Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
ПОЛІЦЕЙСЬКИХ ЗАХОДІВ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ СЛУЖБОВИХ ОБОВ’ЯЗКІВ ПРАЦІВНИКАМИ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ
Бразалук Вадим Павлович
курсант 2 курсу, спеціальність 081 «Право» Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ ПРАВО (Адміністративне право)
ТЕОРЕТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ
ПОЛІЦЕЙСЬКИХ ЗАХОДІВ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ СЛУЖБОВИХ ОБОВ’ЯЗКІВ ПРАЦІВНИКАМИ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ
Професійна діяльність працівників патрульної поліції полягає у наданні поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічного порядку та публічної безпеки, протидія злочинності, охорона прав та свобод людини тощо [1]. Специфіка такої діяльності обумовлює та передбачає можливість застосування співробітниками правоохоронних органів поліцейських заходів. В ЗУ “Про Національну поліцію” термін «поліцейський захід» трактується як дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейським у відповідності до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень [1].
Аналіз ситуацій службової діяльності працівників патрульної поліції дає підстави констатувати існуючі проблеми, що виникали саме в наслідок застосування тих чи інших поліцейських заходів під час виконання службових обов’язків. Головними проблемами є недостатній рівень вміння швидко оцінювати ситуацію та рівень ризику, прогнозувати всі можливі варіанти розвитку ситуації і наслідки застосування тих чи інших поліцейських заходів, а також шляхи та можливості переходу від превентивного характеру до безпосередніх заходів примусу [2].
ЗУ «Про Національну поліцію» передбачає, що під час здійснення особою будь-яких дій, що мають протиправний характер співробітники поліції мають право на застосовування заходів примусу, таких як: фізичний вплив, спеціальні засоби та вогнепальна зброя. Кожен з цих заходів має певні особливості застосування. Фізичним впливом є застосування поліцейським будь-якої фізичної сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників. Спеціальні засоби – це сукупність
пристроїв, приладів і предметів, спеціально виготовлених, конструктивно призначених і технічно придатних для захисту людей від ураження різними предметами (у тому числі від зброї), тимчасового (відворотного) ураження людини (правопорушника, супротивника), пригнічення чи обмеження волі людини (психологічної, фізичної) шляхом здійснення вплинула неї чи предмети, що її оточують, з чітким регулюванням підстав і правил застосування таких засобів та службових тварин. Застосування вогнепальної зброї є найбільш суворим заходом примусу. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки з метою заподіяння особі такої шкоди, яка є необхідною і достатньою в такій обстановці, для негайного відвернення чи припинення збройного нападу [1]. Працівник поліції має бути заздалегідь підготовленим до застосування тих чи інших поліцейських заходів. Така підготовка відбувається за різними напрямками: психологічна, тактична, вогнева, фізична та правова [3].
Стаття 72 ЗУ «Про національну поліцію» передбачає, що професійною підготовкою поліцейських є первинна професійна підготовка, а також підготовка поліцейських у вищих навчальних закладах, які мають специфічні умови навчання, післядипломна освіти та службова підготовки. Нормами цього ж закону також передбачено, що службова підготовка поліцейських – це система заходів, що спрямовані на закріплення, оновлення та модернізацію необхідних знань, професійних навичок, умінь та якостей працівника поліції з урахуванням оперативної обстановки, профілю та специфіки його оперативно-службової діяльності [1].
Отже, перед застосуванням тих чи інших поліцейських заходів, кожен співробітник правоохоронних органів повинен пройти курс відповідної спеціальної підготовки за різними напрямками діяльності. Під поняттям службової підготовки слід розуміти цілісну систему з урахуванням всіх особливостей змісту, методів, форм та засобів, наближених до дійсних умов несення служби. Розвиток службової підготовки в подальшому передбачає та потребує пошуку нових, більш сучасних методів та форм навчання поліцейських, а також проведення занять спрямованих та орієнтованих на конкретного слухача
– представників рядового та начальницького складу органів та підрозділів Національної поліції України.
Список використаних джерел:
- Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19 (дата звернення: 04.2021).
- Бондаренко В. В. Проблеми професійної підготовленості працівників підрозділів патрульної поліції. Вісник Національного авіаційного університету. Серія: «Педагогіка».2017. № 11. С. 24–28.
- Бондаренко В. В. Професійна підготовленість як основа ефективної діяльності працівників підрозділів патрульної служби Національної поліції України. Вісник Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Вип. 139, т. 2. С. 287–290.
Керівник: викладач кафедри тактико-спеціальної
підготовки Гіденко Є.С.