FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

23
Січень
2022

Топ книг про науку та технології, які можна купити за “ковідну тисячу”

Українці, що отримали “ковідну тисячу”, можуть витратити її на книги про науку та техніку. За час дії програми планують виплатити близько 6 мільярдів гривень. Ми підготували найкращі книги про науку, які можна купити за ці гроші.

1. «Коротка історія майже всього на світі» Білл Брайсон
Книга Білла Брайсона — це не звичайна енциклопедія, а книга, покликана змінити уявлення читача про науку, про те, що вона може бути захоплюючою. Автор розповідає про свій досвід, про загальні проблеми масової школи з її стандартними програмами, нудними підручниками, які зовсім не прищеплюють інтерес до наукових досліджень.
З перших сторінок літературного твору автор зазначає, що він дилетант у науці та наукових дослідженнях, але в якийсь момент у нього виникло велике бажання розібратися із сучасними науковими дослідженнями. Наявність статусу професійного журналіста дала авторові кілька істотних переваг:
– наявність доступу до найкращих фахівців у різних галузях;
– наявність навичок написання легкого для сприйняття людей тексту.
Брайсон у своїй праці представляє науку через призму долі та рис характеру людей, їхнього життя, взаємодії з оточуючими, надії, розчарування, злетів та падінь.
Більшості читачів вчений може здатися ексцентричним, але насправді він неповторний у своїй індивідуальності та з легкістю витримує увагу публіки. Завдяки цьому Брайсон дає читачеві наукові знання, демонструє їхні взаємозв’язки, майстерно залучає до історії людини.

2. «Світ в горіховій шкаралупі» Стівен Хокінг
Книга Стівена Хокінга «Коротка історія часу» свого часу побила всі рекорди продажів та познайомила безліч читачів із низкою ідей блискучого фізика-теоретика. У 2001 році з’явилося продовження у вигляді книги «Світ у горіховій шкаралупі», яка розкриває основну суть наукових досліджень, що зроблені після появи його першої книги.
Для людини, яка не присвятила своє життя фізиці, здається дуже складною і незрозумілою. Також необхідно зазначити, що більшість навіть не розуміє її практичного призначення, саме тому вона залишилася цікавою лише невеликому колу людей.
Стівен Хокінг у своїй праці зміг перевернути уявлення про фізику як науку. Після прочитання книги читач кардинально змінить думку про науку та світ навколо нас. Основна мета книги – розповісти історію про події 1988 року у світі фізики. Автор говорить про складні речі простими словами.

3. «Як ми приймаємо рішення» Джон Лерер
Щодня людина приймає безліч рішень, серед яких як незначні, так і дуже важливі. Саме можливість робити вільний вибір і робить людину людиною.
Джон Лерер – американський всесвітньо відомий журналіст-популяризатор науки, який не лише дуже цікаво та захоплююче описує процес ухвалення рішення. У книзі розповідається про те, як відбувається процес вибору і що робить цей процес ефективнішим.
Книга складається з 8 основних розділів:
– квотербек у кишені;
– передбачення дофаміну;
– оманливі почуття;
– застосування розуму;
– уявна задуха;
– моральний розум;
– мозок – це суперечка;
– покерна рука.
Книга буде дуже корисною з погляду розширення світогляду людини. Читачеві може здатися, що у якийсь момент автор втратив нитку розповіді і не дуже детально пропрацював наукову базу.

4. «Е=mc2. Біографія найзнаменитішого рівняння в світі» Девід Боданіс
Альберт Ейнштейн подарував світові новий шлях до пізнання Всесвіту та подарував світові потужне джерело енергії. Через 100 років після цієї події Девід Боданіс розповів дуже цікаво і просто для читача про це велике відкриття.
Автор книги майже не використовує фізичні поняття, він дуже вміло розмірковує про роль формули та закону у світовій історії, про внесок низки наукових діячів у вивченні елементарної фізичної частки – атом. У книзі розкрито маловідомі факти про процес, які не згадуються у наукових виданнях. Також, приділено багато уваги жінці у науці, побутовій стороні наукових відкриттів.
Наприклад, Ейнштейн писав свої статті, гойдаючи колиску сина та граючи з ним. І хоча книга майже нічого не говорить про значення рівняння, не розкриває його фізичний сенс, вона прекрасна. Оскільки вона розкриває “зворотний бік” наукового прогресу, про те, як на нього можуть вплинути політика, себелюбство, національні ідеї і просто людські почуття.

5. «Коротка історія часу» Стівен Хокінг
Стівен Хокінг – англійський фізик-теоретик, популяризатор науки, який відомий своїми дослідженнями щодо чорних дір. Книга «Коротка історія часу» є найпопулярнішою, вона була випущена у світ у 1988 році і стала бестселером.
У книзі йдеться про історію появи нашого Всесвіту, про природу простору і часу, освіту та життя чорних дір, теорію суперструн, низку математичних проблем. Водночас на сторінках книги можна зустріти єдину формулу. Ілюстрації та схеми у книзі створювалися спеціально, вони допоможуть зрозуміти теорії та концепції, з якими щодня борються перші вчені.
До змісту книги входить сім лекцій, які охоплюють широкий діапазон — від Великого вибуху та чорних дір до теорії струн. Автор детально та доступними словами описує уявлення про Всесвіт, розмірковує про теорію людського розуму.

