FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

05
Серпень
2021

Питання протидії насильству в сім’ї та захист дітей

Вінокуров Євгеній Олександрович

курсант 2-го курсу, спеціальність 262 “Правоохоронна діяльність” Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ

ПРАВО(Адміністративне та фінансове право) 

Питання протидії насильству в сім’ї та захист дітей

Актуальність. Насильство у сім’ї є однією із найпоширеніших негативних ознак, що може характеризувати українську родину, де через різноманітні соціальні,         економічні,                психологічні       причини,                         соціально-побутову невлаштованість, безробіття, алкоголізм та наркоманію може страждати хоча б один член сім’ї, що і провокує виникнення сімейного неблагополуччя. Також від насильства можуть потерпати і всі члени родини, але найчастіше воно торкається слабких, нездатних захистити себе і залежних членів сім’ї, а саме це стосується дітей, людей похилого віку, осіб з обмеженими фізичними чи психічними можливостями, жінок. За статисткою найбільше потерпають від насильства в сім’ї жінки та неповнолітні діти. На сьогоднішній день насильство в сім’ї набирає обертів і досягає загрозливих розмірівї .Реальні масштаби проявів насильства в сім’ї сьогодні важко визначити, але близько 60 % жінок страждають від домашнього насильства на постійній основі. Кількість кримінальних справ за фактами      насильства    не відображає                  його              реального            рівня  та                  масштабів поширення, оскільки жінки часто соромляться вчиненої щодо них наруги, і не сповіщають про це правоохоронні органи, а також не звертаютьсяпо допомогу до судової системи. Часто жінки-жертви насильства відчувають на собі тиск багатьох обставин, які перешкоджають їм адекватно реагувати на цю проблему.

За даними міжнародних досліджень кількість дітей, які щодня потерпають від насильства в сім’ї, перевищує 10 мільйонів. Щоденно в Україні фіксують близько 348 випадків насильства в сім’ї.

Щороку поліція реєструє близько 150 тисяч заяв про факти насильства в сім’ї. Проте лише частину випадків зафіксовано, тож це число можна сміливо помножити на 10. Насильство в сім’ї є негативним соціальним явищем, яке підриває істині моральні цінності сім’ї, порушує права жінок і дітей, які найчастіше потерпають від насильства, завдає шкоди їх фізичному та психологічному здоров’ю.

Отже насильство в сім’ї, незважаючи на те, чи є воно фізичним, економічним, сексуальним чи психологічним, є одним з найбільших порушень прав людини – права на життя та фізичну та психологічну недоторканість, що закріплені у Конституції України.

Список використаних джерел:

  1. Про запобігання та протидію домашньому насильству : закон України від 07.12.2017 № 2229-VIII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19 (дата звернення: 11.2018).
  2. З початку року зареєстровано близько 60 тисяч заяв про домашнє насильство.Цензор.НЕТ.07.08.2017.URL:https://ua.censor.net.ua/news/450735/z_p ochatku_roku_zareyestrovano_blyzko_60_tysyach_zayav_pro_domashnye_nasyl stvo_natspolitsiya (дата звернення: 11.2018).
  3. Сімейний кодекс України: закон України від 10.01.1992 № 2947-ІІІ // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: http://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/2947-14 (дата звернення: 11.2018).

Науковий керівник: викладач кафедри адміністративного права, процесу

та адміністративної діяльності Захарченко О.В.