FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

23
Лютий
2022

Особливості запуску електронної товарно-транспортної накладної в Україні

Повна цифровізація та діджиталізація транспортної галузі залишається основним пріоритетом Міністерства інфраструктури України. е-ТТН юридично значущий документ, призначений для всіх учасників транспортного процесу, обліку ТМЦ на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. Те, на якому етапі  знаходиться проєкт, прокоментував заступник Міністра інфраструктури України Мустафа Найєм.

Вже декілька років поспіль Мінінфраструктури працює над реалізацією проєкту е-ТТН. Чого вдалося досягти за цей час і які подальші плани?

З 2019 року Мінінфраструктури розпочало роботу над впровадженням безпаперового документообігу в сфері автомобільних вантажних перевезень. Спочатку для цього були впроваджені регуляторні зміни, проте аналіз ефективності впровадженої політики показав, що бізнесу не вдається обмінюватись електронними ТТН через те, що використовуються різні системи електронного документообігу (ЕДО), які між собою не мають інтероперабельності. Тож в 2019 році в Указі Президента України з’явилося завдання, відповідальним за яке було визначено Мінінфраструктури – впровадження в експериментальному режимі електронного документообігу електронної товарно-транспортної накладної, і в грудні того ж року ми розпочали такий проєкт відповідно до постанови КМУ.

Ми долучили до роботи над проєктом ГО «Інститут аналітики та адвокації» та провайдерів систем ЕДО, які взяли на себе щоденну комунікацію з представниками бізнесу з різних сфер економіки, аби при розробці центральної компоненти електронного реєстру ТТН врахувати специфіку їх діяльності та бізнес процесів. Спочатку таких провайдерів було 8, а з часом їх кількість подвоїлась. Саме завдяки такій ефективній співпраці державного, громадського та приватного секторів ми створюємо програмний продукт, який відповідатиме ключовим завданням проєкту: інтероперабельність, зручність, легкість та швидкість.

Цього року до фінансування проєкту долучились наші міжнародні партнери, а саме – проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS», які нам виділили технічну команду для розробки третьої фази проєкту. 10 листопада 2021 року ми надали провайдерам протоколи для інтеграції, і станом на кінець листопада чотири провайдери вже розпочали їх.

Ми плануємо до 1 березня 2022 року завершити розробку центральної бази даних, до 1 квітня – здійснити супровід інтеграцій провайдерів до оновленої системи, а з 1 серпня 2022 року використання е-ТТН для загальної групи товарів стане обов’язковим по всій території України.

Ви зазначили, що обов’язковим е-ТТН буде для загальної групи товарів. Коли планується запуск е-ТТН для спеціальних груп товарів?

Поки не можу сказати, коли саме це відбудеться, але точно не раніше 2023 року. Повноцінний перехід на е-ТТН для спецгруп вимагає достатньо комплексного опрацювання питання нашими колегами з інших міністерств та відомств, особливо з Державної податкової служби. І це включає в себе як внесення змін до нормативно-правових актів, так і опрацювання архітектури взаємодії між існуючими системами в інших органах з нашою системою.

Представники бізнесу, які здійснюють міжнародні вантажні перевезення, зауважують, що європейський аналог ТТН – CMR – містить набагато менше даних, аніж український документ. Чи плануєте ви спростити його та долучитись до проєкту e-CMR?

В червні 2020 році Верховною Радою, за ініціативи Мінінфраструктури, ухвалили Закон України «Про приєднання України до Додаткового протоколу до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів (КДПВ) про електронну накладну», згідно з якою Україна приєдналась до країн, які взяли на себе зобов’язання щодо розробки та імплементації e-CMR. З того моменту Мінінфраструктури та Інститут аналітики та адвокації ведуть активну роботу над вивченням стандартів UN/CEFACT (Центр ООН зі Спрощення Процедур Торгівлі та Електронним Діловим Операціям). Ми в тісній співпраці з нашими європейськими колегами, особливо з EU4Digital, розробляємо план імплементації до 2025 року. Це стосується не тільки автомобільних вантажних перевезень, а й в цілому цифрових транспортних документів, в тому числі в сфері залізничних та морських перевезень.

Також увагу на наші досягнення звернули наші країни-партнери з Організації чорноморської економічної співпраці (ОЧЕС), які зацікавились можливістю використання системи е-ТТН як базису для пілотних проєктів з впровадження e-CMR.

Відповідаючи на питання спрощення е-ТТН, потрібно зауважити, що Мінінфраструктури самостійно такі зміни впровадити не може, оскільки більша частина інформації необхідна податківцям. Тому, в тому числі з міжнародним фондом GiZ та Офісом простих рішень, ми проводимо роботу над обговоренням можливості таких спрощень. Це достатньо важкий процес, оскільки вся інформація з ТТН використовується Податковою для додаткового контролю та перевірок.

Коли українські перевізники зможуть розпочати використовувати e-CMR?

В ЄС попередньо зафіксували, що e-CMR має бути запровадженим в 2025 році. Наша мета – бути готовим до цього трохи раніше і розпочати пілотні проєкти з 2023 року або з країнами ОЧЕС, або з країнами Східного партнерства.