FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

01
Квітень
2023

S&P підвищило рейтинг "Укрзалізниці" до "CCC+" на завершенні реструктуризації з негативним прогнозом

Київ. 31 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міжнародне рейтингове агентство S&P Global Ratings підвищило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) в іноземній валюті АТ “Укрзалізниця” (УЗ) з “SD” (вибірковий дефолт) до “CCC +”, в національній валюті – з “CCC +” до “CC”.

“УЗ нещодавно завершила реструктуризацію проблемної заборгованості, що подовжило терміни погашення. Ми вважаємо, що після реструктуризації короткостроковий тиск на ліквідність УЗ зменшився в міру збільшення термінів погашення”, – пояснило агентство своє рішення в релізі на сайті.

Водночас короткострокові ризики для ліквідності УЗ та її здатність погашати комерційні борги, включно з операціями з іноземною валютою, S&P оцінює як такі, що можна буде управляти протягом наступних місяців.

Повідомляється, що за підсумками реструктуризації євробондів на $894,9 млн виплати компанії в 2023-2024 рр. за боргом скоротилися більше ніж на порядок – до приблизно $40 млн проти $627 млн у разі, якби угода з реструктуризації не була оформлена. Нинішні погашення УЗ зараз складаються з платежів за позиками комерційних банків і кредитних ліній в іноземній і національній валюті від міжнародних фінансових установ, що спрямовуються на поповнення оборотного капіталу.

Як фактори, що додатково позитивно впливають на ліквідність, УЗ S&P відзначають переваги, одержувані за рахунок резервних кредитних ліній від місцевих і міжнародних кредиторів. Зокрема, УЗ успішно перепрофілювала кредитні лінії від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) на $150 млн і $100 млн. Позитивно вплинуло і списання боргів перед російськими банками (“Промiвестбанком” і “Сбербанком”) після набуття чинності в серпні 2022 року рішення РНБО, зазначено в повідомленні.

Водночас головним сумнівом залишається невизначеність щодо того, чи матиме УЗ достатньо часу, щоб повернутися до рівня грошових потоків, достатніх для збереження її здатності обслуговувати борги, на тлі відтермінування виплат за реструктуризованим боргом, повідомили в S&P.

Обсяги вантажних перевезень у 2022 році впали приблизно на 50%, якщо порівняти з 2021 роком. І навіть підвищення тарифів на вантажоперевезення на 70% у липні минулого року не змогло повною мірою компенсувати втрату виручки на тлі просідання вантажопотоку, наголошується в документі. Додатковою загрозою залишається ризик цілеспрямованих бомбардувань активів УЗ та елементів інфраструктури, що може ще більше послабити її операційну діяльність і негативно вплинути на ліквідність.

“Негативний прогноз за рейтингами в іноземній і національній валюті відображає наше бачення того, що ефект війни на операції та ліквідність УЗ може послабити її здатність обслуговувати поточний борг”, – повідомили в S&P.

Агентство зазначило, що продовжує відстежувати ризики отримання збитків активами УЗ унаслідок воєнних дій і може знизити рейтинги в разі зростання ризику дефолту в наступні 12 місяців. Підвищення рейтингів протягом зазначеного періоду S&P вважають малоймовірними. Водночас повідомляється, що в разі відновлення грошових потоків і стійкої позиції ліквідності на тлі поліпшення безпекової ситуації в Україні прогноз може бути змінено на стабільний.

Раніше повідомлялося, що міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings також знизило довгостроковий РДЕ УЗ в іноземній валюті з “C” до “RD”, а потім підвищило його до “СС” на реструктуризації євробондів.

Непогашений борг УЗ на кінець 2022 року становив 39,5 млрд грн проти 33,5 млрд грн 2021 року, з них на єврооблігації припадало 82,8% боргу, а на борг в інвалюті – 94,3%.

Наприкінці січня УЗ оформила угоду з власниками двох випусків єврооблігацій на $895 млн про відтермінування купонних виплат і погашення за ними на 24 місяці. Згідно з ними, нова дата погашень облігацій на $594,9 млн зі ставкою 8,25% – 9 липня 2026 року, а облігацій на $300 млн зі ставкою 7,87% – 15 липня 2028 року.

Унаслідок реструктуризації облігацій компанія отримала відтермінування у 2023-2025 рр.: на цей період припадає лише 4% від загальної суми боргу. Основні виплати тепер припадають на 2026 рік – 58% від поточного загального боргу (здебільшого євробонди на $595 млн) і після 2027 року – 32% (здебільшого євробонди на $300 млн у 2028 році).