FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

19
Квітень
2021

Сучасні вектори формування громадянської освіти в україні

Садовська Ліна
(Харків, Україна)
ОСВІТА
(Стратегічні напрямки реформування системи освіти)
СУЧАСНІ ВЕКТОРИ ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
Ефективне впровадження змін в сучасному суспільстві визначається рівнем громадянської освіти, яка в свою чергу залежить від проінформованості та зацікавленості членів демократичного суспільства.
Функціонування системи громадянської освіти забезпечують складові освіти, рівні і ступені освіти, стандарти освіти, суб’єкти освітньої діяльності, органи управління у сфері освіти, а також нормативно-правові акти, що регулюють відносини між ними.
Це питання досліджували представники різних галузей наукового знання: А. Карась, А. Петрашкін, О. Ременець, В. Степаненко, Ю. Узун. Питання генезису громадянського суспільства у конституційному праві України досліджували П. Любченко, Г. Берченко, О.Лотюк. Окремі аспекти цієї проблематики також можна зустріти у роботах таких учених-конституціоналістів, як Ю. Барабаш, О. Ващук, О. Марцеляк, В. Нестерович. Серед вітчизняних авторів наукових досліджень громадянського суспільства слід також назвати О. Корнієвського, В. Купрія, Л. Паліводу, Н. Пеліванову, А.Руденко, Т. Сенюшкіну.
Формування громадянської свідомості базується на основі наукового аналізу історично-культурної та ідеологічної спадщини, національних традицій, родинно-виховних цінностей, міжнаціональних відносин та соціально-політичних процесів, досвіду країн ЄС. Історичний досвід розвитку патріотизму вказує на необхідність в процесі роботи з молоддю враховувати такі чинники, як національна психологія, філософія, педагогічні аспекти та процеси державотворення [1].
Громадянська освіта здійснюється за рахунок певних механізмів: матеріально-технічного, духовного та організаційного, які в свою чергу забезпечують функціонування такої категорії національної безпеки як національні інтереси. Саме в цьому аспекті і формуються життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності українського народу, як джерела влади в Україні, та визначаються потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний євроінтеграційний розвиток.
В педагогічному контексті розглядається як система чи модель шкільної освіти, що має два аспекти:
– надпредметна сфера діяльності закладу освіти, що сприяє формуванню громадянських цінностей і способів поведінки у всіх учасників освітнього процесу
– предметна, як модель реалізації громадянської освіти здійснюється через навчальну діяльність школярів у трьох формах: монопредметна, поліпредметна, наскрізна.
Процес ефективного впровадження громадянської освіти передбачає, що кожен повинен долучитися у вирішення питань, які стосуються громадського життя і діяти в ролі активного та відповідального громадянина. На відміну від патріотизму, громадянськість, поряд з афективною прихильністю до певної країни, містить набір раціональних установок щодо активної участі індивіда у забезпеченні загального добробуту.
Основними змістовими напрямами громадянської освіти є: права людини та громадянина; участь громадян та інститутів громадянського суспільства у веденні державних справ; використання судової системи для захисту громадянських прав; використання інших механізмів захисту прав людини на національному та міжнародному рівні; участь громадян та інститутів громадянського суспільства у формуванні та реалізації державної політики, вирішенні питань місцевого значення, процесах прийняття рішень на різних рівнях; відповідальне ставлення до своїх обов’язків; національно-патріотичне виховання; критичне мислення; волонтерська діяльність [2].
Для успішної реалізації державної політики необхідно враховувати досвід країн ЄС, загальнодержавні, регіональні, національні процеси та особливості розвитку регіону з його специфічними історичними, соціально-економічними, демографічними та природно-географічними особливостями.
Також особливу увагу необхідно приділяти викладанню цього предмета в закладах освіти. Саме допомога у розвитку вмінь та навичок з критичного мислення дасть можливість молоді використати отримані знання в реалізації активної громадянської позиції. застосування у реальному житті надає їм впевненості в тому, що вони є активними громадянами.
Отже громадянська освіта – це багатосуб’єктну модель освіти та виховання, у якій головними учасниками та партнерами в освітньому процесі мають стати: держава, громадські організації, заклади освіти та їх органи самоврядування, місцеві громади, батьки.
Література:
1. Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Ст. 299., URL:htp://zakon5.rada.gov.ua/lws/show/94_01.
2. Про Програму діяльності Кабінету Міністрів України: Постанова Верховної Ради України від 4.10.2019 р. № 188-IX. URL: htp://zakon.rada.gov.ua/lws/show/188-ix