FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

14
Квітень
2021

Продовольча безпека як фактор формування національної безпеки

Чепелюк Юлія
(Дніпро, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Регіональна економіка)
ПРОДОВОЛЬЧА БЕЗПЕКА ЯК ФАКТОР ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ
Продовольча безпека будь-якої країни є найважливішою та невідємною частиною її національної безпеки. В сучасному розумінні продовольча безпека є здатністю держави гарантовано задовольняти потреби населення в продовольство на рівні, що забезпечує його нормальну життєдіяльність.
Продовольча безпека безпосередньо пов’язана з продовольчою незалежністю країни, що передбачає задоволення основної частини потреб в продуктах харчування за рахунок власного вітчизняного виробництва. В даний час існує величезний дисбаланс між потребою і забезпеченістю населення продуктами харчування в різних країнах і регіонах.
Особливо цікавою є ситуація в Україні, оскільки теоретично держава спроможна забезпечувати себе продовольчими товарами, натомість найбільша їх частина йде на експорт, а внутрішній ринок споживає велику кількість імпортного продовольства. Такий стан речей призводить до руйнації виробничого сектору продовольчої галузі в Україні.
При визначенні продовольчої безпеки в першу чергу розглядають ряд особливостей даної країни: природно-кліматичні умови, ступінь економічного розвитку, структуру споживання основних продуктів харчування, зовнішньоекономічні зв’язки, а саме членство в різних міжнародних спільнотах [1].
Основними критеріями при оцінці продовольчої безпеки можна вважати наступні: ступінь задоволення фізіологічних потреб людини в компонентах харчового раціону і його енергетична ємність; рівень доступності продовольства як фізичний, так і економічний, відповідність продуктів харчування обмеженням щодо вмісту шкідливих для здоров’я речовин; рівень ефективності функціонування агропромислового комплексу; відповідність стратегічних запасів продовольства встановленим нормативам і в кінцевому підсумку ступінь залежності продовольчого забезпечення країни від імпортних поставок.
Продовольча безпека для більшості розвинених країн є найважливішим елементом національної безпеки. Вона забезпечує не тільки економічну, а й політичну незалежність існуючої системи, її здатність забезпечувати потреби своїх громадян в продовольстві без шкоди для національної безпеки. Держава зобов’язана забезпечувати продовольчу безпеку навіть у разі повного припинення зовнішніх продовольчих поставок.
Оцінка стану продовольчої безпеки визначається рядом показників, головними з яких є фізична і економічна доступність продовольства на території всієї країни і для кожної людини, а також гарантованої його якості. Ослаблення державної підтримки АПК, скасування держзамовлення, відсутність науково-обґрунтованої концепції проведення аграрної реформи привели сучасну Україну до ситуації продовольчої залежності по деяких напрямах забезпечення.
Природно, що АПК України в таких умовах є неконкурентоспроможним, особливо на внутрішньому ринку [2]. Собівартість виробленої продукції найчастіше вище демпінгових цін імпортованої продукції, прибуток або незначний і не забезпечує розширеного відтворення, або зовсім відсутній.
З року в рік країна збільшує закупівлі продовольства в інших країнах, відправляючи власну продукцію на експорт. Імпорт продовольства, безумовно, гальмує розвиток вітчизняного сільського господарства, український селянин позбавляється свого внутрішнього ринку, і в кінцевому підсумку держава фінансує не свого, а іноземного фермера.
Таким чином, можна підсумувати, що тільки продумане, чітке, зрозуміле і доступне, соціально орієнтоване державне регулювання агропромислово комплексу дозволить досягти продовольчої безпеки і продовольчої незалежності.
Література:
1. Волченко Н. В. Продовольча безпека: теоретичні аспекти та реалії сьогодення, монографія/ Н. В. Волченко. Система національного менеджменту в контексті інтеграційного виміру. – Суми: ПП Вінниченко М.Д., ФОП Литовченко Є. Б., 2014. – С. 38-
2. Ємець Ю. Г. Конкурентоспроможність сільськогосподарської продукції у контексті продовольчої безпеки України. Наукові праці Полтавської державної аграрної академії. Серія: Економічні науки Випуск 5. Том 3. Полтава. 2012. – С. 116-120.
3. Кліменко О.В. Напрями забезпечення продовольчої безпеки України
URL: www.economy.in.ua
4. Кузьо Р.М. Продовольча безпека як пріоритет аграрної політики. Сучасні виклики продовольчої безпеки: матеріали круглого столу – Львівський НАУ. – Львів, – 2015 – 77 с. –С. 38-41.
5. Липчук В. В. Сучасні виклики продовольчої безпеки: матеріали круглого столу – Львівський НАУ. – Львів, – 2015 – 77 с. –С. 4-6.
Науковий керівник: кандидат філософських наук,
Доцент Стояцька Ганна Михайлівна