FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

03
Квітень
2021

Практика оцінки майна в країнах європи: роль професійних об’єднань оцінювачів

Марущак Тетяна
Українець Наталя
(Вінниця, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Фінансові відносини)
ПРАКТИКА ОЦІНКИ МАЙНА В КРАЇНАХ ЄВРОПИ: РОЛЬ ПРОФЕСІЙНИХ ОБ’ЄДНАНЬ ОЦІНЮВАЧІВ
Незалежна оцінка майна є важливим інструментом ринкової економіки. Регулювання цієї діяльності, враховуючи динамічність економічних процесів як в самій Україні, так і у Європі, потребує постійного розвитку та удосконалення.
Європейські країни мають різні інституційні механізми для регулювання оціночної діяльності. В деяких країнах це здійснюється саморегульованими асоціаціями (Чорногорія, Румунія), в інших – національними законами (Болгарія, Хорватія, Польща, Іспанія) або міністерствами (Словаччина, Угорщина) шляхом запровадження певних правил.[3]
В Італії оціночна діяльність не регулюється спеціальним регулятором, а оцінювачів затверджують суди за заявою від бажаючих здійснювати оцінку. При цьому вимоги щодо спеціальної підготовки чи проходження спеціальних курсів з методології оцінки відсутні, головним є дотримання стандартів оцінки потім, при практичній роботі.
А от у Іспанії регулятор фінансового ринку має більше контролю. Це є результатом фінансової кризи та наявності великої кількості саме неякісних звітів оцінювачів. Диплом оцінювача видають університети або місцеві саморегульовані організації оцінювачів. Оціночні компанії ліцензуються та регулюються Банком Іспанії.
В деяких європейських країнах оцінка нерухомості і система оподаткування нерухомого майна тісно пов’язані між собою. Так, у Греції державна оцінка вартості нерухомості з метою оподаткування значно нижча, ніж ринкова вартість.
У Німеччині для оцінювачів у сфері оцінки заставного майна обов’язковим є атестат (свідоцтво) експерта-оцінювача. Реєстри таких документів ведуть торгово-промислові палати. Німецькі експерти-оцінювачі складають присягу, а експерт не може бути молодшим 30 років. [1]
Якщо говорити про методичне регулювання оцінки майна в Україні, то воно здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: Положеннях (Національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог Положень (Національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України.
У кожній країні визначені свої критерії і вимоги, що є обовязковими до виконання оцінювачами. Тому з’явилась необхідність створення найвідомішої на сьогоднішній день Європейської групи асоціацій оцінювачів TEGoVA (The European Group of Valuers Associations), яка вже тривалий час визначає основні напрямки розробки законодавства і стандартизації Євросоюзу з питань оцінки. [2]

Рис. 1. Основи оцінки активів і практики оцінки в деяких країнах Європи

Роль професійних об’єднань оцінювачів полягає в тому, що більшість із них переслідують подібні цілі – професійний розвиток експертів, поширення оцінювання, розвиток спроможності проводити оцінювання. Такі об’єднання створюють комунікаційну платформу для обміну інформацією та досвідом.
TEGoVA об’єднує 63 національні асоціації оцінювачів 34 країн, перш за все, європейського континенту. В своєму нинішньому форматі TEGoVA, як міжнародна організація, представляє спільні професійні інтереси понад 70 тис. оцінювачів різних країн. [3]
Отже, у різних країнах Європи діють різні системи регулювання діяльності оцінювачів: вимоги до освіти, кваліфікації, звітність. Оцінювачі, як професіонали, повинні задовольняти жорсткі вимоги в плані освіти, спеціальної підготовки, компетентності і професійних навичок, це і є чи не найважливішим завданням професійних об’єднань оцінювачів, що визначає основні напрямки розробки законодавства і стандартизації Євросоюзу з питань оціночної діяльності.
Література:
1. European Valuation Standards EVS-2016. 8-th edition. TEGoVA. 2016.- 370 с.
2. Асоціація спеціалістів оцінки. Asbou.com. Веб-сайт. URL:
http://asbou.com.ua/ua-ro-tegova.htm (дата звернення: 03.03.2021)
3. Регулювання діяльності оцінювачів: досвід Європи. ZN.UA. Веб-сайт. URL: https://zn.ua/ukr/finances/regulyuvannya-diyalnosti-ocinyuvachiv-dosvid-yevropi-305736_.html (дата звернення: 03.03.2021)