Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
ПОЛІЦЕЙСЬКЕ ПІКЛУВАННЯ
Виноградов Богдан Олексійович
Курсант 2-го курсу, спеціальність 262 «Правоохоронна діяльність» Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ
ПРАВО (Адміністративне і фінансове право)
ПОЛІЦЕЙСЬКЕ ПІКЛУВАННЯ
В Україні на сьогодення є поліцейське піклування, як новий превентивний поліцейський захід. Цей захід є найбільш унікальнішим від інших заходів, тим що він суттєво відрізняється від інших. Одна головна відмінність полягає в захисті прав і свобод людини, щодо якої воно застосовується, попередження скоєння щодо неї можливих правопорушень.
Що ж таке «поліцейське піклування» – це тимчасовий вид допомоги, який надає підтримку особам, які силу своїх потреб потребувать. Згідно статті 41 Закону України «Про Національну поліцію» визначається певний перелік до кого поліцейський може застосувати цей захід:
1) До неповнолітньої особи віком до 16 років, що залишилась без нагляду дорослих;
2) Особа, яка підозрюється у втечі з психіатричного закладу чи спеціалізованого лікувального закладу, де вона утримувалася на підставі судового рішення;
3) Особи, яка має ознаки вираженого психічного розладу і створює реальну небезпеку оточуючим або собі;
4) Особа, що перебуває в алкогольному сп’янінні в громадських місцях. Також кожна особа до якої застосовується поліцейське піклування може отпримати медичну допомогу, а також надати пояснення, оскаржувати дії поліцейського, негайно повідомити інших осіб про її місце перебування, про що
їх повідомляє поліцейський зрозумілою для неї мовою.
Особливу увагу на поліцейське піклування звернули науковці в своїх працях такі, як: М.П. Гурковського, Ю.А. Дербакової, О.В. Джафарової, С.С. Єсімова, С.Ю. Жили, Є.В. Зозулі, Д.К. Катріча, С.М. Князєва, В.О. Климкова, О.В. Когута, С.Ф. Константінова, С.А. Комісарова, Г.П. Кузнецової, Я.О.
Лакійчук, М.В. Лошицького, І.О Лугового, Д.С. Льолі, В.К. Матвійчука, Н.П. Матюхіної.
Важливою вимогою поліцейського піклування є відповідність його наслідків вимогам Закону України «Про Національну поліцію». Кожній категорії осіб, щодо яких може здійснюватися поліцейське піклування, відповідає закріплений Законом України «Про Національну поліцію» наслідок. Невідповідність наслідків піклування є невиконанням вимог закону.
Поліцейське піклування не є засобом забезпечення притягнення особи до юридичної відповідальності (адміністративної, кримінальної тощо). Відтак, його не можна плутати із затриманням особи, доставленням її до відділку поліції.
Здійснення поліцейського піклування обов’язково оформлюється протоколом, який підписується поліцейським та особою, щодо якої здійснюється піклування.
Якщо особа нездатна поставити підпис, протокол підписується особою або представником організації, якій особа передається внаслідок поліцейського піклування.
Отже, ми можемо заробити висновок, шо «подіцейське піклування» має застосовуватися лише за вимогами Закону України «Про Національну поліцію». Данний поліцейський захід не був достатньо регламентований, тому як поліцейське піклування є певною гарантією законності та забезпечення правопорядку в Україні.
Список використаних джерел:
1. Закон України Про Національну поліцію : Закон України від 02.07.2015 No 580-VIII // Офіційний вісник України від 18.08.2015–2015.–N 63.– С.33.
2. Особливості здійснення поліцейського піклування в Україні: наук.- метод. рек. / І. О. Святокум – Харків : Харк. нац. ун-т. внутр. справ, 2018. – 31 с.
Науковий керівник: викладач кафедри адміністративного права, процесу
та адміністративної діяльності Захарченко О.В.