Недавні записи
- В Ужгороді пройде наймасштабніша медична конференція в Україні — “Breast Weekend 2.0” 20.04.2025
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
Про деякі можливості покращання при формуванні методологічної компетентності філологів

Рубінська Броніслава
(Київ,Україна)
ОСВІТА
(Проблеми підготовки фахівців)
ПРО ДЕЯКІ МОЖЛИВОСТІ ПОКРАЩАННЯ ПРИ ФОРМУВАННІ МЕТОДОЛОГІЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ФІЛОЛОГІВ
В сучасній освіті багато уваги приділяється питанням формування компетентностей у студентів різних спеціальностей. Визначення поняття «компетентність», на який ми спираємось, подано у «Законі про освіту»[1]. Не менше уваги приділяється формуванню методологічної компетентності, яка є складовою частиною. Це такі компетентності як: грамотність, компетентність у мовах, математична компетентність та компетентність у науках, технології та інженерії, цифрова компетентність, особиста, соціальна та навчальна компетентність, громадянська компетентність, підприємницька компетентність, компетентність культурної самообізнаності і вираження. [6]
«Компетентність у мовах — це здатність ефективно використовувати різні мови для спілкування.»[1] .Компетентності повинні бути відібрані до змісту навчання студентів ― філологів. Згідно Лаврентьєвої О.О методологічна компетентність є кластером методологічної культури майбутнього вчителя.[4]
В педагогічній літературі існують різні точки зору на фактори, які впливають на формування методологічної компетентності студентів – філологів. Вони можуть бути контрольованими та неконтрольованими. Серед одних з факторів впливу, на наш погляд, недостатньо враховують відбір змісту навчання. У наших попередніх дослідженнях ми дійшли висновку, що недостатньо враховують відбір ситуацій за допомогою яких можна формувати інтуїцію студентів-філологів. [5].
Крім цього ми дослідили матеріали за допомогою яких формується методологічна компетентність. Ми вивчали це питання з точки зору того, які фонетичні стилі використовують у сучасних підручниках з іноземних мов. [7].
Усі матеріали спрямовані на формування вмінь усного та писемного спілкування. Переважають матеріали, які навчають розмовному фоностилю, що є позитивним фактором впливу на компетентність у мовах. Але, на жаль, недостатньо використовуються матеріали декламаційного фоностилю, а саме вірші та казки, які містять такі ж самі мовні одиниці як і розмовний стиль.
Ми також дослідили цей мовний матеріал з точки зору порівняння двох мов, а саме , англійської та української мов. [8]
Наш порівняльно – типологічний аналіз текстів сучасних віршованих казок у англійській та українській мовах показав, що між ними існує багато ізоморфних рис та аломорфних рис. Недостатнє використання результатів порівняльно-типологічних досліджень призводить до неповного формування методологічної компетентності студентів-філологів.
Перспективним напрямком формування компетентностей студентів є перегляд і оновлення змісту навчання. Згідно національної рамки кваліфікацій України компетентність це здатність особи до виконання певного виду діяльності, що виражається через знання, уміння , цінності а також інші особисті якості. Активна життєва позиція це завжди найвищий прояв зацікавленого відношення особистості до навчання і її здатності до неї та прагнення до перетворюючої діяльності. Зацікавлене відношення до навчання можна сформувати за допомогою раціонально підібраних матеріалів, які враховують усі досягнення сучасної науки.
Література:
1. Верховна Рада України, 2017. «Закон України «Про освіту» . [online] Відомості Верховної Ради України (ВВР) №. 2145-viii Режим доступу: zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18.ukrainepravo.com/law-making/bill_enacted_into_law/zakon… [Дата звернення 10 червня 2018]
2. Дворжецька М.П. Фонетика англійської мови: фоностилістика і риторика мовленнєвої комунікації: посібник для студентів ВНЗ / М.П. Дворжецька, Т.В. Макухіна, Л.М. Велікова, Є. О. Снегірьова. – Вінниця: Нова Книга, 2005. – 240 с.
3. Закон України «Про вищу освіту» [Електронний ресурс]/ Режим доступу: zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18
4. Лаврентьєвa О.О. Розвиток методологічної культури майбутніх учителів природничих дисциплін у процесі професійної підготовки:теоретико-методичний аспект:[монографія]/ О.О. Лаврентьєвa;за ред.проф. Л.О.Хомич. ― Київ:КНТ, 2014.―с.456.
5. Rubinska B. I. (2019). The choice of pedagogical situations for the formation of methodological competence of students of philology Proceedings of the Scientific Development, Advanced Technologies, Innovations: Scientific works and thesis. V International scientific and practical conference 06 – 08 May 2019, Prague, Nemoros s.r.o., pp.149– 156.
6. 975 Rekomendatsiia 2006/962/IeS Yevropeiskoho Parlamentu ta Rady (IeS) Pro osnovni kompetentsii dlia navchannia protiahom usoho zhyttia” vid 18 hrudnia 2006 roku(2006). Available at: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/994_9752.http://osvita.ua/legislation/law/2231/ _2006. pdf.
7. Теоретическая фонетика английского стиля. .[Текст] . ‒: учеб. / под. ред.-Соколова М.А., Гинтовт К.П., Тихонова И.С., Тихонова Р.М. . [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу: jesuspremium.weebly.com/blog/_2017. pdf.
8. Ivanchuk.A. Exam all-1628. – Available at: https://www.academia.edu/3662592/Exam_all_1628