FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

08
Січень
2021

Підсумки 2020 року: інтернет-індустрія

Продовжуємо тему, присвячену підведенню підсумків минулого року в різних областях IT-галузі. Сьогодні мова піде про тенденції, події і перспективи розвитку Інтернету

Рік, що залишився позаду, був багатий на гучні інформаційні приводи в інтернет-індустрії.

Запас міцності

Для всіх без винятку гравців IT-ринку 2020-й запам’ятався коронавірусними обмеженнями і масовим переходом бізнесу на віддалений режим роботи, який суттєво збільшив навантаження на мережеву інфраструктуру в усьому світі. В умовах карантину та домашнього проведення часу значно (в діапазоні від 20 до 75 відсотків) виріс обсяг трафіку стрімінгових, хмарних ігрових, аудіовізуальних сервісів, систем відеоконференцзв’язку та колективної роботи. Різкий сплеск популярності відвідуваності онлайн-кінотеатрів, місць для розміщення відеофайлів та інших медіаресурсів змусив регулюючі органи ряду європейських країн піти на крайні заходи і звернутися із закликом до популярних мультимедійних майданчиків знизити якість трансльованого контенту, щоб запобігти підвищеному навантаженню на інтернет-інфраструктуру. До рекомендацій регуляторів прислухалися YouTube, Netflix, Facebook, Instagram, Amazon, Apple і ряд інших медіа-служб.

Не менш вражаючу динаміку розвитку на тлі пандемії COVID-19 продемонстрували соціальні мережі. При цьому лідерами ринку в плані зростання стали Instagram, YouTube і TikTok.

Заборонений плід

Чимало галасу в засобах масової інформації наробило протистояння адміністрації президента США і популярного серед молоді в усьому світі сервісу коротких відео TikTok, що належить китайській компанії ByteDance. Причиною стало побоювання чиновників і спецслужб з приводу того, що створена програмістами з Піднебесної соціальна мережа передає дані американських користувачів китайському уряду і тим самим становить загрозу кібербезпеці країни. Такий стан справ не влаштував президента Дональда Трампа, який виступив з ініціативою заборонити діяльність TikTok на території США і примусово передати бізнес ByteDance в країні під контроль американських акціонерів. У підсумку після численних переговорів і судових засідань адміністрація президента США почала схиляти компанію ByteDance продати сервіс TikTok, обслуговуючий американських користувачів, консорціуму місцевих компаній, в який увійшли Oracle і Walmart. Вони повинні були, за задумом американської сторони, отримати повний контроль над даними користувачів і програмними алгоритмами. Останніми китайська сторона ділитися не поспішала, оскільки на цьому наполягала влада КНР. Поки що TikTok в суді вдалося домогтися відстрочки введення заборони на скачування програми американськими користувачами, тому боротьба навколо подальшої долі американських активів триває.

Криптовалютна лихоманка

Минулий рік відзначився стрімким зростанням вартості найбільш популярної криптовалюти – біткоіну. Якщо в січні 2020-го курс обміну цієї грошової одиниці коливався біля позначки $ 8 000, в грудні він впритул наблизився до 24 тисяч доларів США, встановивши новий історичний максимум. На думку експертів, такий несподіваний ажіотаж навколо цифрової валюти багато в чому обумовлений діями платіжного сервісу PayPal, який дозволив американським користувачам купувати, тримати і продавати криптовалюту безпосередньо через додаток компанії. Ще одним поштовхом до подорожчання біткоіну стала транзакція з отриманням владою США кримінальних біткоінів на суму близько $ 1 млрд. Очевидно, що цими грошима розпоряджатимуться офіційно, і в інтересах федерального власника отримати на обміні більше вигод. Нарешті, чималу роль в підігріванні інтересу до криптовалют зіграли інвестиційні ініціативи ряду компаній, що вклалися в біткоіни і очікують зростання вартості цифрових активів. Все це налаштовує аналітиків на позитивні прогнози щодо майбутнього біткоіну.

В очікуванні змін

На світовому ринку браузерів в 2020 році все залишилося без змін – і в цьому немає нічого дивного. Як і раніше, лідируючу позицію в даному сегменті міцно утримує Google Chrome зі значною часткою ринку 63,6% (згідно з відомостями аналітичної компанії StatCounter). Другим за популярністю є веб-оглядач Safari c 19 відсотками аудиторії. На третьому рядку рейтингу фігурує Firefox (3,8%), в спину яким дихає Microsoft Edge (3,1%).

На глобальному ринку пошукових систем теж домінує Google, за даними StatCounter, що обробляє 91,4% призначених для користувача запитів в світі. Близько трьох відсотків мережевої аудиторії здійснюють пошук в інтернеті за допомогою Microsoft Bing, і лише 1,5% покладаються в цьому питанні на старий добрий сервіс Yahoo!.

Більше свята

У минулому році 15-річний рубіж переступили Google-карти і YouTube.

2020 й залишив багато різнопланових емоцій – як негативних, так і позитивних. Сподіваємося, що останніх в році, що наступив буде набагато більше.