FOLLOW US ON SOCIAL

Пакистан захищається від афганських біженців

На перший погляд, на цій частині пакистансько-афганського кордону все виглядає майже нормально.

Але при більш уважному розгляді можна побачити, як багато змінилося.

Триколірний прапор Республіки Афганістан був замінений білим прапором Ісламських Еміратів Афганістану, а на місці афганських прикордонних сил безпеки тепер стоять озброєні бородаті бойовики Талібану.

Тепер вони контролюють Торкхам – найбільш завантажений пункт перетину кордону з Пакистаном.

Кілька днів тому сотні наляканих афганських мирних жителів кілька днів збиралися тут, відчайдушно намагаючись знайти вихід.

Потім сталося те, що здавалося неминучим: сили афганської поліції, що перевершують за чисельністю, здалися талібам.

Пакистан, стурбований поширенням бойових дій, закрив свою сторону кордону до захоплення влади талібами. Але після нетривалого закриття він був знову відкритий для торгівлі і обмеження пішохідного руху.

Зазвичай близько 6000-7000 чоловік подорожують між двома країнами щодня, але сьогодні навряд чи 50 людей встануть на афганській стороні, щоб в’їхати в Пакистан.

Це займає більше часу, ніж зазвичай. Представники служби безпеки Пакистану заявляють, що не хочуть, щоб бойовики входили туди, переодягнені в мирних жителів. Ось чому вони посилили процес перевірки на кордоні.

Торкхам був основним пунктом припливу біженців в Пакистан протягом десятиліть.

Зараз кількість афганців, які шукають притулку, набагато менше.

Талібан нікого не випускає. Перетин дозволено тільки торговцям або особам з діючими проїзними документами.

Але це не єдине, що утримує афганських біженців.

На тлі зростання насильства через кордон в останні роки Пакистан відгороджує себе від Афганістану. Всі пункти пропуску через кордон в даний час укомплектовані персоналом, що унеможливлює в’їзд афганських біженців без згоди уряду.

З червня 2016 року уряд Пакистану зробив чинний паспорт і візу обов’язковими для всіх афганців, які бажають в’їхати в Пакистан.

«Як ви можете очікувати, що афганські біженці прийдуть до цієї межі, коли люди, яких вони намагаються уникнути, стоять прямо тут. І де бідні неосвічені афганці отримають паспорт і візу в таких обставинах?» – запитує містер Хан.

Невеликий ринок всього в декількох кілометрах від Торкхама часто відвідують афганці, які втекли до Пакистану.

У Овайда Алі є невелика продуктова крамниця. Він каже, що не бачив афганських біженців на ринку з тих пір, як таліби захопили кордон.

«Кілька днів тому, коли Талібан швидко захопив міста, афганці розповіли мені, як вони стурбовані перспективою жити під владою Талібану. Але я не знаю, як їм тепер втекти від цього життя», – сказав пан Алі.

Майже три мільйони афганських біженців, половина з яких не зареєстровані, десятиліттями живуть в Пакистані.

Але тепер уряд в Ісламабаді заявляє, що він вичерпав свої можливості і не може прийняти більше людей з країни, що роздирається війною, незважаючи на прохання агентства ООН у справах біженців.