Недавні записи
- В Ужгороді пройде наймасштабніша медична конференція в Україні — “Breast Weekend 2.0” 20.04.2025
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
Проблеми бюджетного процесу в україні

Корчемаха Вікторія
(Кривий Ріг, Україна)
ПРАВО
(Адміністративне і фінансове право)
ПРОБЛЕМИ БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ В УКРАЇНІ
В Україні бюджетний процес – це процес, який регулюється бюджетним законодавством, який полягає у підготовці, контролі, затвердженні, виконанні бюджетів, звітуванні про їх виконання та контролі за дотриманням бюджетного законодавства.
Проблеми бюджетного процесу доцільно буде розділити на категорії:
1. Проблеми на стадії прийняття бюджету;
2. Проблеми під час виконання бюджету;
3. Проблеми контролю.
В Україні проблемою завжди була несвоєчасність дій органів державної влади. І той факт, що щороку необхідно приймати бюджет, лише ускладнював проблему. Проблемою, що завжди переслідувала бюджетний процесу в Україні було його прийняття, а точніше хронічна несвоєчасність дій органів державної влади. Ситуація, коли країна вступає в новий рік без бюджету, на жаль, є скоріше правилом, аніж винятком із нього. Інша проблема є нестратегічною в бюджетному процесі, бюджет планується на рік, тоді як розвиток як складових держави, так і держави в цілому вимагає стратегічного довгострокового плану. В результаті припиняється існування зв’язку між бюджетною та соціальною стратегіями.
На етапах прийняття та виконання бюджету виникає ще одна проблема з прозорістю бюджетного процесу. В Україні бюджетний процес відрізаний від громадськості, а це означає, що немає зв’язку з громадськими слуханнями та обговореннями, і ніхто ніколи не чув про незалежних експертів та аналітиків, зацікавлених у бюджетному процесі та виконанні бюджету. Формально в Україні намагаються планувати основні напрями бюджетної політики за допомогою Бюджетної резолюції, втім поки що цей документ є досить формальним є його зміст, як правило, не відповідає змісту проекту бюджету. [1]
Однією з головних проблем бюджетного процесу в Україні є незбалансованість міжбюджетних відносин «держава-регіони», тобто проблема місцевих бюджетів, їх самостійності та фінансування. Згідно з аналізом, проведеним О. Чорним, до комплексу проблем місцевих бюджетів можна віднести наступні: 1) значна залежність місцевого бюджету нижчого рівня від бюджету вищого рівня; 2) трансфертна політика згідно Бюджетного кодексу не враховує зміни соціально-демографічної ситуації місцевих громад; 3) закритість системи розрахунків, що створює сприятливі умови для домовленостей у бюджетному процесі; 4) відсутність можливості перерозподілу субвенцій в регіональному просторі виходячи з трансформацій соціальної структури населення; 5) відсутність перспектив розвитку у вигляді планів через непрогнозованість трансфертної політики держави; 6) низький рівень системності у визначенні прогнозних показників доходів, так зване планування від досягнутого; 7) відсутність системи мотивацій учасників бюджетного процесу до дій насамперед в інтересах населення території (регіону); 8) недостатній рівень самостійності у місцевих органів в бюджетному процесі.[2]
Важливою проблемою реалізації соціальних програм у бюджетному процесі в Україні є неефективність використання коштів. С. Панцир зазначає, що фактична частка витрат на управління соціальними програмами становить до 90%, тобто соціальна політика продовжує працювати на адміністративний апарат, а не на тих, хто потребує захисту.
Ще однією проблемою виконання бюджетного процесу в Україні є несплата позик компаніями, отриманими під державні гарантії. Сума безповоротних коштів досягла декількох мільярдів гривень і має постійно зростаючу тенденцію. Це пов’язано з неефективністю механізму державного гарантування.
Важливою проблемою організації та реалізації бюджетного процесу є контроль за виконанням бюджету. В Україні він здійснюється Рахунковою палатою. Але поточне законодавство не достатньо повно і чітко прописує функції та повноваження Рахункової палати. Зокрема функція контролю не має результативного впливового значення. Рахункова палата не має права накладати фінансові санкції, адміністративні стягнення до порушників бюджетного законодавства. Рахункова палата обмежується лише обов’язком інформувати органи влади та надавати консультації. Крім того контрольні повноваження даного органу не поширюються на рівні місцевих бюджетів, що не відповідає статусу Рахункової палати, що прописаний в Законі України «Про Рахункову палату».
Таким чином, проведене дослідження дозволило визначити коло не вирішених проблем в організації і реалізації бюджетного процесу в Україні, проблеми виникають на кожному етапі бюджетного процесу і вимагають негайного вирішення, що дозволить поліпшити та оптимізувати використання державних коштів.
Література:
1. Ганущак, Ю. Інженерія бюджетного процесу [Текст]/ Ю.Ганущак, Є.Жовтяк// Дзеркало тижня. – 2004. – №6. – С.14-16
2. Чорний, О.С. Управління бюджетним процесом на регіональному рівні [Текст]: автореф. дис. канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / О.С. Чорний // Донецький держ. ун-т управління. – Донецьк, 2006. – 18 с.
Науковий керівник: д. наук з держ. упр.,
доцент Котковський Володимир Станіславович