FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

21
Жовтень
2021

 Погіршення екології азовського моря, як фактор впливу на зменшення рекреації в регіоні

Блінова Карина Дмитрівна

студентка 3 курсу, спеціальність 242 «Туризм» Національний університет «Запорізька політехніка»

 Погіршення екології азовського моря, як фактор впливу на зменшення рекреації в регіоні

Не кожна природна екосистема є стабільною, вона постійно змінюється. На це впливає багато факторів, безліч з яких не відразу очевидні. Таким прикладом виступає Азовське море. Воно завжди змінюється – але зараз не в кращий бік. За роки своєї історії тут відбувалися різні події природного характеру: падіння та зростання рівня води, перетворення берегів, солоність, радикальні зміни у флорі та фауні, зростання та падіння продуктивності риби тощо.

Зростання загроз від антропогенного навантаження на Азовське море обумовлює його незадовільний екологічний стан і значно посилюється негативним впливом зміни клімату.

Найбільш критичними показниками стану морського середовища та небезпечних факторів негативного впливу є: євтрофікація та її наслідки (зокрема масове “цвітіння” водоростей), значне забруднення морських екосистем токсичними та канцерогенними речовинами, мікробіологічне забруднення, зменшення біологічного різноманіття, скорочення обсягу морських живих ресурсів, включаючи рибні запаси, зниження якості та доступності рекреаційних ресурсів, виникнення загроз здоров’ю населення[1].

Більшість проблем Азовського моря є наслідком регулювання режиму великих і малих річок, що впадають в нього. Азовське море – це невелика мілководна водойма, яка приймає в себе води таких крупних річок, як Дон й Кубань, а також менш значних – Молочної, Берди, Обитічної тощо. Річки

– важлива складова екосистеми будь-якого моря. Усі вони були місцем нересту багатьох цінних промислових риб і відігравали ключову роль у формуванні біологічної продуктивності Азовського моря.

Негативні зміни клімату та певні дії людини (зокрема скидання відходів у річки) призвели до того, що ті почали міліти й пересихати. Через це приплив прісної води в море впав, що порушило весь природний механізм. Раніше солоність азовської води була низькою — близько 10 – 12‰. Зараз ця цифра зросла до 14‰. Море стало солонішим, риби втратили можливість безперешкодно заходити на нерест [2].

В останні роки дуже загострилась проблема катастрофічного збільшення медуз у Чорному та Азовському морях, що є особливо неприємно у прибережжі біля пляжів. Як розповідають вчені, медузи в Азовському морі, представлені двома видами – корнерот та аурелія, або ушаста медуза. Влітку найбільшою за чисельністю у прибережжі є медуза- корнерот, бо аурелія полюбляє більш прохолодну воду. Саме корнероти мають жовті клітини на щупальцях, які спрямовані на те, щоб зловити здобич. І саме ці щупальця можуть викликати невеликі опіки шкіри та подразнення у людини [3].

Поширення медуз в Азовському морі залежить від зміни солоності моря. Коли солоність води не перевищує попередні параметри – щонайменше 13‰ – чисельність чорноморської медузи в Азовському морі влітку буде дуже високою. Виходячи з прогнозів експертів щодо рівня води та солі в Азовському морі, загального притоку прісної води та глобального потепління, солоність Азовського моря буде мати тенденцію до зростання та зрівняється із солоністю Чорного моря. Тому медузи залишаться.

У 2021 році навала медуз-корнеротів значно вплинула на розподіл рекреаційних вподобань туристів. Готельєри Бердянську та Щасливцево отримали багато відмов у бронюванні помешкань, оскільки рекреанти обирали інші курорти Азовського й Чорного морів саме через небажання псування відпочинку морем, яке швидше нагадує кисіль. У соцмережах створювалися спеціальні групи, де люди ділилися враженнями від відпочинку й давали поради де можна відпочити «без медуз».

Щоб захистити пляжі від медуз, вчені пропонують створити акваторії біля пляжів азовського узбережжя. Кожна база відпочинку могла б таке реалізувати та значною мірою зменшити проблему медуз. Тож треба зрозуміти, що збереження здоров’я людей, усунення незручностей та негативних емоцій є дуже важливим, та подолання проблеми сусідства медуз зробить відпочинок біля Азовського моря приємнішим та привабливішим. Вчені кажуть, що у світі вже накопичений чималий досвід створення таких споруд, і для Азовського моря також можна знайти оптимальні інженерні рішення [2].

Список використаної літератури:

  1. Морська природоохоронна стратегія України. URL: https://mepr.gov.ua (дата звернення 09.2021)
  2. Що робити з нашестям медуз в Азовському морі. Відповідь дають екологи. URL: https://shotam.info/shcho-robyty-z-nashestiam-meduz-v- azovskomu-mori-vidpovid-maiut-ekolohy/ (дата звернення 09.2021).
  3. Що відбувається з Азовським морем і чому там так багато медуз. URL: https://hromadske.ua/posts/sho-vidbuvayetsya-z-azovskim-morem-i- chomu-tam-tak-bagato-meduz (дата звернення 10.09.2021).

Керівник: Гурова Д.Д., кандидат географічних наук, доцент, доцент кафедри туристичного, готельного та ресторанного бізнесу