FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

25
Червень
2021

Старт нової космічної програми Європейського союзу

Офіційно запущена нова космічна програма ЄС.

Вона буде охоплювати період до 2027 року і стане свідком того, як 27 держав-членів союзу поглиблять інвестиції в супутникову навігацію, спостереження Землі, обізнаність про космічну обстановку і безпечний зв’язок, серед іншого.

Він також засновує новий орган під назвою Агентство ЄС за космічною програмою.

Euspa контролюватиме все, що робить Європейський Союз як блок на орбіті.

Ще одне важливе досягнення в новій програмі – це характер відносин ЄС з Європейським космічним агентством (ESA).

Пара являє собою окремі утворення з національним членством, яке не повністю перекривається – наприклад, Великобританія знаходиться в Есе, але не в ЄС, і, отже, не в Евспе. Але ЄС використовує Esa в якості свого технічного консультанта і агента по промисловим закупівлям.

Юридична основа цього «шлюбу» тепер офіційно оформлена під виглядом Рамкової фінансової угоди про партнерство (FFPA).

FFPA визначає обов’язки і деталізує суму грошей, яка перейде безпосередньо від ЄС до ЄКА до 2027 року – близько 9 мільярдів євро (8 мільярдів фунтів стерлінгів; 11 мільярдів доларів) із загального космічного бюджету ЄС в розмірі 14,88 мільярда євро. (В даний час ЄС фінансує чверть всієї діяльності Esa.)

Фінансування ЄС в майбутній період допоможе розробити наступне покоління європейської супутникової навігаційної системи Galileo, а також розширити можливості його космічного корабля Copernicus-Sentinel, який відстежує стан планети.

Але, запускаючи нову програму, Тьєррі Бретон, комісар з внутрішнього ринку, наголосив на необхідності того, щоб Європа стала більш гнучкою.

«Космос у всьому світі переживає масштабну трансформацію і швидку індустріалізацію», – сказав він.

«Щоб Європа зберегла лідерство, ми повинні переосмислити те, як ми використовуємо космос в Європі. Ми повинні адаптуватися до швидких змін і передбачити нові.

«Ми повинні встановити амбітний – і руйнівний – космічний порядок денний на майбутнє: бути більш динамічним, більш інноваційним, більш ризикованим!»

Занепокоєння викликає те, що Європа відстає від усіх активних підприємців в США, а також від фінансових м’язів, які Китай може вкласти в свою космічну програму.

Йозеф Ашбахер, генеральний директор Esa, сказав: «Всі ми знаємо, що в США державні витрати приблизно в п’ять, шість, сім разів більше, ніж в Європі; а приватні витрати величезні. У 2019 приватний сектор (в США) вклав в космос 5 млрд доларів. У Європі, для стартапів і малих і середніх підприємств, це було 188 млн доларів. Так що це невелика частина [того, що було в США].

«Китай, як ми всі бачимо в новинах, вкладає величезні кошти. Ми тільки що стали свідками того, як троє [астронавтів] вирушили на свою космічну станцію на своїй власній ракеті. І це змушує мене замислитися – чого хоче досягти Європа?»

Д-р Ашбахер запропонував разом з паном Бретоном скликати в наступному році спеціальний саміт, щоб спробувати встановити справжній рівень амбіцій в Європі. Що він хоче робити і чи готовий платити стільки, скільки це коштує?

Угода про FFPA між Європейською комісією та Esa велася в останні місяці. Підписання у вівторок стало можливим тільки після того, як всі країни-учасниці агентства схвалили зміст угоди.

У ці країни входили такі, як Великобританія, які не входять до ЄС.

Великобританія проголосувала за документ на раді Еса минулого тижня, але тільки після того, як були дотримані дві червоні лінії.

Перше стосувалося дискримінації на робочому місці в Esa. Громадяни Великобританії не можуть бути позбавлені можливості працювати в агентстві над проектами, що фінансуються ЄС, за винятком тих випадків, коли робота пов’язана з найбільш чутливими аспектами безпеки цих проектів.

Друга червона лінія стосується інтелектуальної власності, розробленої в рамках НДДКР в Esa. Якщо ЄС хоче першості над цією інтелектуальною власністю, він повинен заявити про свої інтереси з самого початку проекту. Сполучене Королівство не бажає фінансувати інновації, які потім не можуть використовувати.

Існує небезпека того, що виключення з безпеки і їх жорсткість можуть стати областю зростаючих протирічь між Великобританією і ЄС.

Якщо і без того зіпсовані відносини погіршаться і далі, не виключено, що ми можемо побачити, як майбутніх британських директорів в Esa попросять «вийти з кімнати», коли обговорюються важливі питання безпеки, що представляють інтерес для ЄС.

Багато що буде залежати від протоколів, які зараз розробляються ЄС і Великобританією в рамках їхніх стосунків за межами Брексіта.

Великобританія хоче продовжити участь в деяких програмах ЄС, включаючи Copernicus і структуру наукових досліджень, відому як HorizonEU, яка включає в себе ряд заходів, пов’язаних з космосом.

Розмір «підписки» Великобританії на ці програми встановлено, але не встановлені тонкі деталі управління.

Однак для обох сторін життєво важливо, щоб переговори досягли задовільного результату.

Візьмемо для прикладу Коперника. ЄС потребує очікуваної підписки Великобританії на суму близько 800 млн євро до 2027 року, аби повністю реалізувати плани зі створення шести нових супутникових систем спостереження Землі. І Великобританія, яка не володіє власним суверенним парком супутників з безліччю датчиків, не може дозволити собі втратити можливостей, які вона допомагала розвивати і фінансувати в ті роки, коли вона була членом ЄС.