FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

22
Вересень
2021

Суд Лондона відмовив Суркісу у пов'язаній з націоналізацією ПриватБанку справі на $250 млн проти Порошенка та Гонтаревої

(оновлена)

Київ. 22 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Високий суд Лондона відмовив у позові Ігорю Суркісу та групі компаній проти Петра Порошенка та Валерії Гонтаревої у справі, пов’язаній з націоналізацією ПриватБанку, з вимогою компенсації на суму понад $350 млн.

"Порошенко успішно оскаржив юрисдикцію англійських судів для розгляду позову про змову на суму понад $250 млн, поданого проти нього та колишнього глави НБУ (Валерія Гонтарева) українським олігархом Ігорем Суркісом та декількома англійськими LLP, які контролює Суркіс та члени сім’ї Суркіса", – йдеться в повідомленні компанії Debevoise & Plimpton LLP, яка представляла Порошенка.

За словами адвоката Порошенка Іллі Новікова, сума претензій перевищувала $350 млн, а лист в. о. держсекретаря МЗС Володимира Лук’янова від червня цього року становив ризики перекладання виплати суми, яку вимагали позивачі, на бюджет України.

Згідно з рішенням суду, яке є у розпорядженні агентства, у цьому листі Лук’янов стверджував, що справа включає приватні позови до відповідачів про відшкодування шкоди, тоді як захист Порошенка полягав у тому, що він наділений державним імунітетом як президент України. Однак суддя Нейл Калвер (Neil Calver) не став кваліфікувати цей лист як відмову України від імунітету, а пізніше в. о. начальника юрвідділу МЗС Андрій Лупак зазначив, що у Лук’янова не було повноважень для такої відповіді.

На думку адвоката Ігоря Голованя, слова якого оприлюднила в середу партія "Європейська солідарність", яку очолює Порошенко, НАБУ та СБУ мають підстави розпочати досудове розслідування про походження цього листа в. о. держсекретаря МЗС.

Згідно з даними адвокатів Порошенка, Суркісу необхідно буде компенсувати судові витрати, які становлять понад $2 млн.

У рішенні наводяться твердження позивачів, які вони декілька разів коригували, про те, що Порошенко та Гонтарева нібито вступили у змову з метою чинити тиск на Суркіса та домогтися від бізнесмена передачі його 8,33%-ї частки в українській медіа групі "1+1" ("1+1 Media") колишньому українському президенту. Порошенко нібито прагнув отримати частку в "1+1 Media", щоб підвищити свої шанси на переобрання в президентських перегонах 2019 року або домовитися з великим акціонером каналу та екс-власником ПриватБанку Ігорем Коломойським.

Суркіс також вважає, що після його розмови з Порошенком та погроз провести прес-конференції щодо передачі "ключів" від ФК "Динамо" Гонтаревій, гроші клубу не були списані в рамках bail-in, що свідчить про змову глави Нацбанку з президентом.

Однак суддя порахував цей та інші аргументи позивачів щодо Гонтаревої слабкими. "На мою думку, справа про змову проти Валерії Гонтаревої не має реальних шансів на успіх і приречена на провал", – йдеться в рішенні Калвера.

Суддя також зазначив, що Гонтарева є шановним професійним банкіром із понад 30-річним досвідом роботи в цій галузі та гарною рекомендацією МВФ. Калвер також порахував ймовірною версію Гонтаревої, що позивачі спробували залучити її до справи, як працюючу та проживаючу в Лондоні, щоб отримати необхідну юрисдикцію суду.

Позивачами у справі є Ігор Суркіс та компанії Camerin Investments LLP, Sunnex Investments LLP, Tamplemon Investments LLP, Berlini Commercial LLP, Lumil Investments LLP, Sofinam Investments LLP.

ПриватБанк, найбільший банк України за обсягом активів, був націоналізований у грудні 2016 року. Екс-власники ПриватБанку (Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський) вважають проведену націоналізацію, в результаті якої вони повністю позбулися своїх акцій, незаконною, тоді як ПриватБанк і держава вимагають від них відшкодування збитку. На порятунок банку, який опинився на межі фінансового краху, держава після націоналізації витратила майже $6 млрд. На сьогодні сторони ведуть судові спори і в Україні, і в зарубіжних юрисдикціях.

Паралельно з розглядами у Лондоні Суркіси раніше ініціювали судовий спір на Кіпрі та в Україні щодо справедливості включення їхніх вкладів у ПриватБанку до процедури bail-in.

Брати Григорій та Ігор Суркіси володіють активами в енергетиці, фінансовій сфері, а також футбольним клубом "Динамо" (Київ).

https://www.bailii.org/ew/cases/EWHC/Comm/2021/2512.html