Недавні записи
- В Ужгороді пройде наймасштабніша медична конференція в Україні — “Breast Weekend 2.0” 20.04.2025
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
Реклама як вид комунікаційної діяльності в сучасних умовах

Швець Анастасія
(Умань, Україна)
СОЦІАЛЬНІ КОМУНІКАЦІЇ. МЕДІА
(Реклама)
РЕКЛАМА ЯК ВИД КОМУНІКАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
У сучасному світі комунікація відіграє важливу роль у процесі реалізації товарів і надання послуг, створенні позитивного іміджу компанії, сприяє зростанню споживачів. Її важливою основою є реклама. Погляд на рекламу як особливу складову соціальних комунікацій сформувався у ХХ ст. і був пов’язаний із розвитком теорії комунікації (праці Г. Лассуелла, К. Шеннона), соціології (Д. Міда, Е. Фромма) та семіотики (Ю. Лотмана, Ч. Пірса).
Сьогодні реклама використовується з метою інформування людей про нововведення, покликані зробити життя людини більш комфортним, чому сприяють нові товари і послуги. Особливо активно вона застосовується для вирішення проблем збільшення прибутковості фірм [2]. Завдання реклами – зміна ставлення людей до існуючих проблем, допомога бізнесу, a в довгостроковій перспективі – пропонування нових цінностей, затребуваних суспільством.
Дослідники виділяють некомерційну рекламу і соціальну рекламу. Некомерійна реклама розповсюджується некомерційними організаціями в їх інтересах, метою якої є збір пожертвувань, заклик голосувати за певного кандидата, залучення уваги до становища людини в суспільстві і т. п. Соціальна реклама поширює матеріали, пов’язані з пропагандою позитивних явищ, створюється безкоштовно, з наданням місця в ЗМІ і часу виходу на некомерційній основі.
Американський соціолог Джордж Герберт Мід виділив складові рекламної комунікації:
1. Стадія імпульсу, включає «безпосередній чуттєвий стимул» і реакцію особистості, потребу діяти.
2. Стадія сприйняття – реакція на стимули, пов’язані з імпульсом, виявлення доступних способів його задоволення..
3. Стадія маніпуляції, полягає в дії по відношенню до сприйманого об’єкта (обмірковування здійснення дії).
4. Стадія споживання – здійснення дії, що задовольняє первісний імпульс. На відміну від тварин, індивід прораховує можливі наслідки своєї поведінки як споживача, а дії які робляться в такий спосіб стають результатом усвідомленого вибору.
У західних країнах соціальна реклама є універсальним інструментом діагностики і корекції соціальних проблем суспільства. Рекламодавцем є некомерційні структури цих країн, а також держава та бізнес.
Сучасна рекламна діяльність передбачає креативний підхід з підбором індивідуальних рішень і створенням концепцій з генерування творчих ідей, які будуть цікавими споживачу. У світовому масштабі реклама починає все більше залежати від креативної складової інформації, орієнтованої на настрої, очікування і підсвідомі реакції учасників ринку. Виходячи з цього креативна реклама є найефективнішою в плані інтенсивності перенесення інформації в рекламній аудиторії.
Реклама духовно збагачує суспільство, пробуджує в людях найкращі якості. Для прикладу, в одній із реклам звучить заклик «Зателефонуйте батькам!», який близький кожній родині і людина краще усвідомлює свою відповідальність за батьків. В даному випадку можливості реклами неоціненні і держава активно її підтримує.
Некомерційні і комерційні організації є одними з основних і постійних замовників реклами, яка для них є засобом для реалізації їх діяльності, пов’язаної з досягненням соціальних, благодійних, культурних, освітніх та наукових цілей. Реклама поширюється з метою охорони здоров’я, розвитку спорту, задоволення духовних та матеріальних потреб людей. Сучасно реклама спрямована не лише на прибуток, а й на залучення коштів для пожертвувань незаможним, будівництво храмів, купівлю їжі та одягу тощо.
Один з наймолодших і перспективних видів соціальної комунікації є Social Media Marketing (SMM). Таким чином, SMM – процес залучення трафіку або уваги до бренду або продукту через соціальні платформи [3]. За час свого існування соціальна мережа від комунікаційної платформи стала потужним рекламним інструментом із широким спектром безкоштовних можливостей для демонстрації свого контенту для громадськості.
Важливим є той факт, що бізнесмени, які є власниками великих компаній, починають вкладати кошти в створення реклами не тільки з метою прибутку, підтримки свого іміджу та популяризації власної продукції, а також тому, що їм не байдуже, в якій країні будуть зростати і виховуватися їхні діти. Це вказує на те, що головним є не тільки отримання прибутку в максимально короткий термін, а й здійснення етичної оцінки бізнесу і участь у вирішенні суспільно значущих завдань. Тому реклама має велике значення для соціально-економічного розвитку нашої країни і для підвищення якості життя.
Література:
1. Американская социологическая мысль: Тексты/ Под ред. В. И. Добренькова. – Москва: Изд-во МГУ, 1994. – 496 с.
2. Буткевич Ю. А. Реклама как форма социальной коммуникации/ Ю. А. Буткевич, В. В. Крикунова. – Москва, 2001. – 215 с.
3. SЕO словник. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://igroup.com.ua/seo-articles/smm/. – Назва з екрану.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук,
доцент Сирота Лілія Богданівна