6. «Гіперпростір: Наукова Одіссея Крізь Паралельні Світи, Викривлений Простір-Час і Десятий Вимір» Мічіо Каку
Відповідно до встановленої теорії, наш світ є тривимірним. Тому століттями вчені будували різноманітні гіпотези. Видатний фізик Мічіо Каку вважав, що це аналогічний забобон, як і переконання єгиптян у тому, що Земля – це площина. Значення теорії автора у тому, що можна об’єднати всі відомі фізичні феномени у простий алгоритм і призвести всіх дослідників до єдиної теорії, так званої «теорії всього».
Автор спробував заповнити цю прогалину у поясненні факту походження Землі, існування паралельних всесвітів, подорожей у просторі та часі, а також низку інших фантастичних явищ.
«Гіперпростір. Наукова одіссея через паралельні світи, дірки в часі та десяте вимір» допоможе систематизувати і впорядкувати своє уявлення про Всесвіт і своє місце в ньому.

7. «Геном» Метт Рідлі
Стрімкий розвиток генетичних досліджень протягом останнього десятиліття і вважаються досі революційними. Починаючи з 1990-х років, коли до практики увійшли принципово нові методи досліджень ДНК, кожен рік приносить більше відкриттів, ніж було зроблено за всі попередні роки, починаючи зі старовини Менделя. Геном людини є одним з найбільших відкриттів людини, яка свого часу вразила весь світ.
У книзі детально розповідається про генетику, закони спадковості, розшифрування геному та ряд інших процесів, які зрозуміти звичайна людина не може. Текст книги написаний легко та доступно, що дозволяє зрозуміти ази науки кожному читачеві, навіть без наукового ступеня.
У книзі 23 глави, а її текст представляє свого роду зашифрований код геному людини, а кожен його елемент – абзац – впливає на характер та поведінку людини.

8. «Мікрокосм. E. coli та нова наука про життя» Карл Ціммер
E. coli, (кишкова паличка) – це один із найпростіших мікроорганізмів, з яким ми стикаємося практично щодня і який є одним із найважливіших інструментів для біологічних досліджень. З використанням цих мікроорганізмів пов’язані найбільші події: від відкриття ДНК до інноваційних досягнень генної інженерії.
Кишкова паличка – це найвивченіша на планеті істота. І не дивлячись на те, що це суспільний мікроб, автор проводить паралель між їхнім життям та життям людини, демонструє як мікроорганізм швидко змінюється, розкриває перед вченими мільярди років еволюції, які закодовані у геномі.
Книга буде дуже цікава та пізнавальна для всіх, хто цікавиться біологією як наукою, таємницями природи та утворенням нового життя.

9. «Мутанти» Арман Марі Леруа
Книга Армана Марі Леруа розповідає про те, як створюється і розвивається людське тіло починаючи з утробу матері, про методи, які дозволяють з єдиної клітини стати ембріоном, плодом, дитиною і в результаті дорослою людиною, що сформувалася. Також, книга дає відповіді на питання щодо того, як ми стаємо тим, чим є.
Автор у своїй книзі говорить про те, що наші тіла та душі є кінцевим продуктом наших генів. Зазначає, що наші гени містять ту інформацію, готову технічну інструкцію, яка дозволяє ембріональним клітинам перетворюватися на різні частини тіла, органи. Водночас на перший погляд досить проста відповідь приховує за собою цілий світ, про який практично нічого не відомо.
Один з основних методів досліджувати шляхи формування людського тіла – це простежити за збоями, що виникають у цьому процесі або, як кажуть вчені, мутаціями. Саме про ці “несправності”, що призводять до появи сіамських близнюків, двоголових ягнят та інших мутантів, розповідає у своїй захоплюючій і часом шокуючій книзі британський біолог Арман Марі Леруа. Використовуючи історії знаменитих “виродків” як відправну точку для своїх міркувань, автор підводить читача до розуміння складних законів, що дозволяють людському тілу протягом багатьох поколінь зберігати відносну стабільність, залишаючись разюче різноманітним.

10. «Великий атлас з анатомії» Йоганнес В. Роен, Чихиро Йокочи, Ельке Лютьен-Дреколль
«Великий атлас з анатомії» — це світовий бестселер, який містить унікальні фотографії анатомічних зрізів, які точніше передають колірні та структурні особливості будови органів; навчальні схеми, які доповнюють та пояснюють чудові кольорові фотографії анатомічних зрізів; дидактичний матеріал, що висвітлює функціональні аспекти будови органів та систем; принцип вивчення зрізів «від зовнішнього до внутрішнього».
Через 15 років після першого виходу книги у світ Йоганнес В. Роєн та Чихіро Йокочі запропонували Ельке Лютьен-Дреколль взяти участь у перегляді атласу, і він погодився. Так книга здобула нове життя. Нова редакція книги містить 60 нових фотографій, 20 нових малюнків. Застарілі малюнки було вилучено, і було переглянуто співвідношення частин книги.

Висновки
Отримавши 1000 грн за вакцинацію через додаток «Дія», кожен українець може використовувати її з користю. Зараз на ринку книг представлені різноманітні книги про науку та техніку, які написані простою та зрозумілою мовою.