FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

19
Серпень
2022

Придбаний супутник залишиться у власності України до кінця його працездатності, ним користуватиметься ГУР – Фонд Притули

Київ. 19 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Супутник ICEYE, придбаний благодійним Фондом Сергія Притули, застрахований, він перебуватиме у власності України навіть після завершення контрактного терміну доступу до бази даних сузір’я SAR-супутників компанії ICEYE, а користуватися ним буде Головне управління розвідки (ГУР) , повідомляється у пресрелізі Фонду, оприлюдненому у п’ятницю.

"Згідно з угодою, українська сторона отримує і супутник, і доступ до бази сузір’я супутників. Коли закінчиться оплачений термін доступу до бази даних, цей супутник залишається у повній власності України – аж до завершення його функціональності на орбіті. Передбачено подальшу перереєстрацію супутника у відповідних реєстрах в Україні…Власником супутника є Україна і саме українська сторона визначає, що і коли вона знімає, а також у якому форматі та спектрі ми отримуємо дані", – йдеться у повідомленні.

За даними Фонду, "користуватися супутником буде Головне управління розвідки". "Тепер м’яч на їхньому полі. Зараз у відомстві триває бюрократичний процес оформлення документів, щоб вони могли отримувати ці знімки та використовувати їх", – наголошується в пресрелізі.

Крім того, згідно з договором, супутник застрахований. "Якщо з ним щось трапиться до завершення гарантованого терміну експлуатації, компанія-продавець зобов’язується надати українській стороні ідентичний супутник", – наголошують у Фонді Притули.

Зазначається, що зараз іноземні партнери справді забезпечують Україну супутниковими знімками, але з деякою затримкою. Завдяки тому, що Україна викупила супутник, процес передання даних із моменту знімку до моменту отримання його безпосередньо військовими підрозділами скорочується до кількох годин.

Крім того, на відміну від оптичних супутників, які можуть працювати лише вдень і за чистого неба, SAR (Радарний супутник) "підсвічує" поверхню землі власними радіохвилями, тому для зйомки не важливі перешкоди, ніч, хмари, дощ, туман, задимленість. Володіння таким супутником дозволяє Україні отримувати ексклюзивні знімки безперервно, гарантовано та в режимі 24/7 за будь-яких погодних умов, що допомагає українським військовим краще планувати операції.

"Супутник пролітає над нашою територією двічі на день. Знімки території нашої країни отримує лише українська сторона як власник супутника, тому доступ ексклюзивний. Коли супутник не летить над територією України, ми можемо отримувати дані завдяки доступу до сузір’я SAR супутників компанії ICEYE. Таким чином, забезпечується безперервне отримання даних. Розподільна здатність – від 0,5 до 1 метра залежно від площі охоплення знімка. Один знімок може охоплювати площу до 225 кв. км. На отриманих із супутника даних можна розрізняти замасковані об’єкти або відрізняти муляжі від реальної техніки, виділити окремі штучні об’єкти в навколишньому ландшафті, наприклад, техніку або укриття, замасковані в лісі", – йдеться у пресрелізі.

Керівник фронту Притула назвав укладений договір "серйозним кроком до забезпечення критичних потреб українського уряду в даних спостереження та суттєвою допомогою нашим Збройним Силам". Він подякував підприємцю в с фері космічних та IT-технологій, засновнику EOS Data Analytics, меценату Максу Полякову за співучасть у проєкті.

"Завдяки купівлі супутника ICEYE українські супутникові можливості посилюються: у комбінації з оптичним супутником GEOSAT 2 наша країна отримує перевагу в аналітиці космічних даних. Таке поєднання технологічних засобів з можливостями професійної аналітики є кроком до технологізації не лише обороноздатності України, а й відновлення , – зазначив, у свою чергу, Поляков.

Як повідомлялося, у четвер Притула повідомив, що заощаджені в рамках акції "Народний Байрактор" кошти (понад 600 млн грн) було витрачено на купівлю космічного супутника для української армії.

Акція "Народний Байрактар" – збір коштів, ініційованих українськими волонтерами 22 червня 2022 року, та націлений на купівлю 3 БПЛА "Bayraktar TB2". Необхідну для цього суму (близько 500 млн грн.) вдалося зібрати за три дні. Увечері 24 червня вона вже досягла 600 млн грн, чого вистачило б на купівлю 4 "Bayraktar TB2", проте компанія-виробник безпілотників Baykar заявила, що оплату за БПЛА не прийматиме і передасть їх Україні безоплатно.

Джерело: https://docs.google.com/document/d/1gAVjZhb6RLVUUvxkpqgsDT6HtxOsFmW0XJ4l9ZR3SBM/edit?fbclid=IwAR23wv6A80COrrtB1_rAiGj7j7H6qU-Hq