FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

14
Квітень
2021

Підвищення ефективності взаємодії органів виконавчої влади і місцевого самоврядування на регіональному (локальному) рівні

Марусіна Лариса
(Золотоноша, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
Сучасні технології управління
ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВЗАЄМОДІЇ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ І МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ НА РЕГІОНАЛЬНОМУ (ЛОКАЛЬНОМУ) РІВНІ
Взаємодія між державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування є центральною та найгострішою проблемою територіальної організації влади в Україні [2].
Сучасна реформа децентралізації в Україні є вертикальною за своєю суттю, оскільки відбувається перерозподіл фінансово-правових повноважень між центральною та місцевою владою. Світова практика свідчить, що раніше децентралізацію влади розглядали як властивість федеративних систем державного устрою, а впродовж останніх десятиліть елементи децентралізації почали активно впроваджуватись в унітарних державах для підвищення ефективності системи державного управління [5].
Наразі у Верховній раді проходить опрацювання змін до Законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні.
Серед проблем місцевого самоврядування якість надання соціальних послуг та розвиток соціальної інфраструктури знаходиться на одному з перших місць, адже на даний час більшість громад неспроможні утримувати та розвивати достатню соціальну інфраструктуру та надавати якісні послуги, що приводить до незадоволення населення, порушення гарантії безпечного проживання в містах і селах. Децентралізація громад може суттєво поліпшити ситуацію, наблизивши до конкретного громадянина на локальному рівні необхідні ресурси та якісні соціальні послуги [4].
Одним із методів підвищення ефективності взаємодії органів виконавчої влади і місцевого самоврядування на регіональному (локальному) рівні може стати програмно-цільовий.
Програмно-цільовий метод є важливим інструментом здійснення державної політики розвитку країни та її окремих регіонів. Функціональне призначення програмно-цільового управління визначено у ст. 119 Конституції України. У ній, зокрема, зазначається, що місцеві державні адміністрації на відповідній території забезпечують «виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин – також програм їх національно- культурного розвитку; підготовку та виконання відповідних обласних і регіональних бюджетів» [1, 6].
Основу програмно-цільового управління складають цільові програми.
Відсутність ресурсів та (або) виконавців, а також недостатня кваліфікація виконавців можуть поставити під загрозу реалізацію програмних заходів і тоді програма перетворюється в документ «на полицю» [6].
Нові районні державні адміністрації повинні стати партнерами громад. І якщо люди стикаються з певними проблемами, які місцева влада мала не допустити, то значить є збій у взаємодії держадміністрації та органу місцевого самоврядування або нерозуміння своїх завдань чи відсутність відповідальності. Але практика показує, що тісна взаємодія дозволяє уникати неправильних рішень, які б могли призвести до проблем [3].
Отже, від чіткої та злагодженої взаємодії органів виконавчої влади і місцевого самоврядування залежить те, в якій державі ми будемо жити, який рівень життя будемо мати. У місцевих органів влади з’явилася реальна можливість для подолання численних проблем, які накопичилися на місцях та початку реалізації власної і справжньої стратегії поліпшення всіх послуг, розвитку територій тощо.
Література:
1.Конституція України від 28 черв. 1996 р. № 254к/96-ВР // Відом. Верхов. Ради України (ВВР). – 1996. – № 30. – С. 141 (поточна редакція від 01.01.2020). URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96%D0%B2%D1%80#Text (дата звернення 15.03.2021).
2.Аналітична доповідь. Взаємодія органів державної влади та місцевого самоврядування у межах нової системи територіальної організації влади в Україні. / Національний інститут стратегічних досліджень – К., 2011. – 54 с. URL: https://niss.gov.ua/sites/default/files/2011-06/Vzayemodiya-00350.pdf (дата звернення 15.03.2021).
3. В’ячеслав Негода «Партнерство і тісна взаємодія між РДА і громадами дозволяє уникати неправильних рішень». URL: https://decentralization.gov.ua/news/13346 (дата звернення 15.03.2021).
4.Діденко Н.Г. Надання якісних соціальних послуг й розвиток соціальної інфраструктури громад в умовах децентралізації. Науково-практичне забезпечення децентралізації надання послуг в об’єднаних територіальних громадах: матеріали наук.-практ. Конф., Київ, 18 квіт. 2018 р. / за заг. Ред. Р. В. Войтович, П. В. Ворони. К: ІПК ДСЗУ, 2018. С. 86-89
5. Марусіна Л.М. Модернізація організаційних відносин в управлінні освітою в об’єднаній територіальній громаді. Проблематика процесу децентралізації надання послуг в об’єднаних територіальних громадах: збірник матеріалів круглого столу, Київ, 18 квітня 2018 року / За заг. ред. Войтович Р. В., Ворони П.В. Київ, ІПК ДСЗУ, 2018. С. 98–102.
6. Марусіна Л.М. Програмно-цільове управління освітою та поєднання державного і громадського контролю за діяльністю освітніх закладів. Науково-практичне забезпечення децентралізації надання послуг в об’єднаних територіальних громадах: матеріали наук.-практ. конф., Київ, 18 квіт. 2018 р./ за заг. ред. Р.В. Войтович, П.В. Ворони. К: ІПК ДСЗУ, 2018. С. 286–290.
Науковий керівник: доктор наук з державного управління,
професор Діденко Ніна Григорівна