FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

09
Січень
2021

Підсумки 2020 року: фотокамери

Підсумки 2020-го, в принципі, хочеться позначити одним словом «міцніше». Тим більше коли мова йде про індустрію, яка опинилася під ударом чи не найбільше за всіх, – про фотографії і фотокамери

Це був важкий рік

  1. Олімпіада так і не відбулася, і грандіозне оновлення фотопарку агентств і приватних фотографів так і не сталося разом з нею: Canon з EOS-1D X Mark III і Nikon з D6 видали холості залпи, збиток від яких поки тільки належить оцінити. З урахуванням того, що індустрія в будь-якому випадку в останні роки звузилася майже до одного тільки професійного сегмента, він може виявитися дуже серйозним. Nikon вже приступила до скорочень, у Canon запас міцності, звичайно, значно більше (все-таки у компанії більш широке коло активностей), але теж є помітні проблеми.
  2. Різке скорочення можливостей для подорожей прибило (на час, сподіваємося) сегмент travel-камер. Статистики поки, звичайно, немає, але останній оплот «аматорської» фототехніки опинився під ударом. Коли нікуди поїхати – навіщо купувати для цього техніку? Навіть якщо фінансові можливості дозволяють.
  3. Photokina закрита. Тепер назавжди – слідом за дивною ідеєю декілька років тому проводити виставку щороку на тлі безперервно падаючого масового інтересу до спеціалізованої фото- і відеотехніки, прийняли радикальніше, одночасно очікуване і сумне рішення. Головна виставка фототехніки закривається після 70 років існування. Дуже сумно.
  4. GoPro зреагувала на падіння доходів у зв’язку з пандемією ще навесні, скоротивши 20% персоналу, – компанія тільки-тільки почала вибиратися зі збиткової ями, в якій вона перебувала кілька років, а тут таке. Не позаздриш – особливо звільненим, звичайно. Проте чергова екшн-камера Hero 9 восени все-таки вийшла, компанія продовжує свою діяльність.

Olympus йде (але залишається)

Виробник продав свій бізнес з розробки та виробництва фотоапаратів компанії Japan Industrial Partners. Випуск камер продовжився своєю чергою, різких рухів,, на кшталт закриття бренду, поки не відбулося, але, якщо судити з досвіду VAIO (цей бренд теж відійшов JIP свого часу), легендарне ім’я чекає поступовий відхід у минуле.

Піде, але не забудеться – ми будемо пам’ятати, що б далі з Olympus не трапилося.

2 (два)

2 (два) роки вже не з’являлося нових камер під брендом Pentax. Але Ricoh Imaging поки не планує прикривати лавочку – і більш того, дарує надію, анонсуючи випуск K-3 Mark III в цьому році. Який обов’язково буде краще, ніж рік, що минув.

Дзеркалок скоро не буде

Відійдемо від суто депресивних новин до технологічних. Процес, про який ми давно говоримо, здається, скоро підійде до логічного завершення – дзеркальні камери поступово стають анахронізмом.

Два останніх оплоти дзеркального царства – Canon і Nikon – в цьому році випустили більше бездзеркальних моделей, ніж дзеркальних. Причому це стосується як камер середнього класу (де дзеркалки вже зовсім вичерпали свій потенціал), так і серйозних професійних моделей, де, здавалося, два японських гіганта будуть стояти до кінця. Але ні, Canon вистрілила з EOS R5/R6, а Nikon оновила свої Z6 / Z7. Також вони додали, в свою чергу, M50 Mark II і Z5 для тих, кому потрібно простіше. Шанувальникам класики і оптичних видошукачів незабаром, мабуть, доведеться звертатися до вторинного ринку.

Кращі камери року – Canon EOS R5

Це, напевно, головний привід «поховати» дзеркальні камери. Коли Canon випускає “бездзеркалку”, повністю позбавляє сенсу поточний 5D – це дещо та значить.

Canon EOS R5 – повністю нова камера, а не оновлення EOS R. Вона  отримала новий сенсор з дозволом 45 мегапікселів, процесор DIGIC X, як в EOS-1D Mark III, потужний вбудований стабілізатор, здатний працювати в парі з оптичним (вбудованим в об’єктив) , нову систему автофокусу, можливість знімати 8K-відео …

Причому це не просто набір характеристик, це реально камера, яка має великі питання перед Sony a7R IV і Nikon Z7 / Z7 II. Зараз ми тестуємо її молодшу сестру, Canon EOS R6, і вона теж дуже вражає. Canon безумовно втомилася від темпів зростання Sony.

