04 03

Провайдер супутникового телебачення Dish Network бореться проти супутникового інтернету SpaceX Starlink в Федеральній комісії зі зв’язку США (FCC). Dish намагається заблокувати надання SpaceX Starlink статусу телекомунікаційного оператора (ETC), який дозволить отримувати фінансування FCC для організації широкосмугового інтернет-доступу в сільських районах США.

У поданій вчора заявці SpaceX говорилося, що безпідставна спроба Dish заблокувати фінансування послужить тільки затримкою найважливішого – підключення до Мережі американського населення. У той час як Dish каже, що у неї є обгрунтовані побоювання з приводу втручання в смугу 12 ГГц, SpaceX описала скаргу Dish в FCC як фальшиву заявку, яка є черговим прикладом зловживань Dish комісійними ресурсами в своїх спробах вилучити 12-ГГц смугу.

Суперечка пов’язана з декількома розглядами FCC, в тому числі з петицією Starlink, що вимагає отримання статусу повноцінного телекомунікаційного оператора відповідно до Закону про зв’язок. SpaceX має потребу в цьому юридичному статусі в деяких штатах, де виграла федеральне фінансування для розгортання широкосмугового зв’язку в сільських та малонаселених районах. Dish попросила FCC відмовити SpaceX в даному статусі на 12-ГГц діапазоні.

SpaceX попередньо отримала $ 885,51 млн субсидій на 10 років від Фонду сільських цифрових можливостей FCC (RDOF), але все ще потребує остаточного схвалення FCC для отримання статусу ETC і самого фінансування. В рамках субсидій SpaceX має розгорнути широкосмуговий зв’язок в 642 925 будинках і підприємствах в 35 штатах. Ці гроші частково б покрили витрати SpaceX на розгортання свого низькоорбітального супутникового угруповання, яке могло б обслуговувати сільські райони по всій території США, а не тільки ці 642 925 точок. Деякі лобісти, що представляють дрібних інтернет-провайдерів, також заперечували проти фінансування SpaceX.

Dish є провайдером супутникового телебачення, а не домашнього Інтернету, і вона не брала участі в аукціоні RDOF. Але Dish будує мобільну широкосмугову мережу 5G, яка в кінцевому рахунку може використовувати спектр з діапазону 12 ГГц, який Dish вже задіє для супутникового телебачення. Оскільки SpaceX теж використовує частоти 12 ГГц, Dish стверджує, що турбується про перешкоди.

Минулого тижня Dish подала петицію з проханням FCC відхилити запит SpaceX про статус ETC в діапазоні 12,2-12,7 ГГц, заявивши при цьому, що не заперечує проти статусу ETC для SpaceX при роботі в інших діапазонах зв’язку. «Статус ETC для Starlink в 12-ГГц діапазоні повинен бути відхилений або відкладений до вирішення проблеми перешкод в роботі DBS [супутників прямого мовлення], що виникають в цій смузі через запропоновану SpaceX модифікацію її супутникової системи, а також питань спільного використання, представлених в нещодавно ініційованому комісією регламенті 12 ГГц», – зазначила Dish.

Як наголошується в петиції, SpaceX має намір літати на висоті вдвічі нижче спочатку запланованої – 540-570 км замість 1110-1325 км – і здійснювати передачу в США з половини кута піднесення. За словами компанії, її дослідження показало, що ці зміни перешкоджатимуть роботі супутників прямого мовлення в 12-ГГц діапазоні. Dish повідомила в FCC, що плани SpaceX негативно вплинуть на прийом сигналу DBS споживачами, а модифікована система Starlink вийде за межі обмеження потужності, які встановлені правилами Міжнародного союзу електрозв’язку і FCC. Іншими словами, SpaceX не зможе використовувати смугу 12 ГГц для виконання своїх зобов’язань RDOF, якщо така служба буде заважати роботі DBS.

У 2016 році коаліція під керівництвом Dish звернулася в FCC з проханням дозволити мобільним службам 5G працювати в діапазоні 12 ГГц. Тепер Dish хоче, щоб FCC відклала будь-яке рішення про статус ETC для Starlink до тих пір, поки цей розгляд не вирішить проблеми спільного використання спектра. SpaceX виступає проти використання мобільних пристроїв в діапазоні 12 ГГц.

«Оскільки SpaceX використовує смугу 12 ГГц для низхідних каналів із супутників на споживчі термінали, будь-які дії щодо зниження корисності смуги 12 ГГц в найближчій перспективі завдадуть прямої шкоди споживачам, – заявила компанія в червні 2020 року. – До того ж будь-які теоретичні наземні служби, запропоновані в петиції 2016 року, в кращому випадку будуть розгорнуті лише через кілька років, якщо взагалі коли-небудь будуть розгорнуті ».

У недавній заявці SpaceX кажуть, що реальна мета Dish полягає в тому, щоб перешкодити наданню статусу ETC і процесам RDOF в рамках більш масштабних зусиль Dish по боротьбі з конкурентом і присвоєння цінного спектру, вже використовуваного для обслуговування американських будинків і підприємств.