Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ТРАНСПОРТНИХ ПОСЛУГ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ
Бабець Ірина
(Кропивницький, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Регіональна економіка)
ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ТРАНСПОРТНИХ ПОСЛУГ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ
Потенціал транспортних послуг регіону, який характеризує сукупність наявних матеріальних, людських і фінансових ресурсів та можливостей подальшого розвитку транспортної системи, визначається станом розвитку підприємницької діяльності, забезпеченістю кваліфікованими кадрами, обсягом наданих послуг та інвестиційною привабливістю. З точки зору сталого регіонального розвитку важливим є не лише факт наявності транспортного потенціалу, але і його ефективне використання. В кризових умовах, коли розвиток транспортної сфери стримується нестачею інвестиційних ресурсів та карантинними обмеженнями для запобігання поширенню пандемії, активізується пошук додаткових джерел зростання. Тому актуальними є оцінка та визначення ключових чинників ефективності використання потенціалу транспортних послуг на регіональному рівні.
З метою оцінки ефективності використання потенціалу транспортних послуг доцільно використовувати систему показників, що дозволяють оцінити рівень віддачі від задіяних чи використаних в процесі надання послуг ресурсів:
– загальні показники, що характеризують внесок транспортних послуг у створення суспільного блага (частка послуг у загальних обсягах ВДВ регіону, частка послуг у загальному обсязі випуску в регіоні) та їх роль у формуванні ринку праці (частка зайнятих у сфері транспортних послуг у загальній кількості зайнятих в регіоні);
– показники ефективності діяльності суб’єктів господарювання (рентабельність операційної діяльності підприємств, частка прибуткових підприємств у загальній кількості підприємств);
– показники ефективності використання інвестиційного потенціалу (частка транспортних послуг в загальних обсягах ПІІ регіону, відношення капітальних інвестицій до ВДВ транспортних послуг);
– показники бюджетної ефективності (рівень тінізації, частка податку на прибуток в загальному обсязі податків, сплачених підприємствами досліджуваного виду економічної діяльності (ВЕД), частка податку на доходи фізичних осіб в загальному обсязі сплачених податків підприємствами ВЕД).
Порівняння регіонів за ефективністю використання потенціалу транспортних послуг здійснюється на основі результатів розрахунку інтегрального показника як суми добутків нормалізованих значень показників, що характеризують ступінь реалізації потенціалу досліджуваного виду послуг на відповідні вагові коефіцієнти. Вагові коефіцієнти визначаються для показників кожного регіону окремо із застосуванням методу головних компонент.
За результатами наших розрахунків [1] у більшості регіонів України відбулося збільшення інтегрального показника ефективності використання потенціалу транспортних послуг у 2018 р. порівняно з 2013 р. Винятком були Донецька, Кіровоградська та Сумська області, в яких спостерігалося зменшення інтегрального показника, та Дніпропетровська область, де, після незначного зростання у 2017 р., інтегральний показник знизився до рівня 2013 р.
Найвища ефективність використання потенціалу транспортних послуг спостерігалася в Миколаївській області, де інтегральний показник збільшився з 0,522 у 2013 р. до 0,603 у 2018 р., що обумовлене зростанням коефіцієнта покриття експортом імпорту, частки транспортних послуг в загальних обсягах ПІІ, рентабельності операційної діяльності підприємств, частки прибуткових підприємств у загальній кількості підприємств ВЕД.
Найнижче значення інтегрального показника ефективності використання потенціалу транспортних послуг у 2018 р. спостерігалося в Житомирській області, хоча й при позитивній його динаміці. Збільшення інтегрального показника з 0,265 (2013 р.) до 0,298 (2018 р.) відбулося за рахунок зростання частки прибуткових підприємств в загальній кількості підприємств ВЕД, частки послуг у загальних обсягах ВДВ регіону та частки ПДФО в загальному обсязі податків, сплачених ВЕД. Низькими залишаються значення таких показників: рентабельність операційної діяльності підприємств, коефіцієнт покриття експортом імпорту, частка транспортних послуг в загальних обсягах ПІІ регіону.
Для виявлення чинників, які найбільше впливають на рівень ефективності використання потенціалу транспортних послуг, доцільно визначати коефіцієнт чутливості інтегрального показника до зміни показників сфери транспортних послуг. Цей коефіцієнт характеризує процентну зміну інтегрального показника в результаті зміни на 1% кожного показника діяльності сфери транспортних послуг за інших рівних умов. За результатами наших розрахунків основними чинниками підвищення ефективності використання потенціалу транспортних послуг є: детінізація діяльності підприємств; збільшення частки прибуткових підприємств в загальній кількості підприємств ВЕД; збільшення частки податку на доходи фізичних осіб в загальних обсягах сплачених податків підприємствами ВЕД; частка зайнятих на підприємствах ВЕД в загальній чисельності зайнятих.
Література:
1. Бабець І. Г. Ефективність використання потенціалу транспортних послуг регіонів України: роль «тіньової» складової. Проблеми економіки. 2020. №3. С. 86-93.