FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

07
Травень
2021

Основи впровадження lean – технологій, як інноваційного підходу, при проектуванні, будівництві та реконструкції будівель і споруд

Руднєва Ірина
(Київ, Україна)
ТЕХНІЧНІ НАУКИ
(Будівництво)
ОСНОВИ ВПРОВАДЖЕННЯ LEAN – ТЕХНОЛОГІЙ, ЯК ІННОВАЦІЙНОГО ПІДХОДУ, ПРИ ПРОЕКТУВАННІ, БУДІВНИЦТВІ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД
Будівельна галузь України наразі потребує підвищення рівня продуктивності, для чого компанії повинні використовувати належні методи для зменшення своїх втрат і підвищення рівня ефективності, з метою виживання у конкурентних умовах існуючого ділового середовища. Одним із підходів до покращення ситуації є використання «lean-management» в будівельній галузі, що є результатом бажання власників будівельного бізнесу оптимізувати витрати, підвищити ефективність організаційно-технологічних процесів, а також отримати реальний прибуток. Завдяки цьому можна істотно скоротити перевитрати коштів за проектами, а також терміни їх виконання до 30%, а часом і більше.
В останній час значна кількість робіт вчених присвячені питанню впровадження ощадливого будівництва. Пол Акерс [1, с. 12]] визначає Lean, як спосіб мислення, який демонструє два основоположні принципи: усунення відходів (втрат) та постійне вдосконалення. Акерс виділив вісім видів втрат в процесі будь-якого виробництва [1]: 1) дефекти, 2) надвиробництво, 3) час очікування, 4) невикористані можливості працівника, 5) транспортування, 6) надлишковий запас, 7) марний рух, 8) надмірна переробка. Для компанії важливо ідентифікувати та усунути ці втрати.
Термін «lean», або «ощадливе виробництво» був придуманий дослідницькою групою Toyota (Toyota Production System), щоб відобразити усунення всіх видів втрат і протиставити це з масовими формами виробництва.
Незважаючи на те, що значна кількість досліджень присвячена питанню lean-менеджменту, недостатньо вивченими залишаються питання впровадження lean-процесів в сфері будівництва.
Відомо, що при складанні графіка робіт, плануванні проекту, участі у тендерах, всюди, для конкурентоспроможності компанії, необхідно враховувати мінімально-можливий, який не завжди об’єктивно враховується, реальний час виконання проекту будівництва. Все це викликає необхідність підвищувати ефективність використання робочого часу працівника, що, в підсумку, впливає також і на прибуток підприємства.
Ощадливе будівництво є результатом застосування нової організаційно-технологічної форми будівельного виробництва. Покращення на рівні технологічних процесів, стандартизуючи іх, є інструментами, які роблять поліпшення на рівні проекту більш успішними і дозволяють таким поліпшенням бути стійкими. При правильному застосуванні принципів можна домогтися значного підвищення безпеки, якості та ефективності на рівні розробки проекту.
Ощадливе будівництво пропонує реальні переваги підрядникам, проектувальникам, власникам, та, взагалі, всім стейкхолдерам, коли воно належним чином впроваджується та практикується. Цими перевагами є коротший графік, зменшення втрат, розширена співпраця, підвищення задоволеності клієнтів тощо. Однак багатьом будівельним компаніям ще належить здійснити перехід до lean-будівництва. Найбільшими перешкодами на шляху повного прийняття lean-культури є наступне: невизначеність з вихідними даними, залучення виробників матеріалів на останніх етапах проектування, відсутність системного аналізу та обґрунтування оптимального рішення в результаті проробки різних варіантів, відсутність прорахунку підсумкової вартості життєвого циклу будівлі, що будується або реконструюється, з урахуванням капітальних та операційних витрат, відсутність міждисциплінарної взаємодії, дефекти і переробки, непотрібні переміщення механізмів та матеріалів, а також непунктуальність субпідрядників та виїзних польових підрядних бригад.
Висновки. Оскільки продуктивність будівництва часто не ефективна, а очікування власників зростають, зараз час переходити до «ощадливого управління» об’єктами будівництва. Однак будівельна галузь потребує значних змін.
Покращення на рівні технологічних процесів, стандартизуючи іх, вірне використання стратегії Lean та відповідна реалізація в процесі будівництва, безумовно, надасть будівельним компаніям прибуток. Дуже вагомим фактором в цьому є, зокрема, відповідна підготовка студентів закладами вищої освіти.
Безумовно, впровадження системи ощадливого виробництва – це тема найближчого майбутнього. Впровадження lean-підходу зробить процес будівництва та реконструкції динамічним і більш пристосованим до стрімкого розвитку науки і техніки.
Література:
1. Akers, Paul. 2 Second Lean: How to Grow People and Build a Lean Culture. Washington: FastCap Press. – 2016. – 158 с. [Електронний ресурс] – режим доступу: https://paulakers.net/wp-content/uploads/dlm_uploads/2015/12/2SL-3rd-20170403.pdf
2. Lean Construction Implementation: Case Study. Devin J Merker. , California Polytechnic State University, San Luis Obispo. [Електронний ресурс] – Режим доступу: URL: https://digitalcommons.calpoly.edu/cmsp/210