Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Продовольча безпека як фактор формування національної безпеки
Чепелюк Юлія
(Дніпро, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Регіональна економіка)
ПРОДОВОЛЬЧА БЕЗПЕКА ЯК ФАКТОР ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ
Продовольча безпека будь-якої країни є найважливішою та невідємною частиною її національної безпеки. В сучасному розумінні продовольча безпека є здатністю держави гарантовано задовольняти потреби населення в продовольство на рівні, що забезпечує його нормальну життєдіяльність.
Продовольча безпека безпосередньо пов’язана з продовольчою незалежністю країни, що передбачає задоволення основної частини потреб в продуктах харчування за рахунок власного вітчизняного виробництва. В даний час існує величезний дисбаланс між потребою і забезпеченістю населення продуктами харчування в різних країнах і регіонах.
Особливо цікавою є ситуація в Україні, оскільки теоретично держава спроможна забезпечувати себе продовольчими товарами, натомість найбільша їх частина йде на експорт, а внутрішній ринок споживає велику кількість імпортного продовольства. Такий стан речей призводить до руйнації виробничого сектору продовольчої галузі в Україні.
При визначенні продовольчої безпеки в першу чергу розглядають ряд особливостей даної країни: природно-кліматичні умови, ступінь економічного розвитку, структуру споживання основних продуктів харчування, зовнішньоекономічні зв’язки, а саме членство в різних міжнародних спільнотах [1].
Основними критеріями при оцінці продовольчої безпеки можна вважати наступні: ступінь задоволення фізіологічних потреб людини в компонентах харчового раціону і його енергетична ємність; рівень доступності продовольства як фізичний, так і економічний, відповідність продуктів харчування обмеженням щодо вмісту шкідливих для здоров’я речовин; рівень ефективності функціонування агропромислового комплексу; відповідність стратегічних запасів продовольства встановленим нормативам і в кінцевому підсумку ступінь залежності продовольчого забезпечення країни від імпортних поставок.
Продовольча безпека для більшості розвинених країн є найважливішим елементом національної безпеки. Вона забезпечує не тільки економічну, а й політичну незалежність існуючої системи, її здатність забезпечувати потреби своїх громадян в продовольстві без шкоди для національної безпеки. Держава зобов’язана забезпечувати продовольчу безпеку навіть у разі повного припинення зовнішніх продовольчих поставок.
Оцінка стану продовольчої безпеки визначається рядом показників, головними з яких є фізична і економічна доступність продовольства на території всієї країни і для кожної людини, а також гарантованої його якості. Ослаблення державної підтримки АПК, скасування держзамовлення, відсутність науково-обґрунтованої концепції проведення аграрної реформи привели сучасну Україну до ситуації продовольчої залежності по деяких напрямах забезпечення.
Природно, що АПК України в таких умовах є неконкурентоспроможним, особливо на внутрішньому ринку [2]. Собівартість виробленої продукції найчастіше вище демпінгових цін імпортованої продукції, прибуток або незначний і не забезпечує розширеного відтворення, або зовсім відсутній.
З року в рік країна збільшує закупівлі продовольства в інших країнах, відправляючи власну продукцію на експорт. Імпорт продовольства, безумовно, гальмує розвиток вітчизняного сільського господарства, український селянин позбавляється свого внутрішнього ринку, і в кінцевому підсумку держава фінансує не свого, а іноземного фермера.
Таким чином, можна підсумувати, що тільки продумане, чітке, зрозуміле і доступне, соціально орієнтоване державне регулювання агропромислово комплексу дозволить досягти продовольчої безпеки і продовольчої незалежності.
Література:
1. Волченко Н. В. Продовольча безпека: теоретичні аспекти та реалії сьогодення, монографія/ Н. В. Волченко. Система національного менеджменту в контексті інтеграційного виміру. – Суми: ПП Вінниченко М.Д., ФОП Литовченко Є. Б., 2014. – С. 38-
2. Ємець Ю. Г. Конкурентоспроможність сільськогосподарської продукції у контексті продовольчої безпеки України. Наукові праці Полтавської державної аграрної академії. Серія: Економічні науки Випуск 5. Том 3. Полтава. 2012. – С. 116-120.
3. Кліменко О.В. Напрями забезпечення продовольчої безпеки України
URL: www.economy.in.ua
4. Кузьо Р.М. Продовольча безпека як пріоритет аграрної політики. Сучасні виклики продовольчої безпеки: матеріали круглого столу – Львівський НАУ. – Львів, – 2015 – 77 с. –С. 38-41.
5. Липчук В. В. Сучасні виклики продовольчої безпеки: матеріали круглого столу – Львівський НАУ. – Львів, – 2015 – 77 с. –С. 4-6.
Науковий керівник: кандидат філософських наук,
Доцент Стояцька Ганна Михайлівна