Недавні записи
- В інституті ім. Філатова провели першу у світі операцію з видалення внутрішньоочної гемангіоми у дитини 10.09.2024
- Experts Club представив рейтинг країн з найбільшою ймовірністю дефолту 03.09.2024
- Хорватія прийме на оздоровлення дітей із України 29.08.2024
- Використання сендвіч-панелей українського виробництва в першому півріччі 2024 року зросло на 15% 29.08.2024
- 12 вересня 2024 року у Києві відбудеться конференція Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together 28.08.2024
Особливості організації праці інженерно-технічного працівника при виконанні камеральних і польових робіт
Рибіна Олена Іванівна
к.е.н., доцент кафедри геодезії та землеустрою
Кучков Артем Олександрович
студент 1 курсу магістратури, спеціальність 193 «Геодезія та землеустрій» Сумський національний аграрний університет
ТЕХНІЧНІ НАУКИ (Будівництво)
Особливості організації праці інженерно-технічного працівника при виконанні камеральних і польових робіт
У проектних організаціях із землеустрою у зв’язку з розширенням змісту робіт, підвищенням рівня механізації виробничих процесів, поглибленням поділу праці інженерно-технічні працівники (фахівці) виконують роботу як на своїх робочих місцях (в приміщенні організації), так і безпосередньо на об’єктах.
Головною метою цієї роботи є висвітлення особливостей організації праці інженерно-технічних фахівців при виконанні камеральних і польових робіт.
Фахівці, які займаються підготовкою планового матеріалу, стаціонарними обчислювальними роботами, ґрунтовими аналізами, виготовленням і оформленням проектно-кошторисної документації не виїжджають безпосередньо на об’єкти. Значну частину робочого часу вони перебувають на робочих місцях, займаючись обробкою польових матеріалів, складанням і технічним оформленням проектів.
Організація праці фахівців, які виконують роботу в приміщенні організації, регламентується правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками, рядом нормативних актів, а також вказівками і розпорядженнями як безпосередніх, так і вищих керівників.
Вона включає чітке встановлення посадових обов’язків, зміст завдання, терміни, прийоми і методи його виконання, організацію робочого місця, режиму праці та відпочинку. Крім того, важливими елементами організації праці фахівців є його нормування, чітке встановлення матеріальних і моральних стимулів, що спонукають фахівців до активної трудової діяльності, підвищення кваліфікації. Весь цей комплекс елементів повинен базуватися на науково- обґрунтованих розробках і систематично вдосконалюватися.
Організація робочого місця в загальній системі організації праці є найбільш важливим елементом, так як з ним пов’язані, як правило, всі виробничі процеси. Під робочим місцем фахівця розуміється частина закріпленої за ним виробничої площі, оснащеної інструментами і приладдям для виконання дорученої роботи. Організація робочого місця включає його планування, оснащення та обслуговування, забезпечення необхідних умов праці.
Фахівці проектних організацій із землеустрою виконують роботу зазвичай за стандартними канцелярськими столами і на стандартних стільцях, тоді як правильно підібране співвідношення висоти сидіння і робочої площині столу з урахуванням їх форми може підвищити продуктивність праці приблизно на 8- 12%. Робоче місце фахівця має бути таким, щоб всі його фізичні і розумові зусилля були спрямовані тільки на виконання роботи, а не на пристосування до незручних робочих місць, відповідно до змісту роботи і прийомами її виконання має бути встановлено раціональне розташування інструментів, приладдя, креслень і становище самого фахівця в процесі праці, в робочих приміщеннях потрібно створити умови, що відповідають вимогам охорони і техніки безпеки праці.
Фахівець, який працює в польових умовах на об’єкті виступає і як виконавець, і як керівник колективу, в цих умовах він зобов’язаний не тільки організувати виробництво робіт, але і управляти ними.
Якщо в камеральних умовах фахівець в основному повинен виконати якісно роботу у встановлений термін, то на об’єкті, перш ніж приступити до безпосереднього виконання завдання, йому необхідно вирішити ряд організаційних і побутових питань, а на робочому місці, крім чіткого виконання своєї роботи, забезпечити злагоджену роботу всього колективу.
Від організації праці фахівця також залежить виконання ним завдання, що складається з:
- розробки графіка виконання завдання;
- встановлення розпорядку дня;
- розподілу робіт між робітниками;
- навчання працівників прийомам виконання робіт.
Крім вище переліченого, фахівець, будучи керівником, зобов’язаний не лише проводити з робітниками інструктаж з охорони і техніки безпеки праці, а й систематично контролювати дотримання встановлених правил.
Виходячи із вищевикладеного, проаналізувавши ряд наукових джерел, встановлено, що більшість видів робіт із землеустрою пов’язані з певним місцем і часом їх проведення, що в різних природних умовах впливає на проходження виробничого процесу, терміни випуску продукції, загальну організацію та управління виробництвом робіт в проектних організаціях. Оптимальним варіантом організації праці інженерно-технологічних працівників слід вважати такий, що забезпечує раціональне використання кадрів, отримання продукції високої якості при найменших затратах праці, коштів і скорочення термінів випуску продукції.