FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

07
Травень
2021

Регіональне будівництво: сучасні тенденції

Пальонко Максим
(Рівне, Україна)
ТЕХНІЧНІ НАУКИ
(Будівництво)
РЕГІОНАЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО: СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Будівельна галузь є невід’ємною частиною господарського комплексу країни, індикатором зростання чи занепаду економіки. Вона тісно пов’язана з іншими галузями, їхнім розвитком за рахунок будови виробничих потужностей, складських та офісних приміщень, логістичних та інженерних мереж. Стан та перспективи подальшої динаміки в діяльності підприємств, що належать до цієї галузі, є актуальним напрямом дослідження в умовах трансформаційних процесів, що відбуваються в Україні [1].
Тенденції сучасного вітчизняного будівництва України досліджували такі науковці, як Бібік Н.В., Соха І.Ю., Сорокіна Л.В. та інші.
У сфері розвитку сучасного будівництва, в тому числі і регіонального, визначають такі тенденції: редевелопмент занедбаних промислових зон; популяризація передмість; відповідність новим будівельним нормам; оригінальні архітектурні концепти; дизайнерська обробка місць загального користування; ергономічні планування [4].
Тренд на редевелопмент міських локацій, де раніше розташовувалися промислові будівлі і підприємства, запозичений із Західної Європи. Саме там вперше почали перепрофілювати занедбані склади, фабрики під сучасні квартали, арт-галереї та бізнес-кластери. Реновація важлива для міського середовища, оскільки покращує архітектурний вигляд району, зменшує маятникову міграцію городян, сприяє розвитку транспортної та комерційної інфраструктури.
Популяризація передмість – забудовники змінюють географію попиту, і все більше інвесторів розглядають передмістя не як компромісний варіант, а гідну альтернативу.
Відповідність новим будівельним нормам. У квітні 2018 року уряд затвердив нові Державні будівельні норми (ДБН). Новий документ став не просто редакцією старого, а однією з перших спроб Мінрегіону переглянути правила міської забудови і комплексно підійти до формування нової житлової середовища.
Оригінальні архітектурні концепти. Будувати однакові блокові будинки в 2020 році вважається поганим тоном навіть в економ-класі. Динамічні фасади, химерні форми будівель, асиметричне скління і вертикальне озеленення – так забудовники намагаються урізноманітнити свої проекти, зробити їх конкурентними і впізнаваними. У 2020 році як і раніше популярними залишаються скандинавський стиль, конструктивізм і фьюжн.
Дизайнерська обробка місць загального користування. У 2020 році вхідні групи, схожі на лобі дорогих готелів, все впевненіше переходять з бізнес- і преміум-класу в популярний і доступний «комфорт». Забудовники передбачають стійки для консьєржів, облаштовують зони очікування м’якими меблями, оформляють холи дизайнерськими предметами інтер’єру. Така увага до деталей цінують інвестори, які вважають за краще не просто купувати нерухомість, а й пишатися своїм новим будинком.
Ергономічні планування. Великі нефункціональні передпокої, крихітні кухні і прохідні кімнати поступово стають частиною історії. Ергономічність і комфорт – головні орієнтири, якими керуються архітектори при створенні планувань. Так, просторі кухні-вітальні перетворюють однокімнатні квартири в повноцінні приміщення, а спеціальні ніші можна використовувати для облаштування вбиральні.
Дерево надалі залишається одним із найпопулярніших будівельних матеріалів. Сучасні технології будівництва дають змогу зводити будь-які дерев’яні конструкції – від круглих до трикутних проектів, від традиційної класики до футуристичного хай-теку та провідного мінімалізму [2, с. 3].
Важливим напрямом розвитку регіонального будівельного комплексу є державна підтримка галузі. Зокрема, на Рівненщині зростанню обсягів житлового будівництва сприяє реалізація державних житлових програм: програма «Власний дім» для підтримки індивідуальних сільських забудовників; програма забезпечення житлом молодих сімей; програма будівництва доступного житла; програма 83 здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов [3, с. 67].
Література:
1. Кулікова Л.В. Сучасні тенденції розвитку будівельних підприємств. Інвестиції: практика та досвід. 2017. №8. С.52-57.
2. Нові тенденції у будівництві https://wonder-wood.com.ua/post/novi-tendencii-u-budivnictvi
3. Стратегія розвитку Рівненської області на період до 2027 року, затверджена Рішенням Рівненської обласної ради від 13 березня 2020 року №1618 https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2020/05/strategiya-rozvytku-rivnenskoyi-oblasti-na-period-do-2027-roku-.pdf
4. Тренди в новобудовах 2020 року: тенденції в будівництві і архітектурі https://azuz.org.ua/press/trendy-v-novobudovah-2020-roku-tendentsiyi-v-budivnytstvi-i-arhitekturi/
Науковий керівник: доктор педагогічних наук, доцент
Кристопчук Тетяна Євгенівна