FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

26
Березень
2021

ТЕХНОЛОГІЯ ОЗДОРОВЛЕННЯ ПОВІТРЯНОГО СЕРЕДОВИЩА ЗАКРИТИХ ПРИМІЩЕНЬ

Прокопенко Іван
Ткаченко Тетяна
(Київ, Україна)
ЕКОЛОГІЯ
(Екологічна безпека)
ТЕХНОЛОГІЯ ОЗДОРОВЛЕННЯ ПОВІТРЯНОГО СЕРЕДОВИЩА ЗАКРИТИХ ПРИМІЩЕНЬ
В основі технології лежить новий біологічний метод – екологічний фітодизайн, який полягає у використанні рослин з вираженими фітонцидними та газопоглинальними властивостями для санації й оздоровлення повітряного середовища приміщень [1].
Проблема закритих приміщень полягає у високому бактеріальному обсіменінні повітря при тривалому перебуванні людей, що сприяє поширенню різного роду інфекцій. Ситуація ускладнюється наявністю у повітряному середовищі токсичних газоподібних речовин, що виділяються будівельними, оздоблювальними матеріалами, меблями або надходять ззовні в екологічно несприятливих районах. Летючі виділення (фітонциди) рослин мають бактерицидну, бактеріостатичну, фунгіцидну дію відносно патогенної та умовно-патогенної для людини мікрофлори. Багато видів рослин поглинають з повітря приміщень токсичні для людини газоподібні з’єднання, очищаючи тим самим повітряне середовище [2].
Нами встановлено, що для ефективного очищення повітря приміщення площею 18 м2 необхідно 5-7 рослин висотою від 60 см до 1,0 – 1,5 м. Оптимальний радіус дії фітонцидів рослин становить близько 1,5-2 м, потім ефект їх дії знижується [3].
У експеримент було включено 6 видів рослин з достатньою кількістю листяної маси для виявлення фітонцидної активності (ФА): Ficus benjamina L.; Aglaonema “Pattaya Beauty”; Dracaena deremensis Janet Craig; Dracena fragrans «Massangeana» L.; Crassula portulaceae; Codiaeum variegatum pictum (табл.1).
Таблиця 1
Тривалість виділення фітонцидів дослідними рослинами
Вид Фаза розвитку рослини та ТВФ, годин
початок вегетації период активного росту период цвітіння період помірного
зростання спокій
Сімейство Фікусові – Moraceae Link
Ficus benjamina L. 72 96 не цвіте 72 48
Сімейство Ароїдні – Araceae Juss.
Aglaonema «Pattaya Beauty» 48 72 96 48 24
Сімейство Драценові – Dracenaceae L.
Dracaena deremensis Janet Craig 48 144 -//- 48 24
Dracena
fragrans «Massangeana» L. 48 144 -//- 48 24
Сімейство Товстянкові – Crassulaceae A.DC.
Crassula portulaceae 24 144 -//- 48 24
Сімейство Молочайні – Euphorbiaceae Juss.
Codiaeum variegatum pictum 24 96 144 48 24

Основні експериментальні завдання:
1. Перевірка ФА у всіх 6 видів рослин, які включені до експерименту в умовах даного інтер’єру.
2. Перевірка ФА у 2 рослин, про які немає даних у літературі: Dracena fragrans «Massangeana» L. (розеткова форма), Aglaonema «Pattaya Beauty».
3.Визначення у фітонцидних рослин тривалості виділення фітонцидів (ТВФ) в залежності від фази їх розвитку: початок вегетації; період активного росту; період цвітіння (для аглаонеми); помірне зростання; період спокою.
Для даних досліджень застосовували методику М. Б. Разумовича, С. М. Наумова, В.Т.Атарова, засновану на взаємодії летючих фракцій фітонцидів з емульсією фотопаперу [4].
Встановлено, що всі 6 рослин, які включені до експерименту, проявляють ФА. Фітонцидні властивості виявлені також у двох рослин (Dracena fragrans «Massangeana» L. (розеткова форма), Aglaonema «Pattaya Beauty»), які ще не відомі в літературі як фітонцидні. ТВФ спостерігається протягом всіх фаз розвитку рослин. При цьому найбільша ТВФ спостерігається у фазу цвітіння (96 год. та 144 год.) у квітучих рослин. Для всіх інших найбільша ТВФ (96-144 год.) спостерігається у період активного росту. У період спокою у всіх дослідних рослин проявляється найменша ТВФ – 48-24 год. Всі 6 рослин рекомендовані нами для фітодизайну сануючих інтер’єрів різних типів.
Література:
1. Экологический фитодизайн. Технология санации воздушной среды помещений с использованием фитонцидных свойств растений. – URL:
http://www.sibai.ru/fitodizajn-i-texnologiya-sanaczii-pomeshhenij-s-ispolzovaniem-fitonczidnyix-svojstv-rastenij.html. – Дата доступу: 09.03.2021.
2. Ван дер Неер Ян Все о комнатных растениях, очищающих воздух. – СПб: ООО «СЗКЭО «Кристалл», 2005. – 128 с.
3. Горницкая И.П. Действие фитонцидов тропических и субтропических растений на микрофлору палат хирургического отделения (эколого-гигиенический аспект)/ Горницкая И.П., Варенко Ю.С., Ткаченко Т.Н.// Вестник гигиены и эпидемиологии. – 1999. – Т.3. – № 1. – С.121-125.
4. Разумович М.Б. Действие летучих фитонцидов на фотографическую эмульсию/ Разумович М.Б., Наумов С.М., Атаров А.Т.// Природа. – 1953. – № 1. – С.95-96.
Науковий керівник: доктор технічних наук, професор Ткаченко Т. М.