FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

02
Грудень
2021

Що необхідно зробити, щоб Україна стала Айті хабом Європи

Сьогодні ІТ в Україні стрімко розвивається, відповідно на неї все більше звертають увагу. За період незалежості українські професіонали користується широкою популярністю та є одними з найбільш затребуваних. В 2019 році Україна зайняла 8 місце в світі за технічними навичками ІТ-спеціалістів, а спеціалісти із США аж на 26.

Попит на цифрові рішення стрімко росте у світі. Україна стрімко переходить в діджитал, стає світовим ІТ-хабом та створює комфортні умови для розвитку галузі та роботи ІТ-спеціалістів. Наш ринок інформаційних послуг не завжди був в такому стані як зараз, а стрімкий розвиток в останні роки пов’язаний з так званим «всесвітнім бумом ІТ». Такий сплеск виражається у повсякденному використанні ІТ-технологій у сферах, які раніше цього не потребували. Також, спостерігається збільшення вакансій у цій сфері. Попит на ринку суттєво перевищує кількість ІТ-спеціалістів та продовжує рости.

Слід також відмітити, що поряд з цим продовжують збільшувати і заробітні плати. Сьогодні спеціалістів заохочують заробітною платою не гірше прогресивних країн, а спеціалісти-початківці зможуть зможуть розраховувати на оплату більшу ніж в інших сферах.

Серед важливих ініціатив: урегулювання взаємодії індустрії та держави, в тому числі відносно моделей працевлаштування та обкладення податками. Для цього у Верховній Раді було зареєстровано два законопроекти, які були зареєстровані 15 квітня та 2 червня 2021 року.

Останній передбачає спеціальні ставки податків для співробітників ІТ-компаній: податок з доходів фізичних лиць – 5%, єдиний соціальний внесок – 22% від мінімальної заробітної плати, військовий збір – 1,5%. Законопроект також надає можливість учасникам такого режиму обирати: платити 18% податку на прибуток або 9% – на виведений капітал. Третій законопроект, який пропонується на розгляд Верховній Раді, передбачає внесення правок в Кримінально процесуальний кодекс. Всі три документи передбачають створення нового правового режиму в сфері ІТ.

Дія City – спеціальний інструмент. Який забезпечує правовий режим для ІТ-компаній. Якщо говорити більш простими словами, то це окрема країна для спеціалістів із зниженими податками, гнучкою процедурою працевлаштування, умови для залучення інвесторів.

Експерт Артем Гончаренко зазначає, що: «ІТ-сфера стабільно та доброчесно виплачує податки та не ухиляються від своїх обов’язків. ІТ-спеціалісти вважаються самостійними підприємцями, не зважаючи навіть на те, що вони працюють на компанії. При цьому важливо регулювати та нормалізувати це питання, щоб ІТ-компаніям та їх співробітникам було комфортно працювати. Порівнюючи 2011 та 2020 роки, хочу відмітити, що частка ВВП в ІТ зросла з 0,8% до 4%. Звичайно це не значить, що проблеми в ІТ повністю відсутні. Наразі ми стоїмо на порозі змін і потреба у співробітників зростає. Прогнозується, що в найближчі декілька років сфера зросте на 20-25%»