FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

01
Квітень
2021

ОСОБЛИВОСТІ ЯКОСТІ ВОДНИХ ОБ’ЄКТІВ БАСЕЙНУ ДНІПРА (НА ПРИКЛАДІ Р.СЛУЧ)

 

Кухар Михайло

(Київ, Україна)

ЕКОЛОГІЯ

(Екологічна безпека)

ОСОБЛИВОСТІ ЯКОСТІ ВОДНИХ ОБ’ЄКТІВ БАСЕЙНУ ДНІПРА (НА ПРИКЛАДІ Р.СЛУЧ)

Представлені результати досліджень хімічного складу води (хлориди, сульфати, pH) р. Случ (басейн р. Дніпро) в осінню межень у період з 1991 по 2006 рр. (щорічно) [1], а також в 2020 р.

Річка Случ (права притока р. Горинь) протікає в межах Хмельницької, Житомирської та Рівненської областей. Починається на Подільській височині; витікає з невеликого озера поблизу села Червоний Случ Хмельницької області. Спочатку тече на схід, далі поступово повертає на північ, згодом на північний захід, а від міста Сарни – знову на північ. Впадає до Горині на південь від села Велюнь (де було відібрано проби). Великі населені пункти на Случі: Красилів, Старокостянтинів, Любар, Миропіль, Першотравенськ, Баранівка, Рогачів, Новоград-Волинський, Березне, Сарни.

Живлення р. Случ переважно снігове і дощове. Замерзає в грудні, скресає в березні. Мінералізація води р. Случ в середньому становить: весняна повінь – 313 мг/дм³; літньо-осінній межень – 321 мг/дм³; зимова межень – 349 мг/дм³.

Територія досліджень відноситься до урбанізованої, де хімічний склад річкової води формується як результат природних та антропогенних чинників. В результаті дослідження динамічної зміни величини рН а також вмісту сульфатних та хлоридних іонів, було отримано наступне.

Середній вміст рН 7–8, однак у 2000 році було найбільше коливання значень рН – від 7 до 9. У цьому році  фіксувалася мала кількість атмосферних опадів, що призвело до зменшення водомісткості річки і як наслідок підвищенню значення рН.

Рис.1. Динаміка зміни значень рН води річки Случ. Цифрами на графіку показано: 1 – максимальне значення, 2 – середнє значення, 3 – мінімальнє значення

Рис. 2. Динаміка зміни значень вмісту сульфатних іонів води річки Случ. Цифрами на графіку показано: 1 – максимальне значення; 2 – середнє значення; 3 – мінімальне значення;

Щодо сульфат-іонів, то середній вміст рівномірний (30-40 мг/дм3), тільки у 1995 році зафіксовано максимально-аномальний вміст – 100 мг/дм3. Це показує на можливе техногенне забруднення стічними водами. Річ у тому, що при вмісті сульфат-іонів 100 мг/дм3 деякі види водоростей можуть зникнути, що призводить до зміни трофічного ланцюгу.

Щодо вмісту хлоридів – середній вміст складає 20–30 мг/дм3, тоді як найбільші коливання зафіксовано у 1999 році – від 10 до 65 мг/дм3.

Рис. 3. Динаміка зміни значень вмісту хлоридних іонів води річки Случ. Цифрами на графіку показано: 1 – максимальне значення; 2 – середнє значення; 3 – мінімальне значення.

 

Відомо, що при характеристиці якості поверхневих вод їх порівнюють з гранично-допустимими значеннями для рибного господарства. Для хлоридів – це 300 мг/дм3, а для сульфатів – 100 мг/дм3. Станом на 2020 рік у водах р.Случ значення рН складало 7,2, сульфатів – 60 мг/дм3, хлоридів – 30 мг/дм3. Це показує безпечність вод за цими показниками.

Література:

  1. Осадчий В.І. Гідрохімічний довідник: Поверхневі води України. Гідрохімічні розрахунки. Методи аналізу/ Осадчий В.І., Набиванець Б.Й., Осадча Н.М., Набиванець Ю.Б. – К.: Ніка-Центр, 2008 – 656 с.