Недавні записи
- В Ужгороді пройде наймасштабніша медична конференція в Україні — “Breast Weekend 2.0” 20.04.2025
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
Штрафи як тип адміністративно-правової санкції

Дубовик А.С.
(Дніпро, Україна)
ПРАВО
(Адміністративне та фінансове право)
ШТРАФИ ЯК ТИП АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОЇ САНКЦІЇ
Адміністративний штраф – це, звичайно, основний вид адміністративного покарання як у значенні, визначеному законодавчими нормами, так і в сенсі поширеності закріплення адміністративних санкцій у нормативно-правових актах. Проблеми адміністративного штрафу, як виду адміністративного покарання є предметом активних досліджень як у радянському, так і в сучасному адміністративному законодавстві. Водночас, питання складання адміністративно-правових санкцій, що містять у вигляді адміністративного штрафу, практично не розглядається.
Адміністративний штраф, як найпоширеніший вид адміністративного покарання, на думку І. Максимова, є «заходом адміністративного примусу, де найважливішим моментом є те, що він обумовлений адміністративно – владним примусовим виконанням особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, сумою грошей, тобто вираженою в юридичній обов’язковості, односторонній, примусовий характер державних органів та їх органів, посадових осіб і тому є публічним правом» [1].
Нормативне визначення розміру адміністративного штрафу повинно визначатися на основі об’єктивних даних щодо основних положень, які можуть бути сформульовані таким чином: можливість накладення штрафу; дотримання конституційних вимог індивідуалізації при накладенні адміністративних штрафів [2]; диференціація адміністративної відповідальності при підготовці адміністративної санкції, що містить адміністративний штраф; адміністративний штраф не може бути «пограбуванням» або ліквідацією; це повинно залежати від типу суб’єкта, який вчинив правопорушення. Всі ці вимоги дозволяють вважати необхідним запропонувати як критерій встановлення максимального адміністративного штрафу для фізичних осіб прожитковий мінімум, для юридичних осіб максимальний адміністративний штраф повинен залежати від економічних показників належності юридичної особи до малих, середніх та великих підприємств.
Характер адміністративного правопорушення у дослідженнях адміністративного права визначається по-різному. Вивчення наукових підходів до характеру адміністративного правопорушення дає змогу визнати відсутність юридичного та доктринального визначення терміна, що не дозволяє повноцінно використовувати його в правоохоронних органах не лише при накладанні адміністративних санкцій, а й при розробці адміністративних санкцій щодо адміністративної відповідальності. Характер адміністративного делікту – це обставина, яка пов’язує фактичну деліктоздатність із її складом, що виражається у розпорядженні норми адміністративного делікту. Характер адміністративного правопорушення нерозривно пов’язаний із ступенем його соціальної шкоди. Характеризуючи ступінь суспільної небезпеки діяння (термін «суспільна небезпека» відноситься до адміністративного правопорушення), Ю. Папуга визначає його багатофакторний характер, який включає в себе природу шкоди, заподіяну або може завдати цей вчинок об’єкту, що охороняється, громадськості; реальна можливість такої шкоди; обставини, місце, умови злочину; форма вини (умисел чине обережність); ознаки предмета правопорушення та ін. [3].
На наш погляд, максимальний розмір накладеного адміністративного штрафу вимагає відмінності від типу суб’єкта, який вчинив адміністративне правопорушення. Також видається необхідним прийняти зміни у законодавстві щодо кожного виду адміністративного правопорушення, яке має різний характер, і що необхідно встановити відповідні мінімальні та максимальні адміністративні штрафи та адміністративні санкції, враховуючи їх можливу індивідуалізацію при призначенні. Здебільшого відносно визначені або альтернативні.
Література:
1.Максимов І. В. Адміністративне покарання. Москва. 2019. с. 283.
2.Малютін Н.С. Проблема оцінки пропорційності покарань в актах судового тлумачення (на прикладі адміністративних штрафів). Актуальні проблеми права. 2015. № 7 38-43 с.
3.Дугенец А.С. Адміністративна відповідальність в українському праві: авто-ріф. дис. … д-р юрид. наук. Москва. 2015. 46 с.
4.Якунін Д. В. Сучасний стан і тенденції розвитку механізмів встановлення і застосування адміністративних штрафів. 2014. № 8. с. 37-40.
5.Вербицький А. В. До питання про поняття адміністративно-правової санкції. Нариси новітньої камералістика. 2017. № 4. с. 20.
Науковий керівник: кандидат юридичних наук,доцент Степаненко К.В.