FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

14
Квітень
2021

Особливості формування фінансового потенціалу підприємств авіабудівної галузі

Коваль Анна
(Суми, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Фінансові відносини)
ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВ АВІАБУДІВНОЇ ГАЛУЗІ
Україна належить до небагатьох країн світу, що володіють повним циклом створення авіаційної техніки, і посідає провідне місце на світовому ринку в секторі транспортної та регіональної пасажирської авіації. Авіаційна промисловість України спроможна забезпечити високі темпи економічного зростання, надходження доходів держави у вигляді податків і зборів, створення нових висококваліфікованих робочих місць, прискорений перехід економіки на інноваційний шлях розвитку на основі використання нових технологій.
Сучасні економічні умови господарювання ставлять перед вітчизняними підприємствами безліч невідкладних завдань, а саме: збільшення обсягів виробництва, раціонального використання усіх видів ресурсів підприємств, оптимального завантаження виробничих потужностей тощо. Однією з головних проблем є формування та використання фінансового потенціалу для швидкого реагування на зміни зовнішнього економічного середовища. Адже фінансовий потенціал являє собою потужний елемент для оперативного та стратегічного впливу на виробничо-господарську діяльність та економічний розвиток підприємства. А на сьогоднішній день фінансовий потенціал вважається ще й одним із факторів, що визначає успішність діяльності підприємства. Адже від фінансового потенціалу залежить рівень конкурентоспроможності та інвестиційна привабливість підприємства [1].
Фінансовий потенціал визначається як обсяг фінансових ресурсів підприємства, які знаходяться у розпорядженні з метою здійснення поточних витрат, які формуються за рахунок джерел фінансування і трансформуються залежно від потенційних можливостей у забезпеченні джерел надходження фінансових ресурсів. Функцію відновлення фінансового потенціалу виконують: чистий прибуток підприємства, амортизаційні відрахування, фінансові інвестиції, строк погашення яких завершується у поточному році, кошти від продажу необоротних активів, страхова сума відшкодування збитків тощо.
Рівень фінансового потенціалу авіабудівних підприємств залежить в першу чергу від його фінансового забезпечення, яке складається з джерел формування фінансових ресурсів та напрямів їх використання. Дослідження фінансового забезпечення підприємств авіабудування, свідчить про те, що вони на сьогоднішній день змушені працювати за рахунок власних ресурсів, які становлять значну питому вагу в структурі капіталу, але є недостатніми для самофінансування [2]. Обмеженість власних коштів змушує підприємства авіабудівної промисловості розраховувати на державну фінансову підтримку та зумовлює необхідність розвивати відносини з комерційними банками й іншими учасниками фінансового ринку.
Отже, на формування фінансового потенціалу авіабудівних підприємств впливає надмірне використання короткострокових позикових коштів як джерела фінансування довгострокових вкладень; використання у виробничому процесі застарілого устаткування; значна залежність від зовнішнього ринку збуту продукції; значна залежність від зовнішніх постачальників покупних комплектуючих виробів, електронних систем та матеріалів; недостатня державна фінансова та правова підтримка розробників та виробників авіаційної продукції.
Література:
1. Бова В.А. Сутність фінансового потенціалу підприємства. Збірник наукових праць молодих вчених факультету менеджменту та маркетингу КПІ ім. І. Сікорського «Актуальні проблеми економіки та управління». 2017[Електронний ресурс]. Режим доступу: http://ape.fmm.kpi.ua/article/view/102585/97661
2. Малій О.Г. Оцінювання фінансового і ресурсного потенціалу за фінансовими показниками (на прикладі підприємства авіабудування). Актуальні проблеми інноваційної економіки, 2016. № 2. С.71-74.
Науковий керівник: кандидат економічних наук,
доцент Конєва Ірина Іванівна,