Кращі камери року – Sony a7S III

Подивимося, як Sony зреагує на свіжі EOS R і Nikon Z в наступному році – час оновлення звичайної a7 вже прийшов, та й про a7R можна задуматися. В цьому ж році настала черга старшої моделі, a9, а також довгоочікуваного поновлення – a7S.

Головна відеокамера серед фотоапаратів тепер вміє знімати 4K-відео при 120 кадрах в секунду, а в «звичайному» форматі 4K / 60p пише відео протягом години, що для таких компактних апаратів раніше здавалося недосяжним – і за ліцензійними причинами, і через проблеми з охолодженням. Sony ж дуже пишається своєю системою розсіювання тепла в новій камері, для якої навіть не знадобився вентилятор. Серед маси відеоможливостей можна виділити запис в 10-бітному форматі 4: 2: 2 зі стисненням в формати H.264 або H.265, можливість виведення в 16-бітному форматі RAW на частоті до 60 кадрів в секунду, підтримку S-Log2 / 3 і HLG.

Технічно це цілком нова камера, яка отримала новий 12-мегапіксельний датчик CMOS BSI з діапазоном доступних ISO 80-102 400, новий процесор Bionz XR і більш чутливу систему автофокусу з 759 точками фазового автофокусу на матриці. Також це перша споживча камера, що підтримує нові швидкісні карти пам’яті CFexpress Type A і перша камера Sony з нормальним шарніром поворотного екрану – він тут не просто похилий.

Кращі камери року – Fujifilm X-T4

А це, напевно, найкраща на сьогодні кроп-камера. Щодо X-T3 зміни не надто радикальні, але досить помітні, щоб виділити цю модель.

По-перше, збільшена швидкість серійної зйомки з механічним затвором до 15 кадрів в секунду. По-друге, покращені можливості зйомки відео: камера здатна знімати ролики Full HD зі швидкістю до 240 кадрів в секунду, додана функція F-Log Assist. По-третє, суттєво збільшився час автономної роботи – Fujifilm X-T4 може відзняти до 600 кадрів на одному заряді батареї, а це дуже вражаючий показник для “бездзеркалки”.

Кращі камери року – Nikon D780

Тут з тим же успіхом могла б виявитися і Nikon Z6 II або Nikon Z7 II – обидва цих поновлення успішних повнокадрових “бездзеркалок” заслуговують на пильну увагу, але саме Nikon D780 претендує на «народний» статус, наскільки це можливо при ціні в 57 тисяч гривень.

У цій класичній на перший погляд дзеркалці об’єднуються як традиційні цінності на кшталт швидкого фокусування екрану, світлого оптичного видошукача і вражаючої автономності, так і «бездзеркальної» гідності – прекрасна якість фокусування в режимі Live View, поворотний сенсорний екран, хороші здібності до зйомки відео. І обов’язкові механічні «але»: відсутність стабілізатора, недостатньо висока швидкість зйомки.

Це, на мій погляд, найуніверсальніша  дзеркальна камера на сьогоднішній день – ймовірно, вершина розвитку, яке далі піде вже по бездзеркальному шляху.

Кращі камери року – Canon EOS-1D X Mark III

Фактично поза конкурсом – одна з двох головних репортерських камер сучасності, які поки не можуть бути бездзеркальними.

Поки одні топталися на місці, вносячи косметичні зміни в схему, яка принесла успіх в D5, інші зробили апарат, здатний з однаковим успіхом працювати як при наведенні через видошукач, так і при використанні Live View. Забавно, що цей же рух Nikon продемонструвала щодо D780, але на подібну роботу в D6 її вже не вистачило.

Швидкість серійної зйомки досягає 20 кадрів в секунду (без відсутності обмежень буфером), камера вміє писати знімки в форматі HEIF, працює з двома картками CF Express і вельми серйозно підкована у відеозйомці. Змагання в старшому сегменті Canon в цьому поколінні виграла з відривом.