FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

15
Квітень
2021

Особливості соціальної адаптації впо засобами вебінару

Пйонтковська Марія
(Тернопіль, Україна)
ОСВІТА
(Соціальна педагогіка)
ОСОБЛИВОСТІ СОЦІАЛЬНОЇ АДАПТАЦІЇ ВПО ЗАСОБАМИ ВЕБІНАРУ
Проблема соціальної адаптації дітей ВПО полягає у необхідності активного пристосування ВПО до життя у нових соціокультурних умовах. Успішність соціальної адаптації залежить від добре збалансованого співвідношення між потребами людини і вимогами конкретного соціального середовища. Особливості специфіки адаптації та інтеграції дітей вимушених переселенців до нового соціокультурного середовища схарактеризовано в наукових розвідках А. Богуш, І. Дичківської, О. Дубасенюк, К. Касярум, Л. Коваль, К. Крутій, А. Кузьмінського, І. Некрасової, О. Овчарук, Л. Петришин, Л. Пєтухової, Т. Піроженко, О. Пометун, Т. Поніманської, О. Савченко, Т. Степанової, Г. Троцко та ін.
Як наукова категорія соціальна адаптація – це складова соціалізуючого процесу, яка розглядається у діалектичній єдності двох діяльностей: зовнішньої – матеріально-духовної, яка спрямована в основному на зміну умов зовнішнього середовища, та внутрішньої – суб’єктивно-психічної, спрямованої, перш за все, на перетворення внутрішнього світу суб’єкта. При цьому важливим є той факт, що допомога у соціальній адаптації вимушено переміщеним дітям передбачає: створення сприятливого соціально-психологічного клімату в навчальному закладі; оптимізацію змісту і форм просвіти педагогічних працівників, батьків; застосування міжсекторальної взаємодії і міждисциплінарного підходу до вирішення проблем, які виникають; залучення та надання допомоги висококваліфікованих фахівців, практичних психологів, соціальних педагогів/працівників; забезпечення індивідуального підходу до кожної дитини з внутрішнього переселення; надання їм необхідної корекційної, реабілітаційної та соціально-педагогічної допомоги; залучення дітей-вимушених переселенців до діяльності в позашкільних навчальних закладів з метою створення оптимальних умов для їхньої самореалізації; залучення вихованців до розвивальної діяльності в позаурочний час; проведення активної виховної діяльності з дітьми-вимушених переселенців під час оздоровлення [3].
У процесі наукових пошуків ми визначили, що в дітей ВПО адаптивні механізми розвинуті недостатньо. Тому вони важко адаптуються до нових умов соціокультурного середовища та життєдіяльності. Крім того, існують певні проблеми процесу адаптації дітей ВПО які підсилюються: кризовістю, критичністю, підвищеною тривожнiстю, необхідністю вибору майбутньої професії, труднощами входження у доросле життя, непідготовленістю до виконання нових соціальних ролей, суперечностями у сфері спілкування тощо.
Саме тому, ми переконані, що для успішної адаптації дітей-вимушених переселенців соціальним педагогам/працівникам необхідно застосовувати інтерактивні форми роботи з ними, що мають конкретну мету − створити комфортні умови розвитку здібностей, за яких кожна дитина відчуває свою успішність та інтелектуальну спроможність. Інноваційні форми проведення занять дають змогу розвивати аналітичне мислення дітей-вимушених переселенців, формувати комунікативну компетенцію. З огляду на сказане, для оптимізації процесу соціальної адаптації дітей вимушених переселенців слід обирати таку форму як вебінар, адже сьогодні саме вебінари стають популярною формою дистанційного інтерактивного комунікування, що використовується в системі консультування, навчання [2; 4].
У процесі роботи над науковою проблемою соціальної адаптації дітей ВПО до нових соціокультурних умов, нами був розроблений і проведений вебінар інформаційно-консультативного характеру, який був націлений на покращення адаптації дітей ВПО до нових умов. Вебінар був проведений із дітьми різних вікових груп з сімей вимушено переміщених осіб міста Тернополя, діти навчалися у різних школах. Вебінар проводили за допомогою і співпрацею із Тернопільського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. За результатами проведеного вебінару та по завершенні нього учасників вебінару переконалися у тому, що новітні технології дають можливість спілкуватись з рідними, які проживають в іншій країні, дають можливості тренуватись, повторюючи вправи за тренером не виходячи з дому, дають можливість для онлайн-навчання та консультування. Вважаємо, що такий стрімкий зліт нових можливостей да можливість, засобами вебінару успішно налагодити адаптацію дітей ВПО до нових соціокультурних умов [1; 2; 3; 4].
Адаптація внутрішньо переміщених дітей є надзвичайно важливою складовою адаптації родини за місцем переселення. Основними проблемами адаптації дітей ВПО які можна нівелювати за допомогою вебнару є допомога дітям інтегруватися в новий шкільний колектив, включитися в освітній процес, зменшити рівень стресу, успішно адаптуватися до нових соціокультурних вимог.
Література:
1. Богучарова О.І., Ткаченко Н. В. Копінг-стратегії як фактор «позитивної» адаптації вимушених мігрантів. Вісник Дніпропетровського університету. 2016. [Електронний ресурс]. Режим доступу: DOI: https://www.researchgate.net/publication.
2. Програма тренінгових занять для підлітків «Вибір до змін» /за ред. Т. Журавель, Н. Строєва. К. : ПРСКНУ, 2016. 104 с.
3. Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми у конфліктний та постконфліктний період: метод. рек. / Н.П. Бочкор, Є.В. Дубровська, О.В.Залеська та ін. К.: МЖПЦ Ла Страда-Україна, 2014. 84 c.
4. Психосоціальна допомога внутрішньо переміщеним дітям, їхнім батькам та сім’ям з дітьми зі Сходу України : посіб. для практиків соціальної сфери /Л. А. Мельник та ін. К.: ТОВ Видавничий дім Калита, 2015. 72 с.
Науковий керівник: доктор педагогічних наук, професор,
Петришин Людмила Йосипівна