FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

07
Січень
2021

Підсумки 2020 року: програмне забезпечення

Минулий рік видався багатим на інформаційні приводи в індустрії ПЗ. Антимонопольні розгляди щодо Apple Store, еволюція злочинників-здирників, витік вихідних кодів Windows XP, нові ініціативи держави в сфері імпортозаміщення – про це та багато іншого в підсумковій оглядовій статті.

Сьогодні у фокусі нашої уваги – найважливіші і резонансні події, що залишили помітний слід у розвитку ринку ПЗ в 2020 році.

Пішла епоха

Однією з незабутніх подій 2020 року стало списання в утиль операційної системи Windows 7, яка полюбилася багатьом. Компанія Microsoft згорнула підтримку цієї платформи, припинила випуск патчів і оновлень безпеки. «Сімка» з’явилася в жовтні 2009 року і досить швидко зайняла лідируючу позицію на ринку, чому у великій мірі сприяли висока швидкість роботи, надійність і зручний інтерфейс ОС. Статистика StatCounter по ринку настільних операційних систем Windows показує, що в даний момент частка «сімки» становить 17,7%. Незважаючи на щомісячне скорочення користувацької аудиторії, Windows 7 продовжує залишатися широко затребуваною на ринку. Головна причина популярності застарілої системи в тому, що її продовжують активно використовувати в корпоративному сегменті. Спеціально для організацій, які до сих пір використовують Windows 7 в своїй IT-інфраструктурі, Microsoft пропонує платні поновлення в рамках програми Extended Security Updates (ESU).

Довгі проводи

Минулий рік поставив крапку в розвитку ще одного відомого всім продукту – Adobe Flash Player. Вперше про плани покінчити з Flash раз і назавжди компанія Adobe Systems заявила ще в липні 2017 року. З тих пір багато мережевих ресурсів і творців веб-контенту поступово відійшли від використання цієї платформи, а розробники браузерів відмовилися від її підтримки в своїх продуктах.

Технологію критикували через нездатність забезпечити належний рівень безпеки і високу продуктивність, особливо після появи сучасного стандарту HTML5. Переживати про те, що творіння Adobe Systems виявилося на узбіччі прогресу і флеш-контент безслідно зникне, не потрібно, оскільки за його збереження взялася організація Internet Archive, яка має намір зберегти спадщину Flash для нащадків за допомогою власного емулятора Ruffle.

Жадібність – не порок

Чимало галасу в минулому році наробило протистояння розробників мобільного софту і компанії Apple, яку звинуватили у стягненні непомірно високої 30-відсоткової комісії в магазині додатків App Store з будь-яких призначених для користувача транзакцій. Першим невдоволення політикою Купертинського гіганта висловив стрімінговий сервіс Spotify, який подав антимонопольний позов проти «яблучної» корпорації. Потім важкий камінь в город Apple закинув Павло Дуров, який назвав цей збір «божевільним» та закликав до бойкоту App Store, повсюдного використання альтернативних маркетів ПО, і також виступив з офіційною скаргою в регулюючі органи Євросоюзу від імені Telegram.

Нарешті, масло в вогонь підлила гучна історія з Epic Games, яка включила в свій розважальний продукт Fortnite можливість оплати внутрішньоігрових покупок в обхід сервісного збору App Store. В Apple не розгубилися і оперативно видалили з магазину додатків популярну гру, перекривши доступ до неї для більш ніж мільярда користувачів iPhone і iPad. У відповідь Epic Games звинуватила компанію з Купертіно в антиконкурентній поведінці і подала на неї до суду. Після цієї гучної історії багато розробників встали на сторону Epic Games, і звинувачення на адресу Apple посипалися звідусіль. В результаті, останній довелося включити задній хід і оголосити про зниження комісії App Store з 30 до 15 відсотків, правда, тільки для невеликі компанії. Це нехай маленька, але все-таки перемога над «яблучною» імперією і її агресивними методами ведення бізнесу.

