Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Порядок погашення податкового боргу платників податків
Кравченко Марина
(Кривий Ріг, Україна)
ПРАВО
(Адміністративне і фінансове право)
ПОРЯДОК ПОГАШЕННЯ ПОДАТКОВОГО БОРГУ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ
Важливою умовою формування цивілізованих ринкових відносин в Україні є побудова і функціонування ефективної податкової системи. Перехід до суто ринкової економіки обумовлює потребу у трансформації як системи оподаткування, так і методів розрахунків та сплати податків і зборів, а відповідно, і механізму їх адміністрування [1].
Пошук причин та напрямів зниження рівня податкової заборгованості платників висвітлювали в своїх працях такі видатні вітчизняні та зарубіжні науковці, як О.М. Десятнюк, Т.Я. Маршалок, О.М. Тимченко, В.В. Угрин та ін.
Метою дослідження є визначення порядку погашення податкового боргу платників податків згідно чинного податкового законодавства України.
Відповідно до пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг – сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у певний строк, та непогашеної пені, нарахованої у визначеному порядку [2].
Згідно пп. 54.5 ст. 54 Податкового кодексу України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов’язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов’язання і має право оскаржити зазначену суму [3].
Погашення податкового боргу платника податків врегульовано гл. 9 Податкового кодексу України [4]. Питання черговості погашення боргу висвітлюється в пп. 87.9. ст. 87 гл. 9 Податкового кодексу України. Відповідно до цього пункту, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Законом України від 16.01.2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни [5], зокрема, до глави 9 «Погашення податкового боргу платників податків» Податкового кодексу України. Зокрема, платник податків має право самостійно здійснити оцінку заставного майна шляхом укладення договору з оцінювачем протягом одного місяця з дня прийняття рішення про реалізацію майна. У разі, якщо платник податків самостійно не здійснює таку оцінку, контролюючий орган самостійно укладає договір про проведення оцінки майна (ст. 95.12 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України, при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
В тому разі, коли черговість погашення податкової заборгованості платником податків не вказана, контролюючий орган зобов’язаний дотримуватись черговості, зазначеної в пп. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України, та не має права змінювати порядок погашення заборгованості.
Варто зазначити та попередити щодо можливих несприятливих наслідків в разі ігнорування погашення податкового боргу. Відповідно до пп. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, сума боргу може бути стягнена з боржника примусово в судовому порядку: орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку – фізичної особи [6].
Таким чином, наявність податкового боргу залежить від свідомих, чи з поважних причин, дій самого платника податків та усвідомлення ним міри відповідальності за такі дії. В результаті несплати платником податків задекларованих сум, або донарахованих сум, узгоджених платником податків, у такого платника податків виникає податковий борг, існування якого надає право податковому органу на застосування заходів стягнення стосовно такого платника податків.
Цивільний обов’язок кожного громадянина – платника податків не допускати порушень конституційних прав і обов’язків щодо сплати податків.
Література:
1. Десятнюк О. М., Маршалок Т. Я. Управління податковим боргом : навчальний посібник. Тернопіль : Вектор, 2013. 340 с.
2. Проноза П. В. Динаміка податкового боргу і напрями вдосконалення податкового адміністрування в Україні. Економіка та держава. 2018. № 5. С. 4-9.
3. Асоціація юридичних клінік України: Офіційний сайт. URL: https://legalclinics.in.ua/consult/consultation-25-06-2020-3.
4. Податковий кодекс України: Закон України від 2 грудня 2010 року №2755-VII. Голос України. 4 грудня 2010. № 229-230. С. 4-62.
5. Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві: Закон України від 16.01.2020 року №466-ІХ. Відомості Верховної Ради України. 2020. № 32. Ст. 227.
6. Кравчук В.М. Проблемні питання судової практики у справах про стягнення податкового боргу з юридичних осіб. Вісник Вищого адміністративного суду України. 2012. № 4. С. 39-45.
Науковий керівник: доктор економічних наук,
доцент Котковський Володимир Станіславович