Недавні записи
- Розвиток ветеранських просторів 24.03.2025
- Звіт: Бот-атаки на WordPress-сайти 24.03.2025
- Зовнішня торгівля України у 2024 році: підсумки, виклики та перспективи 23.03.2025
- У Миколаївській області України за підтримки Сербії облаштували укриття в ліцеї та дитячому садку 23.03.2025
- Schneider Electric вдруге визнана найстійкішою корпорацією світу 18.03.2025
Розвиток фінансового менеджменту в банках

Угрюмова Катерина
(Ірпінь, Україна)
Економіка підприємства та управління
(Банки та банківська система)
РОЗВИТОК ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ В БАНКАХ
Докорінні трансформації соціально-економічного середовища, які постійно відбуваються в Україні, ставлять перед суб’єктами господарювання завдання всебічного осмислення та послідовної реалізації політики управління фінансовими ресурсами. З огляду на невизначеність фінансово-економічних умов та ризикованості прийняття управлінських рішень у їх діяльності, об’єктивно зростає роль та значення фінансового менеджменту, адже постійні зміни вимагають коригування та вдосконалення всіх його прийомів та методів.
Що стосується фінансового менеджменту в банківських установах, то основне його завдання полягає в оптимізації руху грошових потоків щодо забезпечення операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. При цьому, головна його особливість зумовлена тим, що банк одночасно є економічним суб’єктом, що: забезпечує системне регулювання всіх грошових функцій (засіб вартості, обігу, платежу, нагромадження); виконує роль фінансового посередника на ринку фінансово-кредитних ресурсів; виступає комерційною структурою, метою діяльності якої є отримання прибутку.
Основою функціонування банківської установи на відповідних сегментах фінансових ринків є процес мобілізації та подальшого використання тимчасово вільних коштів. Функціонуючи як спеціалізований фінансовий посередник, банк зобов’язаний забезпечити не лише збереження довірених йому коштів, але й ефективну їх капіталізацію, тобто прибутковість. Завдяки ефективному менеджменту власних, залучених та запозичених ресурсів і надаючи специфічні фінансово-банківські послуги, банк досягає основної своєї мети – забезпечення прибутковості власної діяльності та фінансової стійкості установи. При цьому, банківський фінансовий менеджмент сприяє мінімізації впливу різних ризиків, досягненню намічених планів з урахуванням ситуації на ринку [1] .
Виходячи з вищезазначеного, фінансовий менеджмент у комерційному банку загалом можна визначати як систему управління фінансовим напрямом його діяльності і, насамперед регулюванням процесу руху грошових потоків, що перебувають в його комерційному обігу. Одночасно не менш важливими об’єктами банківського фінансового менеджменту є також такі складові, як фінансова політика з конкретною стратегією й тактикою стосовно окремих сфер діяльності банку, активи й пасиви, власний капітал, кредитний та інвестиційний портфелі, ризик-менеджмент, банківський маркетинг, ліквідність та прибуток. [2].
Однак, на сьогодні для економіки України, яка офіційно проголосила та реалізує стратегію європейської інтеграції, основним завданням є підвищення стійкості та стабільності вітчизняного банківського сектора, який забезпечує фінансову рівновагу в країні та перехід до інноваційної моделі її зростання. За таких обставин особливого значення набуває розробка якісно нових інструментів реалізації ефективного фінансового менеджменту банків, спрямованих на пошук, створення і використання можливостей конкурентного середовища для забезпечення його функціонування та розвитку в умовах інтернаціоналізації банківської конкуренції
При цьому, модернізуючи систему фінансового менеджменту банку, необхідно враховувати, що його основною метою в постійно змінюваних умовах функціонування має стати захист від системних криз, збереження і зміцнення ринкових позицій, зростання конкурентоспроможності; запобігання банкрутству, ефективне і оптимальне використання та формування фінансових ресурсів, застосування інноваційних підходів до бізнес-процесів, розробка і використання механізмів раціонального планування та реалізації фінансових рішень. Разом з тим, організації ефективної моделі фінансового менеджменту банку, сприятиме використання ІТ завдяки чому можливо не лише знизити вплив відповідних фінансових ризиків, але й забезпечити стабільний розвиток банківської установи та підвищити ефективність її роботи.
Отже, ефективний фінансовий менеджмент забезпечує підтримання значних темпів економічного розвитку банків, безперебійне зростання власного капіталу, ресурсного потенціалу, суттєве підвищення конкурентоспроможності на ринку, стабільного фінансового розвитку в стратегічній перспективі [3].
Підводячи підсумок, відзначимо, що система фінансового менеджменту комерційного банку представлена взаємопов’язаними елементами: суб’єктами, об’єктами, метою, завданнями, функціями, принципами і механізмом реалізації поставлених завдань. Очевидно, що лише за умови ефективної взаємодії я всіх складових фінансового менеджменту в банківській сфері може бути забезпечений якісно новий рівень управління банківським бізнесом.
Насамкінець варто відзначити, що фінансовий менеджмент відіграє вирішальну роль у діяльності банківської системи та економіки в цілому. Але, для ефективної роботи потрібно включати дієві методи, інструменти та важелі управління фінансовим менеджментом, які працюють у банківських системах розвинених країн, адаптувавши їх до економіки та менталітету України. Реалізація запропонованих заходів сприятиме збільшенню обсягів фінансових ресурсів на ринку та підвищенню соціально-економічного розвитку держави
Література:
1. Клюско Л.А. Фінансова стійкість банків: теорія та методика оцінки: монографія. URL: http://ir.nusta.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/2421/1/2563_IR.pdf
2.Фурса Т.П. Організаційні аспекти фінансового менеджменту комерційного банку. Науковий вісник Херсонського державного університету. Випуск 6. Частина 5. 2014. С. 92 – 94
3. Кириченко О.А., Міщенко В.І. Банківський менеджмент: підручник. Київ: Знання, 2017. 832 с.
Науковий керівник: кандидат економічних наук,
доцент Клюско Лідія Антонівна