Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
Принципи кримінального права
Мажара Владислав
(Дніпро, Україна)
ПРАВО
(Карне право та кримінологія)
ПРИНЦИПИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА
Принципи кримінального права – це основні принципи, що спрямовують ідеї, визначають зміст і спрямованість кримінального права та кримінально-правової політики, як безпосередньо закріплені в нормах, спеціально їм присвячених, так і опосередковано зазначені в кримінальному праві та обов’язкові для законодавця, правоохоронних органів та громадян у боротьбі зі злочинністю[1].
Найглибші питання про принципи права, що відображають вихідні, основні ідеї галузі чи права в цілому та кодифікують загальні принципи механізму правового регулювання, розглядаються в теорії права. Для кримінального права галузеві принципи також бачать надзвичайно важливу роль, оскільки вони узагальнюють основні тенденції у розробці та впровадженні правових норм у галузі, що підлягає кримінальному праву.
Всі принципи кримінального права можна поділити на загальні та спеціальні. Загальні принципи притаманні не тільки кримінальному праву, однак також іншим галузям права. Це зокрема: правомірність, рівність людей перед законом, невідворотність відповідальності, принципи справедливості, гуманність і демократія [2].
Кримінальна відповідальність ґрунтується лише на суб’єктивній осудності. Об’єктивна розумність відкидається, оскільки вона не враховує, не передбачає участі в діях свідомості та волі особистості. Принцип вини передбачає нерозривний зв’язок між суб’єктивними та об’єктивними ознаками злочину. З одного боку, особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності лише за ті бажання та наміри, які насправді втілюються в соціально небезпечні дії. З іншого боку, жодні вчинки, шкідливі для суспільства, та їх наслідки не можуть служити підставою для кримінальної відповідальності, якщо вони не визначаються психічним ставленням людини.
Принцип рівності громадян перед законом. Особа, яка вчинила злочин, підлягає кримінальній відповідальності незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового стану та становища, місця проживання, ставлення до релігії-переконань, членства в громадських об’єднаннях та інших обставин.
Відповідно до принципу гуманізму це все ще залишається актуальним, оскільки Закон про кримінальну відповідальність регулює найсуворіші примусові заходи з боку держави. У цьому контексті важливо, щоб застосування кримінально-правових норм характеризувалося гуманним підходом до винного.
Таким чином, важливість принципів кримінального права робить доцільним визначити їх законом в одній із перших статей кримінального закону.
Література:
1. Чередниченко Е.Е. Принципы уголовного законодательства: понятие, система, проблемы законодательной регламентации. 2007.С 192.
2. Гацелюк В.О. Реалізація принципу законності кримінального права України. Львів, 2005.С 20.
Науковий керівник: старший викладач Савенко Вікторія Петрівна