Слабка ланка

2020 рік став складним для ринку інформаційної безпеки, і істотну роль в цьому зіграла пандемія COVID-19, яка не тільки похитнула здоров’я людства і порушила звичний ритм життя, а й завдала серйозного удару по індустрії високих технологій. Через різкий перехід на «дистанційку» бізнес зіткнувся зі складнощами в забезпеченні захисту віддалених робочих місць, в результаті чого в багатьох компаніях спливли проблеми з контролем інформаційних активів поза корпоративною інфраструктурою.

Все це спричинило зростання активності кіберзлочинців, що акцентували зусилля на розсилці фішингових листів, використанні різних форм соціальної інженерії і незакритих уразливостей протоколу віддаленого доступу Remote Desktop Protocol (RDP), а також організації інших атак, спрямованих на віддалених співробітників. Зловмисники стали повсюдно використовувати програми, шифрувальні дані на зараженому комп’ютері. Більш того, кіберзлочинці змінили тактику і тепер не тільки блокують доступ до інформації, а й загрожують її розголошенням, якщо потерпіла сторона відмовиться від виплати викупу. Істотно збільшилася і кількість зареєстрованих в глобальній мережі «коронавірусних» доменів, що мають смислову прив’язку до COVID-19, – їх зловмисники теж використовують в своїх шкідливих кампаніях.

Кодова загроза

Продовжуючи тему інформаційної безпеки, не можна обійти стороною ще одну важливу подію минулого року, пов’язану з витоком вихідних кодів Windows XP. На думку експертів, цей інцидент може мати далекосяжні наслідки. Справа в тому, що випущену ще в 2001 році операційну систему продовжують використовувати на десятках мільйонів персональних комп’ютерів. Більш того, Windows XP до сих пір дуже часто зустрічається в промисловому середовищі, індустріальному обладнанні і автоматизованих системах управління технологічними процесами. Все це насторожує ІБ-аналітиків, які побоюються, що код ОС, який опинився у відкритому доступі, може бути використаний хакерами для реалізації своїх підступних планів. Згідно з прогнозами фахівців, вкрай висока ймовірність повторення сценарію на зразок шифрувальника WannaCry в найближчому майбутньому, і промислові підприємства можуть виявитися в числі найбільш постраждалих.

Зміна лідера

Чимало цікавих новин 2020-й приніс в інших областях ринку ПЗ. Із подій, які заслуговують на увагу можна згадати серйозні зміни в індустрії мов програмування: за даними компанії TIOBE Software, що займається вивченням інтересів професійного співтовариства середовища розробки, вперше за більш ніж п’ятирічний період, мова програмування C знову перехопила пальму першості у мови Java. Така динаміка зміни інтересів свідчить про зміщення акцентів софтверного ринку в бік високопродуктивних програмних рішень, що функціонують з максимальною віддачею на тому чи іншому обладнанні. В цьому плані мова Java, яка прив’язана до однойменного кроссплатформенного середовища виконання, серйозно поступається C. Не дивно, що остання повсюдно застосовується при написанні низькорівневих програм, наприклад операційних систем, драйверів, бібліотек та іншого софту, що вимагає ефективного виконання коду.

Ювілейний марафон

2020 рік був багатим на ювілеї та круглі дати. У минулому році півстолітній (!) рубіж переступила операційна система Unix, що зробила суттєвий вплив на розвиток індустрії програмного забезпечення і IT в цілому. 35-річчя відсвяткувала Windows 1.0 – одна з найперших систем з графічним інтерфейсом. Тридцять років розміняли перша версія графічного редактора Adobe Photoshop і ОС Windows 3.0. Двадцятип’ятирічний ювілей відзначили згадана вище мова Java, вільно розповсюджуваний графічний редактор GNU Image Manipulation Program (GIMP) і легендарна Windows 95, яка завоювала серця мільйонів користувачів обчислювальної техніки в усьому світі. 20-річну позначку свого розвитку подолав офісний пакет з відкритим вихідним кодом OpenOffice.org.

Такі підсумки розвитку софтверної галузі за минулий непростий рік – позитивні і не дуже. Сподіваємося, що новий 2021-й, незважаючи на триваючу епідемічну кризу та інші неприємності, принесе IT-індустрії більше позитивних звісток в області програмного забезпечення. Аналітики налаштовані оптимістично, і це вселяє надію.