FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

27
Березень
2021

ТЕНДЕНЦІЇ ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ В УМОВАХ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ЕКОНОМІКИ

Глушенко Тетяна

(Харків, Україна)

ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ

(Маркетинг та менеджмент)

ТЕНДЕНЦІЇ ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ В УМОВАХ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ЕКОНОМІКИ

Вплив сучасних інформаційних технологій на менеджмент, культуру управління, суспільство важко переоцінити. Стрімкий розвиток обчислювальної техніки, комунікаційних технологій, накопичення колосальних обсягів інформації, висока швидкість інформаційного обміну заклали основу до формування інформаційного суспільства і економіки.

Головними особливостями інформаційної економіки є її глобальний характер і переважання нових немаерыальних цінностей: ідей, інформації, взаємовыдносин, мережевих принципів в координації ринків і суспільства. У час цифрової економіки віртуальний світ змінює поведінку реального. Саме ці риси створюють нові типи ринку і суспільства.

В основі інформаційної економіки лежать відкриття четвертої промислової революції. Серед них – штучний інтелект, інтернет речей, блокчейн, великі обсяги даних, хмарне зберігання, цифрові платформи, 3D та 4D-друк.

На базі економіки інформаційної виростає цифрова економіка, як її продовження в новій якості, яка відрізняється швидкістю поширення інновацій, глибиною і масштабом проникнення цифрових технологій, силою впливу цифрових комплексів і систем. Їх застосування багато що змінює в способі мислення, в процесах мотивації і прийняття рішень, тобто не тільки в продуктивності, але і в економічній поведінці, в принципах організації і роботи компаній і всього економічного механізму.

Технологічні досягнення четвертої промислової революції серйозно вплинули на ділове середовище і його учасників, які перейшли на використання цифрових технологій, з’єднавши їх з промисловими. Тож, «цифровізація» вплинула:

– на способи організації та ведення бізнесу, його маркетингові стратегії;

– на забезпечення бізнесу ресурсами;

– на витрати (організаційні, управлінські, комунікаційні, витрати на отримання, обробку та зберігання інформації), які в цифровій сфері різко знижуються або взагалі зникають;

– на мережевий ефект і ефект масштабу, які стають глобальними.

Застосування цифрових технологій, включаючи штучний інтелект, і загострення конкуренції породжують такі тенденції, як поглиблення відносин з покупцем, спілкування з ним в цифровому середовищі і чуйна реакція на зміни його уподобань. Сучасні електронні пристрої вивчають і прогнозують потреби, допомагають зробити вибір і реалізувати його, формуючи особисту екосистему людини. Так, на основі інформаційних слідів, які покупці залишають в цифровому полі, наприклад, перебуваючи в соціальних мережах, переглядаючи сайти компаній або іншу інформацію, інтелектуальне цифрове інтерактивне середовище оточує користувача автоматизованими особистими консультантами.

Культура бізнесу, культура компанії змінюється в бік необхідності лідерства і сприйняття себе в структурі своєї організації. Необхідна організаційно-лідерська здатність до навчання і фундаментальних змін, швидкість яких буде тільки наростати. Звідси випливає необхідність інноваційної культури компанії, здатності створювати і реалізовувати ефективні проекти з високою швидкістю.

Конкуренція переміщається в сферу креативності. Розширюються можливості і прискорюється фінансування проектів. В умовах цифрової трансформації і цифрової економіки вже не достатньо вдосконалення людського капіталу для отримання надприбутку. Важливим фактором стає формування креативного капіталу (трудові ресурси), володіння яким приносить надприбутки при реалізації креативних ідей.

Таким чином, в статті окреслено основні тренди нової сучасної економіки. Підкреслено, що інформаційно – цифрова економіка характеризується зростанням частки знань, інновацій, сфери послуг. Ділове середовище все активніше буде вдосконалюватися при переході підприємства на цифрові технології ведення бізнесу і поєднанні з виробництвом. А їх використання відкриває нові можливості в бізнесі через створення додаткових джерел прибутку і конкурентних переваг.

Література:

  1. Ивин Л.Н., Куклин В.М. Информационная экономика. – Харьков: изд-во Кроссроуд, 2005. – 436 с.
  2. Сафрончук М. В. Влияние информационной экономики и глобализации на факторы экономического роста// Вестник Академии. 2014 г. № 4. С. 31–34.
  3. Сафрончук М. В. Глобализация и экономический рост// Экономика и управление: проблемы, решения. 2017. № 4. С. 26–32.