FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

25
Березень
2021

ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ ТА ЗАХОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА М. МАРІУПОЛЯ

Бєлаш Егор
(Маріуполь, Україна)
ЕКОЛОГІЯ
(Глобальні та регіональні екологічні проблеми)
ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ ТА ЗАХОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА
М. МАРІУПОЛЯ
Значення екології в сучасних умовах незмірно зросла. Екологія стала для всього людства не лише наукою, а й способом мислення, поведінки, реальністю дій, основою гуманізму, духовності і розуміння єдності людини з природою.
Сталося переосмислення екологічних цінностей в сукупній системі суспільних цінностей. Екологічні цінності, включають природні ресурси (чисте повітря, незабруднену, багату живими мешканцями водне середовище, родючий ґрунт, великі лісові простори, різноманітний тваринний світ) тісно переплітаються з господарським життям, економічними, біологічними, естетичними і іншими потребами людства. При цьому збереження природних багатств є першочерговим завданням.
Сьогодні Маріуполь є першим в Європі населеним пунктом за обсягом забруднення повітря від стаціонарних джерел. Жителі 450-тисячного міста десятиліттями страждають від їдкого смогу, високої концентрації в повітрі аміаку, діоксиду азоту та сірки, фенолу і формальдегіду, яка в рази перевищує максимально допустимі норми, а також від пилу з численних промислових відвалів.
Чисте довкілля – це мета, яку вважають основною практично всі жителі міста. Основну роль у досягненні цієї мети мають відіграти промислові підприємства, в першу чергу, металургійні комбінати. Міська влада разом з громадськістю також має зробити свій внесок у поліпшення стану навколишнього середовища.
З метою поліпшення екологічної ситуації в місті і послідовного вирішення екологічних проблем впроваджується ряд програм і заходів. Для забезпечення екологічної безпеки виконуються Закон України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2022 року», Стратегія розвитку Донецької області до 2022 року, «Програма охорони та оздоровлення навколишнього середовища м. Маріуполя на 2018 – 2022 роки».
Основні напрямки екологічної програми повинні орієнтуватися на досягнення екологічно безпечного та комфортного для мешканців міста стану довкілля, забезпечення екологічно збалансованого природокористування, збереження біологічного та ландшафтного різноманіття. Такі стратегічні цілі визначають механізми та інструменти реалізації міської екологічної програми, які передбачають розвиток муніципальної системи управління у сфері довкілля, моніторинг навколишнього середовища; екологічний менеджмент; економічні та фінансові інструменти забезпечення охорони довкілля; контроль громадськості у сфері охорони довкілля; екологічне виховання і освіту.
Необхідною є екологізація виробництва та споживання, розвиток партнерства та залучення зацікавлених сторін, активізація міжнародного співробітництва у галузі охорони довкілля, громадської оцінки екологічної програми.
Сучасний рівень розвитку технологій, техніки, засобів технічного контролю дозволяють вирішити завдання і забезпечити екологізацію промислової виробничої діяльності.
За всіма напрямками діяльності – капітальні, поточні ремонти, обслуговування устаткування і агрегатів, реконструкція і модернізація металургійного, енергетичного та іншого обладнання, капітального будівництва необхідно виконувати комплекс робіт, спрямованих на зниження негативного впливу на навколишнє середовище.
Пріоритетними питаннями й надалі залишаються: зменшення навантаження автотранспорту на найбільш забруднену центральну частину міста через завершення реалізації нової транспортної стратегії; розширення використання електротранспорту (трамвай, тролейбус) для сполучення з центральною частиною міста; подальша модернізація теплоенергетичного господарства міста й використання альтернативних джерел енергії.
Впровадження екологічно ефективного виробництва, стимулювання підприємств промислового та комунального секторів запроваджувати ресурсозберігаючі та енергоефективні технології, широке використання еколого-економічних інструментів, активне застосування екологічного управління, аудиту та сертифікації.
Запровадження оцінки екологічних ризиків з метою забезпечення принципу запобігання забрудненню довкілля.
Оптимізація стандартів якості довкілля за рахунок управління ризиками, зокрема, їх попередження і визнаних міжнародних норм.
Координація різних суб’єктів моніторингу довкілля як основи для прийняття управлінських рішень.
Розвиток міжнародного співробітництва, залучення іноземних інвестицій, позитивного досвіду та найкращих практик у галузі реалізації ефективної природоохоронної політики міського середовища.
Формування корпоративної екологічної відповідальності бізнесових структур за рахунок прийняття довготермінових зобов’язань компаній з поліпшення якості довкілля.
Метою екологічної політики міста є поліпшення стану навколишнього середовища на території міста способом формування та реалізації екологічної стратегії як інтегрованого напрямку гармонійного поєднання соціально-економічного розвитку та забезпечення комфортних умов для проживання та відпочинку мешканців та гостей міста.
Література
1. Кухарь В. В. Основы экологии : учебное пособие / В. В. Кухарь, В. Л. Монин. – . Мариуполь : ПГТУ, 2016. – 159 с.
2. Програма охорони навколишнього середовища міста Маріуполь на 2018-2022 роки. Режим доступу: https://mariupolrada.gov.ua/uploads/2/10520
3. Програма засідання круглого столу. Режим доступу: http://www.ecoleague.net
Науковий керівник: викладач кваліфікаційної категорії
«Спеціаліст першої категорії» Сафронова Олена Віталіївна
Деталі та збірник на сайті International Technology Transfer Association (ITTA)

Посилання на конференцію https://itta.org.ua/onlajn-konferenciya-15-03-2021/