FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

19
Березень
2021

На Юпітері вперше зафіксовані потужні стратосферні вітри

Європейська Південна Обсерваторія (European Southern Observatory, ESO) повідомляє про те, що дослідникам вдалося вперше здійснити прямі вимірювання вітрів в середній атмосфері Юпітера.

Газовий гігант відомий своїми численними штормами. Саме на Юпітері існує Велика червона пляма – наймасштабніший атмосферний вихор в Сонячній системі. Його розміри досягають 40-50 тис. кілометрів в довжину і 13-16 тис. кілометрів в ширину.

ESO відзначає, що червоно-білі смуги вчені традиційно використовують для відстеження вітрів в нижній атмосфері Юпітера. Поблизу полюсів спостерігаються яскраві полярні сяйва, які асоціюються з сильними вітрами у верхній атмосфері. Але до цих пір не вдавалося безпосередньо вивчити структуру вітру між цими двома шарами атмосфери – в стратосфері.

«Виміряти швидкість вітру в стратосфері Юпітера методом відстеження хмар неможливо через відсутність хмар у цій частині атмосфери. Однак астрономи знайшли альтернативний засіб для таких вимірювань. У 1994 газова планета-гігант досить ефектно зіткнулася з кометою Шумейкер-Леві 9. В результаті цього зіткнення в стратосфері Юпітера з’явилися нові молекули, які з тих пір в ній залишаються і переносяться вітрами», – пише ESO.

На цей раз вчені якраз і відстежили рух таких молекул (ціаніду водню) для безпосереднього вимірювання стратосферних потоків. Спостереження виконувалися за допомогою Атакамскої Великої міліметрової/субміліметрової решітки (ALMA).

Виявилося, що в стратосфері поблизу полюсів Юпітера існують вітри зі швидкостями приблизно в 1450 км/год. Це більш ніж удвічі вище максимальних швидкостей штормових вітрів у Великій червоній плямі.

«Наші виміри показують, що ці струменя можуть вести себе як гігантський вир з діаметром до чотирьох діаметрів Землі і приблизно 900 км у висоту», – додають вчені.

UserComment

Valuable Users idea's
0 Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *