FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

15
Квітень
2021

Проблеми набуття компетентностей студентами при проходженні практики

Константінова Елеонора
(Маріуполь, Україна)
ОСВІТА
(Освіта у напрямку безпеки життєдіяльності,
охорони праці і цивільного захисту.
Компетентністний підхід в підготовці
спеціалістів)
ПРОБЛЕМИ НАБУТТЯ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ СТУДЕНТАМИ ПРИ ПРОХОДЖЕННІ ПРАКТИКИ
Постановка проблеми. За матеріалами Всесвітньої конфедерації профспілок велика кількість нещасних випадків на виробництві стається на дрібних і середніх приватних підприємствах. Викладання дисциплін «Безпека життєдіяльності», «Основи охорони праці», «Охорона праці в галузі» для майбутньої професійної діяльності спеціалістів в організаціях з малою кількістю працівників стикається з проблемою фактичного ставлення роботодавця до стану охорони праці в організації, яке студенти бачать у період проходження виробничої практики в таких організаціях.
Стан дослідження. Професійна компетентність – це поєднання теоретичної і практичної підготовленості майбутнього фахівця до майбутньої професійної діяльності та основний показник наявності у нього розвиненого професійного мислення. Але протиріччя між навчанням та сьогоденням не надають цієї можливості.
Мета цієї статті є висвітлити наявні проблеми відношення до стану охорони праці на дрібних і середніх підприємствах в Україні, та їх вплив на компетентністний підхід у професійній підготовці фахівця.
Виклад основного матеріалу. Я викладаю дисципліни «Безпека життєдіяльності», «Основи охорони праці», «Охорона праці в галузі» для спеціальностей технічного та гуманітарного напрямів. Технічний напрямок пов’язаний з промисловими підприємствами, де відношення до охорони праці жорстке. Гуманітарний напрям пов’язаний з туризмом та правознавством. Туризм в Україні став однією з провідних галузей економіки, надійним джерелом поповнення бюджету. Проблема полягає у необхідності підвищення безпеки як у наданні, так і в споживанні туристичних послуг. Студенти на практиці отримують не завжди позитивну інформацію щодо охорони праці під час надання та отримання туристичних послуг. Починаючи з відсутності покладання відповідальності за стан охорони праці, впливу джерел небезпеки під час перебування в приміщенні туристичного офісу, де площа не відповідає кількості комп’ютерів, є порушення вимог пожежної безпеки, має вплив психофізіологічного навантаження і т.і.
Виходячи з кількості працівників, виконання функцій служби охорони праці покладається на працівника апарату суду, який пройшов перевірку знань з охорони праці. Цей працівник за сумісництвом приділяє увагу профілактичній роботі з охорони праці. Основні небезпечні та шкідливі фактори, які діють на працівника апарату суду: недостатня освітленість робочої зони; підвищений вміст пилу в повітрі робочої зони; пожежа в зоні роботи. Питання компетентнісного підходу у професійній підготовці фахівця з права – це набуття практичних юридичних знань в розгляданні справ, пов’язаних з порушенням законодавства в сфері питань травматизму та профзахворювань в Україні, фінансування заходів з ОП, накладання штрафних санкцій на роботодавців, керівників структурних підрозділів, працівників підприємств, відшкодування шкоди працівникам, які отримали ушкодження внаслідок травми, профзахворювання.
Згідно з новим Законом України «Про вищу освіту» українські вищі навчальні заклади мають готувати таких фахівців, які вміють активно, самостійно, творчо діяти у будь-яких виробничих ситуаціях, мають добре сформовані та розвинені вміння та навички практичної діяльності, вміють використовувати сучасні інформаційні та інноваційні технології і здатні самовдосконалюватись упродовж усього життя. Компетентнісний підхід у професійній підготовці фахівця слід сконцентрувати на тісній взаємодії сучасних вимог ринку праці та суспільства і організацією у вузах навчального процесу, який спрямований на формування необхідних професійних компетенцій відповідно до спеціальних критеріїв, що характеризують сформованість компетентності фахівця [1].
Україна перейшла на ринкову систему господарювання, у якій ціль роботодавця – одержання прибутку. Сьогодні в Україні складається ситуація, в якій роботодавець не несе фактичної відповідальності за стан охорони праці на підприємстві. Існує думка в літературі, що в нього немає фінансової мотивації до цього, так як усі витрати несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві [2].
Висновки. Не завжди з належною увагою ставляться до проблем, пов’язаних з безпекою трудової діяльності, надають соціальне значення питанням охорони праці в організаціях, де проходять практику студенти та повинні набувати професійної компетентності. А показниками професійної компетентності фахівця, як правило є професійна позиція фахівця, індивідуально-психічні особливості, система сформованих настанов і ціннісних орієнтацій, ставлень і оцінок внутрішнього та оточуючого досвіду, реальності і перспектив. Фахова підготовка студентів вищих навчальних закладів має здійснюватися під час проходження виробничої практики в трудовому колективі, в якому додержуються належних культурно-побутових, соціально-гігієнічних та безпечних умов праці, здорового способу життя та нормального психологічного клімату.
Література:
1. Державні стандарти професійної освіти: теорія і методика: Монографія/ За ред. Н. Г. Ничкало.– Хмельницький: ТУП, 2002.– 334 с.
2. Богданов С. Профілактика нещасних випадків – складова безпеки праці/ С. Богданов// Уряд.кур’єр. – 2008. – № 79. – квітня. – С. 4.