Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
Онлайн навчання у зво: переваги та недоліки
Спіркіна Оксана
(Черкаси, Україна)
ОСВІТА
(Дистанційна освіта у вищій школі)
ОНЛАЙН НАВЧАННЯ У ЗВО: ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ
Наразі Україна як і весь світ перебуває у нових реаліях – карантинних обмеженнях, створених заради запобіганню розповсюдження коронавірусу COVID-19. Лімітування вплинули та продовжують впливати як на економічне, так і соціальне життя громадян. Значною мірою ці обмеження змінили викладання та навчання у ЗВО.
Згідно рекомендацій МОН України ряд ЗВО перейшли або повністю на дистанційне навчання, або використовують так званий «змішаний» тип навчання. Так, наприклад, в ЧІПБ імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України у поточному навчальному році використовується «змішане навчання»: студенти денної та заочної форми навчання здобувають освіту дистанційно, а курсанти слухають лекції онлайн, в той час як практичні та семінарські заняття проходять у них в оффлайн режимі із дотриманням всіх рекомендованих протиепідемічних норм – дистанція, маски, використання антисептиків, вологе прибирання та провітрювання аудиторій на перервах тощо.
Якщо навесні використання таких онлайн платформ як Google Meet, Zoom, Google Class тощо було викликом як для викладачів, так і здобувачів вищої освіти, то наразі це стало буденністю.
Головним недоліком будь-якої онлайн платформи під час викладання навчальних дисциплін, вважаємо, є якість інтернету – «зависання», переривання, неможливість мати стабільну «відео картинку» тощо навіть найідеальніше заняття зробить провалом. Карантин показав, що сучасний світ не може існувати без якісного безперебійного швидкого інтернету. Тому першою і найголовнішою вимогою у дистанційному навчанні є забезпечення учасників навчального процесу хорошим інтернетом та хорошою технікою – комп’ютерами і ноутбуками. Часто «винуватцем» поганого зв’язку є саме «старенький» телефон чи комп’ютер.
Крім того, важливим в онлайн навчанні є наявність робочого місця як у викладача, так і у здобувача вищої освіти. По-перше, у моїй практиці були випадки, коли студент працював зі мною на парі онлайн з телефону, а поряд його сестра на ноутбуці дуже голосно слухала шкільний урок. По-друге, домашня обстановка може ввести в оману учасників освітнього процесу – «розслабити». Іноді студентки могли дозволити собі «зайти» на пару у фривольній піжамці чи банному халатику.
До недоліків онлайн занять можна віднести ще й трудність передачі емоцій, емпатії через екран ноутбуку та відчуття зворотної реакції студентів за їхньою мімікою. Особливо це відчутно, коли у студентів вимкнені камери з різних причин: на лекції, не мають таких чи не хочуть, щоб їх бачили. Наприклад, я відчуваю певний дискомфорт під час викладання лекційного матеріалу, коли у студентів вимкнені камери та звук (що логічно), але час від часу виникає відчуття, що говориш сам із собою.
Загалом, незважаючи на вище перераховані труднощі та недоліки, що виникають під час онлайн занять, онлайн освіта є перспективною і має ряд переваг.
Так, на жаль, під час викладання оффлайн занять, далеко не всі викладачі мають сучасне технічне оснащення у своїх ЗВО, щоб демонструвати відео, робити презентації, швидко надавати різноманітний і необхідний для заняття матеріал всім учасникам навчального процесу, не роздруковуючи його та не витрачаючи купу паперу тощо, а онлайн платформи все це надають. Крім того, студенти мають більше часу та можливостей для самостійної роботи.
Отже, онлайн освіта у ЗВО є нашим майбутнім. Тому викладачі повинні освоювати новітні технології, щоб якісно навчати студентів. Керівництво ЗВО повинно чітко організовувати навчальний процес, а наша держава – забезпечити матеріально всіх учасників навчального процесу усім необхідним.