FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

14
Квітень
2021

Тенденції та перспективи розвитку малого та середнього бізнесу в україні під час covid-19

Паламаренко Дарина
(Черкаси, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ ПІД ЧАС COVID-19
Малий та середній бізнес є основною складовою економіки держави. Малі та середні підприємства виконують соціальну функцію, а саме – створення робочих місць для населення та професійне навчання.
Проте, наразі суб’єкти малого та середнього підприємництва зіткнулися зі значними проблемами розвитку, серед яких: політична та економічна нестабільність, посилення адміністративного тиску на підприємства, збільшення кількості перевірок контрольно-наглядовими органами, недосконалість законодавчого та нормативно-правового забезпечення, погіршення інвестиційного клімату та доступу до фінансових ресурсів. Тому нині в умовах необхідності формування стійкого базису економічного зростання держави важливого значення набуває дослідження спектру існуючих проблем та визначення перспектив розвитку малого та середнього бізнесу [1].
Впровадження жорсткого карантинного режиму суттєво обмежило роботу підприємств. Особливо вразливими до економічних наслідків пандемії виявилися представники малого та середнього бізнесу. Так, за результатами опитування Європейської Бізнес Асоціації, кожен п’ятий малий бізнес в Україні опинився під загрозою закриття.
Згідно з опитуванням Спілки українських підприємців (СУП), станом на квітень 2020 року майже 60 % власників бізнесу продовжують діяльність під час обмежень (це переважно великий і середній бізнес), ще 29% — припинили роботу (характерно для мікробізнесу). При цьому 51 % підприємств здатні протриматися лише один місяць, а кожен четвертий бізнес — витримає 2—3 місяці роботи в умовах карантину і не збанкрутувати; 6 % підприємців повністю закрили бізнес, у цю категорію потрапив переважно мікро- і малий бізнес. Лише 3 % респондентів вказують, що їхній бізнес зможе працювати тривалий час за необхідних умов (орендні канікули, віддалений доступ для співробітників, перегляд бізнес-моделі)[3].
Третина власників бізнесу (переважно мікро-), заявляють про падіння доходів на 90—100 % з початку карантину. Ці ж підприємці вже звільнили до 50 % штату співробітників.
Власники малого і середнього бізнесу говорять про зменшення доходів на 25—50 % порівняно з докарантинним періодом і вже звільнили від 10 до 25 % працівників. Втрати прибутків великих підприємств становлять 10—25 %, там прогнозується скорочення штату на 25 % до кінця обмежувальних заходів.
На мій погляд, можна виділити такі кроки, які можуть поліпшити фінансову ситуацію малого і середнього бізнесу після виходу їх із карантину:
• введення податкових пільг для бізнесу;
• допомога з боку уряду країни на порятунок фінансової економіки в умовах поширення коронавірусу ;
• рефінансування ( позики комерційним банкам)
Отже, підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що усі ці заходи мають дещо послабити навантаження на український бізнес, про те на мою думку це не суттєво вплине на загальне зниження ділової активності та не компенсує суттєвої втрати прибутків.
Отож, сьогоднішня ситуація, яка викликана пандемією COVID-19, — це саме час для розвороту, який дозволить не тільки пережити кризу, а й отримати переваги перед конкурентами в довгостроковій перспективі[3].
Література:
1. Дикань О. В. Розвиток малого бізнесу в Україні: проблеми та шляхи забезпечення. Вісник економіки транспорту і промисловості. № 57, 58–66.
2. Коронавірус vs бізнес [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://mbusinesspartner.com.ua/koronavirus-vs-business
3. Лазур В. Сценарії виходу з кризи. Як може розвиватися економіка України після карантину [Електронний ресурс] / В. Лазур. — Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/30568531.html
Науковий керівник: доктор економічних наук,
доцент Азьмук Надія Анатоліївна