Недавні записи
- Для повоєнної відбудови України знадобляться вогнезахисні матеріали на суму близько 1 млрд грн – Костянтин Калафат, директор Ковлар Груп 10.12.2024
- Посольство Киргизстану в Києві організувало захід для дітей 06.12.2024
- Економіка України та світу: аналіз від Experts Club 04.12.2024
- У Києві відсвяткували 30 – річчя ТПП Франція – Україна та свято молодого вина – Божоле Нуво 03.12.2024
- Офіційний курс гривні у вівторок ослаб ще на 7 копійок 27.11.2024
Професійна іншомовна підготовка прикордонників в країнах європейського союзу на основі спільних освітніх веб-платформ
Балендр Андрій Васильоич
доктор педагогічних наук, доцент, доцент кафедри іноземних мов,
Національна академія Державної прикордонної служби України
ім. Богдана Хмельницького
ОСВІТА (Сучасні методи викладання)
Професійна іншомовна підготовка прикордонників в країнах європейського союзу на основі спільних освітніх веб-платформ
Сучасні виклики у сфері охорони кордонів країн Європейського Союзу (ЄС) вимагають, щоб професійна підготовка прикордонників сприяла формуванню професійно-орієнтованих знань, умінь приймати рішення і брати відповідальність відповідно до посадових обов’язків. Професійна підготовка прикордонників в країнах ЄС організована під загальним керівництвом європейської агенції прикордонної і берегової охорони FRONTEX [1]. Можливості дистанційного навчання персоналу прикордонних відомств реалізовано на базі спільної прикордонної веб-платформи Virtual Aula, яка об’єднана з мережею прикордонних академій країн ЄС, в число яких входить і Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.
Нові підходи у навчанні та підготовці, засновані на вимогах Болонського
та Копенгагенського процесів, визначають головне соціальне завдання підготовки європейських прикордонників, яке полягає не лише в тому, щоб навчити майбутнього фахівця самостійно здобувати і постійно поглиблювати знання, умінню швидко орієнтуватися в оперативно-службовому просторі, але й бути здатним реалізувати свої професійні функції у загальноєвропейському контексті, що, перш за все, передбачає формування високо рівня професійної іншомовної компетентності. Це завдання спровокувало пошук шляхів посилення іншомовної підготовки персоналу прикордонних відомств, зокрема, створення спеціалізованих освітніх ресурсів, навчальних платформ для підвищення рівня кваліфікації особового складу. Одним із наймасштабніших серед країн ЄС проектів є розробка відділом підготовки персоналу Агенції FRONTEX спільної прикордонної інформаційно–освітньої веб-платформи Virtual Aula. До управління цією платформою залучено 72 адміністратори з 35 країн [2].
Метою створення такої платформи є гармонізація системи підготовки прикордонників країн ЄС, поширення передового досвіду окремих країн, що має слугувати комунікаційним центром для спеціалістів різного ґатунку, а також надавати можливість персоналу різних відомств країн ЄС та третіх країн брати участь у тренінгах, навчальних дистанційних курсах, вебінарах, розроблених передовими фахівцями прикордонних відомств країн ЄС.
Платформа Virtual Aula почала функціонувати у лютому 2010 року і спочатку використовувалась як платформа для обміну організаційною інформацією у питаннях професійної підготовки. Вона була побудована на ідеї проекту відділу професійної підготовки FRONTEX на початку 2006 року [3]. У грудні 2011 року була випущена друга версія Virtual Aula, яка містила інформацію про діяльність відділу професійної підготовки FRONTEX. Усі проекти та заходи FRONTEX були розміщені онлайн, і адміністратори здійснювали постійний моніторинг інформації, щоб надавати партнерам інформацію в режимі реального часу. Надалі, у червні 2013 року, було запроваджено реєстрацію онлайн-зустрічей. Відділ підготовки FRONTEX почав здійснювати свою діяльність через Virtual Aula за допомогою національних контактних центрів FRONTEX та національних координаторів професійної підготовки. Партнерами проекту є правоохоронні органи, у сферу відповідальності яких входить управління кордонами. На сьогодні на платформі задіяно 28 країн-членів ЄС, 26 країн Шенгенської угоди та 10 країн, з якими підписані робочі угоди [4]. Національними модулями управляють адміністратори прикордонних відомств.
З Virtual Aula користувач може перейти на інтегровану платформу дистанційного навчання Moodle, до якої включено такі дистанційні курси: професійна англійська мова для прикордонників; боротьба з торгівлею людьми; автоматизований прикордонний контроль; базова прикордонна підготовка; кінологічна підготовка; виявлення підроблених документів; освітні технології у підготовці прикордонників; програма підготовки фахівців морської охорони; програма підготовки у сфері основоположних прав людини; інтегроване управління кордонами; міжвідомче співробітництво; управлінський курс для керівників підрозділів; операції з повернення; аналіз ризиків; підготовка фахівців з оцінювання професійної діяльності.
Іншомовна підготовки прикордонників країн ЄС в межах освітньої веб-платформи реалізується через студенто-орієнтований підхід, який полягає в тому, щоб підтримувати та розвивати у курсантів самостійність та особисту відповідальність за їх професійний розвиток. Вони мають бути рівними та свідомими партнерами в освітньому процесі. Крім того, навчальна стратегія іншомовної підготовки прикордонників країн ЄС ґрунтується на використанні активних методів навчання. По-перше, це сприяє поєднанню навчання з практикою, що якнайкраще допомагає розвивати нові навички та компетенції. По-друге, студенто-орієнтований підхід у навчанні вимагає прозорості результатів навчання та використання методів оцінювання, які дозволяють враховувати активність курсантів в освітньому процесі.
Література:
- Schengen Borders Code. URL: https://ec.europa.eu/home-affairs/what-we-do/networks/european_migration_network/glossary_search/schengen-borders-code_en
- Балендр, А. (2021). Іншомовна підготовка керівних кадрів прикордонних відомств країн європейського союзу в контексті досвідного навчання. Військова освіта, 9-17.
- Common Core Curriculum for Border Guard Basic training in the European Union (CCC 2012). Produced by Frontex Agency in cooperation with EU Member States and Fundamental rights organisations Warsaw, Rondo ONZ 1, 2012. 343 p.
- Sectoral Qualifications Framework for Border Guarding. FRONTEX. Warsaw: Rondo ONZ 1, 2013. Vol. 1. 173 p.