Недавні записи
- Представники IT-сектору та будівельної галузі, долучайтеся до «Construction Evolution Forum»! 29.11.2023
- Речі які реально допомагають девелоперам продавати квартири в новобудовах – експертна думка 29.11.2023
- Захист сайту від вірусів та злому 28.11.2023
- Цемент українського виробництва має стати ключовим матеріалом для відновлення – “Укрцемент” 28.11.2023
- Визнання крафтових виробників дистилятів дасть можливість удвічі збільшити кількість легальних виробників 27.11.2023
Шляхи підвищення ефективності діяльності підприємства

Клочко Тетяна
(Суми, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Економіка підприємства)
ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Фінансово-господарська діяльність – це цілеспрямовано здійснюваний процес практичної реалізації функцій підприємства, пов’язаних з формуванням і використанням його фінансових ресурсів для забезпечення економічного і соціального розвитку [1].
Під ефективністю фінансово-господарської діяльності підприємства слід розуміти її результат, отриманий або потенційно можливий в процесі перетворення певних ресурсів на кінцевий продукт (продукцію, послуги). Рівень ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства характеризується рівнем його витрат, результатів і фінансового стану [1].
Основні заходи, що розробляються будь-яким суб’єктом господарювання для оздоровлення свого фінансово-економічного стану є:
збільшення суми прибутку організації;
зниження собівартості.
У господарській діяльності питання підвищення ефективності діяльності має першорядне значення для оцінки внутрішніх резервів виробництва і виявлення об’єктивних умов для якості роботи підприємства [3].
Резерви зростання прибутку – це кількісно вимірні можливості для його збільшення за рахунок зростання обсягу реалізації продукції( у тому числі на більш вигідних ринках збуту), зниження витрат на її виробництво і реалізацію, вдосконалення структури виробленої продукції, недопущення позареалізаційних збитків. Резерви визначаються на стадії планування і в процесі виконання планів.
Значні резерви зменшення собівартості криються в непродуктивних витратах і втратах. Сюди відносяться: пені, штрафи, які сплачує підприємство за недотримання умов договорів. Одним із способів зниження собівартості продукції є збільшення обсягу випуску продукції.
Аналіз фінансово-економічного стану – це один з результативних способів оцінки поточного стану, що відображає миттєві господарські ситуації і дозволяє виділяти найбільш складні проблеми управління існуючими ресурсами і таким чином мінімізувати зусилля по проведенню відповідно до мети і ресурсів організацій з потребою і можливістю ринку. Значення аналізу фінансово-економічного стану підприємства важко переоцінювати, так як саме він є тією базою, на якій може будуватися розробка фінансових політик підприємства.
До стратегічних завдань фінансової політики підприємства належать:
максимізувати прибуток підприємства;
оптимізувати структуру капіталу і забезпечити його фінансову стійкість;
забезпечувати інвестиційну привабливість підприємства;
досягти прозорості фінансово-економічного стану підприємств для власника (учасника, засновника), інвестора, кредитора;
створити ефективний механізм управління підприємством;
використовувати ринкові механізми залучення фінансових коштів [4].
Щоб приймати результативні та ефективні рішення в сфері технологій, фінансів, збуту, інвестицій і оновлення виробництв, керуючим співробітникам потрібен постійний і безперервний моніторинг поточного становища підприємства.
Ключовий принцип ефективності діяльності підприємства полягає в наступному: надавати споживачам послуги належної, необхідної якості, найбільш раціонально використовуючи трудові, матеріальні, фінансові ресурси, підвищуючи прибутковість підприємства, рівень добробуту його працівників, суспільства в цілому, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу [2].
До основних шляхів підвищення ефективності виробничої діяльності підприємства відносять: зниження показника трудомісткості і підвищення показника продуктивності праці; раціональне і економне використання ресурсів і сировини, зниження показника фондомісткості і поліпшення інвестиційної діяльності компанії. Шляхи підвищення ефективності діяльності підприємства мають на увазі впровадження на підприємстві науково-технічного прогресу, в тому числі революційне переоснащення виробничих фондів на основі новітніх наукових досягнень техніки і технологій при використанні режиму економії. Ресурсозберігаючі фактори повинні стати вирішальними для задоволення постійно зростаючої потреби в паливі, сировині, матеріалах і енергії. Дуже важливо максимально інтенсивно використовувати виробничий потенціал підприємства, стежити за ритмічністю виробництва, за максимальним завантаженням виробничого обладнання [2].
Література:
1. Економіка підприємства : підручник / За заг. ред. С.Ф. Покропивного. – [вид. 2-ге, перероб. Та доп.]. К.: КНЕУ, 2014. 528 с.
2. Жулай Г.С. Управління ефективністю діяльності підприємства як важлива складова успішного ведення бізнесу. Вісник КНУТД. Серія «Економічні науки». 2015. № 3 (87). С. 73–80.
3. Кравченко О.А., Бевзенко Х.С., Бут Є.М. Економічна концепція підвищення ефективності діяльності виробничих підприємств. Економіка: реалія часу. 2015. №5(21). С. 69 – 76.
4. Погорєлов С.М., Леденко О.В., Матяш О.А. Дослідження шляхів підвищення ефективної діяльності підприємств. Вісник НТУ «ХПІ». 2015. №26(1135). С. 76-82.