Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
Програма антикризових заходів діяльності підприємства
Кіріченко Наталія
(Полтава, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Економіка підприємства)
ПРОГРАМА АНТИКРИЗОВИХ ЗАХОДІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Процес виведення підприємства з кризового стану має відбуватися не хаотично та безсистемно, а шляхом розробки і впровадження антикризової програми, тобто, повинен бути належним чином організований і скоординований. Антикризова програма – це внутрішній документ, у якому систематизовано викладається перелік основних заходів, що планується здійснити в межах підприємства, його структурних підрозділів та функціональних служб для досягнення поставленої мети – виведення підприємства з кризового стану. За потреби можуть розроблятися антикризові підпрограми за окремими підрозділами та службами підприємства. Антикризова програма складається на підставі проведеної діагностики фінансового стану та можливого настання банкрутства підприємства, оцінки можливостей підприємства щодо подолання фінансової кризи.
На початковому етапі розробки антикризової програми необхідно виявити сильні та слабкі сторони діяльності суб’єкта підприємництва. На внутрішні слабкі сторони підприємство може вплинути та змінити їх на сильні сторони (переваги). Наприклад, обсяг фінансових ресурсів можна збільшити за рахунок отримання довгострокових та короткострокових кредитів банку, залучення інвесторів; збільшення прибутку можливе шляхом нарощування обсягів продажів продукції та зменшення її собівартості. Слід погодитись із вченими-економістами, які вважають, що на рівні підприємства криза проявляється, в першу чергу, в порушенні фінансової стійкості, що призводить до неплатоспроможності і збитковості, невиконання своїх боргових зобов’язань перед кредиторами [1]. На зовнішні негативні чинники суб’єкти господарювання не можуть впливати та змінювати їх, тому підприємствам необхідно вдосконалювати механізм пристосування та виживання в кризових умовах ринку та держави загалом.
Через нестабільну ситуацію в країні, а також неплатоспроможність багатьох підприємств, необхідно провести пошук нових ринків збуту продукції, робіт та послуг. Збільшення залишків готової продукції на складі відбувається за рахунок того, що зменшуються обсяги продажів, що призводить до зниження прибутку і рентабельності діяльності. Для контролю за дебіторською заборгованістю підприємству слід провести систематизацію наявних та потенційних покупців, а також постійно відстежувати терміни погашення дебіторської заборгованості. Для збільшення надходження грошових коштів, потрібно запроваджувати систему знижок з метою своєчасної оплати отриманої продукції клієнтами. Невисокі ціни на готову продукцію та товари збільшують кількість покупців та замовників, що, в свою чергу, нарощує обсяги продажів. З метою зменшення вартості безнадійної дебіторської заборгованості підприємству необхідно відмовитися від покупців та замовників, які неспроможні своєчасно погасити свою заборгованість.
Доцільно також систематично проводити комплексний аналіз ресурсовикористання на підприємстві, що дасть змогу дослідити вплив ресурсозбереження на його платоспроможність та ліквідність [2].
Досить важливе значення для виходу підприємства з кризи відіграє управління грошовими коштами та прогнозування грошових потоків, іншими словами, планування вхідних та вихідних грошових потоків. Одним із способів управління ліквідністю і платоспроможністю підприємства та попередження його банкрутства є складання платіжного календаря та розрахунок показників Cash-Flow. Плани (графіки, платіжні календарі) надходження на витрачання грошових коштів необхідно розробляти на рік (з розбивкою по кварталах); на квартал (з розбивкою по місяцях); на місяць (з розбивкою по декадах). У платіжному календарі повинен відображатись рух грошових коштів відповідно до каналів їх надходження та використання, визначатись чистий грошовий потік та залишки грошових коштів на кінець запланованого періоду [3] .
Таким чином, для відновлення своєї платоспроможності та фінансової стійкості підприємствам необхідно провести ряд антикризових заходів, головними серед яких є: оптимізація грошових потоків та збільшення об’єму наявних грошових коштів, диверсифікація виробництва, пошук нових ринків збуту, залучення позикового капіталу. Підприємствам, що опинилися у фінансовій кризі необхідна дієва програма антикризових заходів, яка допоможе вийти зі стану поточної неплатоспроможності та фінансової кризи.
Література:
1. Бражник Л. В., Чумак В. Д. Управління проектами в умовах кризи. Управління проектами. Ефективне використання результатів наукових досліджень та об’єктів інтелектуальної власності : матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. інтерн.-конф., м. Дніпро, 10 квітня 2020 р. Дніпро, 2020. С. 30–34.
2. Чумак В. Д. Ресурсозбереження як антикризовий захід попередження банкрутства сільськогосподарських підприємств / В.Д. Чумак, Т.Г. Мисник, С.П. Зоря// Вісник ХНАУ. Серія «Економічні науки». – 2018. – № 3. – С. 244–251.
3. Чумак В. Д. Управління грошовими потоками та попередження банкрутства підприємств// Економіка і підприємництво: організаційно-методологічні аспекти обліку, фінансів, аудиту та аналізу. Вип. 19. Том 2. – Полтава: ПДАА, 2019. – С. 138–141.
Науковий керівник: кандидат економічних наук, доцент
Чумак Валентина Дмитрівна