Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
Роль «веб-квест» технології у формуванні медіакомпетентності фахівців у сфері медіаосвіти
Артеменко Світлана
Фляшнікова Алла
(Київ, Україна)
ОСВІТА
(Сучасні методи викладання)
Роль «веб-квест» технології у формуванні медіакомпетентності фахівців у сфері медіаосвіти
В сучасних реаліях інформаційного суспільства умовою ефективного його функціонування є розвиток у громадян медіакомпетентності, тобто сприйняття інформації та перетворення її в знання, здатності не піддаватися медіаагресії та маніпуляціям. При цьому провідну роль у формуванні медіа- компетентності громадян відіграють саме фахівці у сфері медіаосвіти. Тому проблема формування медіакомпетентності фахівців з медіаосвіти наразі набуває особливої актуальності, зокрема, в контексті необхідності впровадження інноваційних методів навчання у вищій школі.
Однак у наукових дослідженнях вітчизняних та зарубіжних вчених проблематика ролі інноваційних методів навчання у формуванні медіакомпетентності фахівців у сфері медіаосвіти є не достатньо розкритою. Зокрема, це стосується місця та значення такої новітньої технології навчання, як “веб-квест” для розвитку медіакомпетентності спеціалістів медійної сфери.
Зауважимо, що медіакомпетентність можна розглядати як інтегровану характеристику особистості фахівця, що ґрунтується на сукупності його мотивів, знань, умінь, цінностей і здатностей, котрі спроможні забезпечити медіаосвіту учнів різного віку [1].
Необхідно підкреслити, що формування медіакомпетентності фахівців з медіаосвіти повинно бути спрямовано на розвиток у них критичної зрілості, що дозволить застосовувати критичні судження до інформації, з якою вони працюватимуть в процесі подальшої педагогічної діяльності. Реалізацію цих завдань і дозволяє здійснити “веб-квест” технологія.
У класичному розумінні веб-квест (webquest) – це проблемне завдання з елементами рольової гри, для виконання якого використовуються Інтернет-ресурси. Як зазначає В. Шмідт, «веб-квести – це мініпроекти, засновані на пошуку інформації в інтернеті» [2].
Технологія “веб-квест” забезпечує організацію активного навчання, що базується на розвитку критичного мислення, формуванні навичок самостійного вирішення проблем з використанням інформації, отриманої з різних медіаджерел, що є одним із критеріїв медіакомпетентності.
Основними структурними елементами будь-якого веб-квесту є: вступ (визначення теми квесту); завдання (конкретизація теми квесту в локаціях-завданнях із сформульованими запитаннями, на які потрібно знайти відповідь); процес (опис етапів виконання завдань); джерела (перелік ресурсів, що містять необхідну інформацію); оцінювання (опис критеріїв оцінювання конкретного завдання); висновки (обмін враженнями про завдання веб-квесту).
Отже, виконуючи завдання веб-квесту (навчальні, пошуково-пізнавальні, проблемні) майбутні фахівці навчаються не лише знаходити, опрацьовувати необхідну інформацію, але й аналізувати, систематизувати і презентувати її, використовуючи інтернет-ресурси з практичною метою.
Виконання завдань веб-квесту сприяє формуванню у фахівців з медіаосвіти таких компетенцій: інтерпретація реальності, сконструйованої медіаджерелами; розвиток навичок використання сучасних медіа; критичного мислення для вирішення практичних завдань; комунікаційних умінь у медіапросторі; розробка успішних стратегій взаємодії з медіа; створення медіапродуктів тощо. Також на думку західних дослідників, «веб-квести» підвищують вміння використовувати інформаційні технології; навчають студентів формувати «незалежне», творче мислення через розв’язання прикладних проблем; допомагають сформувати навички командної роботи [3], що зумовлює формування лідерського потенціалу студентської молоді загалом.
Таким чином, веб-квест є інноваційною технологією навчання, що сприяє формуванню медіакомпетентності майбутніх фахівців медіаосвіти. Одним із критеріїв медіакомпетентності є формування і розвиток навичок критичного мислення, включаючи: порівняння, класифікацію, узагальнення, абстрагування, аналіз помилок і перспектив для вирішення поставленої мети і завдань.
“Веб-квест” технологія базується на активному навчанні, в процесі якого здобута інформація перетворюється в нові знання, дозволяє використовувати усі доступні медіа-ресурси для реалізації мети в ході професійної діяльності.
Перспективи подальших наукових досліджень авторів будуть спрямовані на дослідження інноваційного досвіду розробки «квест-технологій» навчання європейських країн, вивчення їх переваг, можливостей застосування для формування медіакомпетентності та медіакультури у фахівців медійної освіти.
Література:
- Шарко В. Медіакомпетентність як складова методичної підготовки вчителя та її діагностування// Інформаційні технології в освіті. 2012. № 13. С. 84-90.
- Сокол І. “Веб-квест” як інноваційний метод формування творчої особистості» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://prezi.com/tf7lzsyfhd09/presen tation/.
- What is a Web Quest? How Do Teachers Use Them? [Electronic resource]. – Mode of access: https://www.teachnology. com/tutorials/web _quests/.