Недавні записи
- В інституті ім. Філатова провели першу у світі операцію з видалення внутрішньоочної гемангіоми у дитини 10.09.2024
- Experts Club представив рейтинг країн з найбільшою ймовірністю дефолту 03.09.2024
- Хорватія прийме на оздоровлення дітей із України 29.08.2024
- Використання сендвіч-панелей українського виробництва в першому півріччі 2024 року зросло на 15% 29.08.2024
- 12 вересня 2024 року у Києві відбудеться конференція Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together 28.08.2024
Сучасні виклики ринку — навісні вентильовані фасади
Герасимик-Чернова Тетяна
(Любешів, Україна)
ТЕХНІЧНІ НАУКИ
(Будівництво)
СУЧАСНІ ВИКЛИКИ РИНКУ — НАВІСНІ ВЕНТИЛЬОВАНІ ФАСАДИ
Із метою економії тепло-, електроенергії, відповідно до вимог Національної програми енергозбереження, в Україні необхідно провести утеплення житлових і громадських будівель. Це дозволить значно зменшити витрати на опалення й знизити викиди в атмосферу продуктів горіння, що позитивно вплине на стан довкілля. Заходи з теплоізоляції будівель забезпечують різноманітність й архітектурно-естетичну виразність фасадів, подовження терміну експлуатації огороджуючих конструкцій.
Навісні вентильовані фасади (НВФ) — один з найбільш розвинених сегментів ринку зовнішніх систем теплоізоляції будівель. Серед драйверів його росту — підвищення тарифів на опалення для населення та на енергоносії для підприємств.
Вентильований фасад − сучасне рішення для будь-якого випадку реконструкції фасаду. Він не тільки приховає недоліки стін будівлі, а й надає їм додаткове утеплення і підвищить захисні властивості.
Конструкції навісних фасадів ефективно вирішують завдання енергозбереження, і до того ж існують десятки різних матеріалів різноманітного кольору і фактури, які підійдуть саме конкретній будівлі.
Навісні фасади з повітряним зазором − це складна конструкція, що складається з матеріалів із різними фізичними властивостями. Вентильовані фасади складаються з металевого каркаса, жорстко прикріплюватися до несучої стіни, утеплювача, повітряного зазору та захисно-декоративного облицювання. Для виготовлення каркасу застосовуються системи профілів і кронштейнів зі сталі. Для виготовлення навісних вентильованих фасадів використовуються матеріали високої якості − облицювальні панелі сайдинг, панелі «Фасад» і фасадні касети. Використання панелей «Фасад» або фасадних касет дозволяє повністю виключити появу сольових розводів в цокольній частині будівель, а також реалізовувати більш складні геометричні рішення в дизайні вентильованих фасадів. Кріплення вентильованих фасадів, здійснюється за допомогою профільної системи, яка дозволяє використовувати панелі різної величини і форми, що розширює можливості зовнішнього оформлення будівель.
До конструкції вентильованого фасаду пред’являються особливі вимоги:
– висока ступінь стійкості до впливу вітрових навантажень;
– достатня міцність при дії навантаження від ваги облицювання;
– антикорозійна стійкість; – певна рухливість вузлів для витримування статичних (власна вага конструкції, включаючи вагу панелей і утеплювача) і динамічних (вітер, температурні перепади і т.д.) навантажень;
– можливість вирівнювання стін; – легкість і висока швидкість монтажу.
Зручність системи полягає ще й у тому, що фасади можна встановлювати в будь-яку пору року. Використовуваний матеріал не старіє, не втрачає свої властивості під дією атмосферних явищ. Завдяки вентиляційному каналу в пристрої фасаду, волога не накопичується в масиві будівлі, а виводиться в вентильовану зону, що не дозволяє загнивати шару утеплювача. Теплоізоляційний матеріал у свою чергу перекриває незадовільні шви і забезпечує збереження тепла безперервно по всій площі фасадів. Взимку фасад зберігає тепло, а влітку не дозволяє будівлі перегріватися.
Основні технічні та експлуатаційні характеристики навісних вентильованих фасадів:
– тривалий час зберігається презентабельність будівлі;
– збільшується термін експлуатації самої будівлі;
– можливість ремонту фасаду або заміни їх окремих частин без руйнування конструкції зовнішніх стін;
– можливість зміни архітектурного вигляду фасадів шляхом варіювання облицювальних матеріалів, форматів і кольорів;
– невеликі витрати при обслуговуванні;
– забезпечується здоровий клімат приміщення через безперешкодну дифузію водяної пари (будівля «дихає»);
– найкращий звукозахист будівлі;
– невелика вага системи, особливо порівняно з обробкою керамогранітом або фіброцементними плитами;
– пожежна безпека;
– фасадна технологія підходить як для новобудов, так і для будівель вже перебувають у тривалій експлуатації;
– з економічної та екологічної точки зору – це єдиний правильний теплозахист і захист від погодних зовнішніх умов.
Навісні фасади чудово сполучаються з покрівлею, цоколем, вікнами і вітражами через спеціальні вузли. Для захисту утеплювача від можливого проникнення вологи застосовується спеціальна паропроникна плівка, яка дозволяє водяним парам безперешкодно виходити з шарів конструкції. При цьому робочий діапазон температур починається з мінус 50°С до +80°С при високому рівні сонячної радіації і великій теплопоглинальній здібності облицювального матеріалу. Тому при спільному їх використанні в конструкціях вентильованих фасадів передбачаються технічні рішення, що компенсують різну реакцію матеріалів на зміну температури і запобігають виникненню додаткових напружень, деформацій і руйнувань.
Література:
1. Шаповал С. В. Конспект лекцій з курсу «Сучасні будівельні матеріали і технології» / С. В. Шаповал, А. А. Баранова ; Харків. нац. ун-т міськ. госп-ва ім. О. М. Бекетова – Харків : ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, 2017. – 97 с.
2. Жван В. Д. Технологія будівельного виробництва в житловокомунальному господарстві : навч. посібник / В. Д. Жван; Харків. нац. акад.. міськ. госп-ва. – Харків : ХНАМГ, 2010. – 316 с.