Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Сучасні процеси розвитку в україні інформаційних систем і технологій в управлінні підприємствами
Климчук Олександр
(Вінниця, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Сучасні технології управління)
СУЧАСНІ ПРОЦЕСИ РОЗВИТКУ В УКРАЇНІ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ І ТЕХНОЛОГІЙ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВАМИ
В сучасних умовах господарювання інформаційні ресурси для підприємств є одним з основних ресурсів ефективного функціонування на ринку, що здатне забезпечити його конкурентне становище. Незалежно від виду діяльності кожне підприємство оперує значними масивами інформації, проте ступінь її корисного впровадження та використання при прийнятті управлінських рішень є різним, і суттєво різниться в залежності від розвитку інформаційних систем і технологій на підприємстві. Відтак, для ефективної роботи адміністративно-управлінської ланки, підприємства потребують доступної, своєчасної і структурованої інформації, що має надаватись корпоративною інформаційною системою.
У сучасній економіці, що характеризується інтенсивними змінами і високим ризиком, безперечно, важливими є максимально швидке ухвалення обґрунтованих стратегічних рішень і створення адекватної системи корпоративного управління. Одним з ефективних напрямів удосконалення управління корпорацією є розробка та впровадження сучасних інформаційно-управляючих систем і технологій. Інформаційні технології можуть використовуватися, щоб перепроєктувати корпорації, трансформуючи їх структуру, область діяльності, засоби повідомлення і механізми управління роботою, трудовими процесами, виробами та послугами [1]. При цьому, на нашу думку, прийняття управлінських рішень має базуватись на відповідних принципах, отримуючи синергетичний ефект: наукова обґрунтованість, компетентність, своєчасність, повнота змісту, гнучкість та гомеостатичність.
Сучасні інформаційні технології здатні не тільки цілком задовольнити вимоги виробничих систем, але є передумовою їх розвитку. Світові тенденції у сфері комп’ютерних та інформаційних технологій за останні роки свідчить про істотне підвищення темпів їх розвитку, порівняно із виробничою сферою. Високі темпи впровадження інформаційних технологій сприяють збільшенню кількості обчислювальної техніки, яка використовується у виробничо-господарчій діяльності підприємств усіх галузей [2].
В результаті реформування національної економіки, якісні зміни в системі управління персоналом є необхідною умовою ефективного функціонування та розвитку підприємства [3]. Запровадження інформаційних систем і технологій виступає дієвим механізмом для підвищення ефективності управління підприємством на базі створення єдиного інформаційного простору.
Сучасні тенденції в Україні щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій на підприємствах різняться залежно від видів економічної діяльності. Аналіз статистичних даних вказує на те, що при порівнянні 2019 р. з 2018 р. в загальному спостерігається зменшення частки підприємств, які мали доступ до мережі Інтернет (на 1,6%) та мали власний вебсайт (на 0,4%), проте зросла частка підприємств, які купували послуги хмарних обчислень (на 0,5%) [4]. Однак, слід зазначити, що в 2020 р. внаслідок пандемії COVID-19, інформаційні системи і технології почали більш інтенсивніше проникати в суспільно-політичне життя та бізнесові структури, забезпечуючи розробку різнострокових стратегій розвитку, комплексних систем автоматизованого проєктування й планування виробництва.
Наразі серед головних перешкод щодо масового запровадження інформаційних систем і технологій в управлінні підприємствами слід відзначити такі: уповільнення в опрацюванні сучасних швидкозмінних інформаційних потоків, внаслідок поглиблення експортної орієнтованості значної частки вітчизняних підприємств, та погіршення процесів ефективної реалізації ринкових відносин внаслідок російської агресії; зменшення масштабності розробок і запровадження інформаційних систем і технологій для забезпечення повної автоматизації управління компаніями в результаті значного відтоку ІТ-фахівців за кордон та нестача власних фінансових ресурсів; інертність певної кількості керівників щодо ефективності використання інформаційних систем і технологій для удосконалення управлінської роботи; складності у забезпеченні безперервного застосування Internet-технологій в організації і забезпеченні мобільного управління підприємством.
Таким чином, процеси запровадження інформаційних систем і технологій на підприємствах виступають комплексом заходів організаційно-економічного характеру, що здатні об’єднати всі структурні підрозділи в єдиний інформаційний простір, забезпечивши можливість оперативного реагування на різноманітні зовнішні та внутрішні чинники ринкового середовища на основі прийняття виважених і вчасних управлінських рішень.
Література:
1. Орлова Н.С., Мохова Ю.Л Впровадження інформаційних технологій в систему корпоративного управління. Відкрите освітнє е-середовище сучасного університету, 2017. № 3. С. 355-365.
2. Янчук Т.В. Значення механізму впровадження інформаційних технологій у господарський процес діяльності підприємств. Економіка i організація управління. 2016. № 4 (24). С. 269-276.
3. Levytska I.V., Klymchuk A.O., Klymchuk O.V. Functions of salary at machine-building enterprises in formation of motives and stimules of personnel. Bulletin of Zaporizhzhia National University. Economic sciences. № 4 (44), 2019. Рp. 154-159. DOI https://doi.org/10.26661/2414-0287-2019-4-44-24
4. Статистичний щорічник України за 2019 р. Державна служба статистики України. За ред. І.Є. Вернера. К.: ДП Держаналітінформ, 2020. 464 с.