FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

08
Травень
2021

Модернізація старих матриць на телевізор формату телебачення dvb-т2

Шпирко Олександр
(Вінниця, Україна)
ТЕХНІЧНІ НАУКИ
(Радіотехніка)
МОДЕРНІЗАЦІЯ СТАРИХ МАТРИЦЬ НА ТЕЛЕВІЗОР ФОРМАТУ ТЕЛЕБАЧЕННЯ DVB-Т2
Інколи виникає необхідність встановити в дома два телевізора або більше, а грошей не вистачає на покупку нового телевізора. Щоб не витрачати гроші можна переобладнати свій старий монітор або матрицю від поламаного ноутбука і зробити із нього телевізор. Для цього необхідно купити або самостійно спаяти скалер із функцією Т2 і замінити його в моніторі. Скалер це мозок матриці, що керує нею, є мікропроцесором, оптимізованим під виконання конкретних задач для приймання і відтворення цифрових відеосигналів [1].
Проте не можна обрати перший ліпший і встановити його на матрицю. Перш за все необхідно розібрати матрицю щоб добратись до наклейки із інформацією про матрицю, що зображено на рисунку 1.

Рис. 1. Приклад наклейки на матриці, де вказаний її тип

Як можна помітити із фото (рис. 1) тип матриці LTN170X2-LO2. Все що знаходиться після тире нас не цікавить, тому при пошуку інформації пишемо в пошуковій системі необхідно «LTN170X2 data sheet».
В процесі можна буде знайти детальну характеристику матриці проте важливими є такі параметри: розширення матриці, кількість біт каналів, кількість контактів, напруга живлення, напруга логіки керування, тип підсвітки. Обраний скалер повинен задовольняти ці умови [1-3].
Для Установки скалера на матрицю перш за все необхідно зняти захисну кришку, що додає жорсткості всій конструкції. Знявши її можна буде помітити шлейф, що призначений для підсвітки, який потрібно буде від’єднати (може бути не у всіх матрицях). Після цього необхідно від’єднати скалер. Новий скалер ми підключаємо до матриці та до кнопок для керування монітором, також до цього входу підключається інфрачервоний приймач за допомогою якого можна буде користуватись пультом.
Як вже говорилось до матриці скалер підключається через LVDS-провід. Перший провід має бути червоного кольору, він відповідає за живлення, всі інші проводи почергово відповідають за сигнал та землю [2-3]. На скалер перший контакт помічається точкою на самих контактах, також стрілкою на платі. На самій матриці перший контакт буде від правою сторони.
При підключенні плати керування джерелом світла матриці також потрібно зберегти полярність. З протилежної сторони плати знаходиться написи призначення кожного контакту. Таким же способом підключаються кнопки керування та ІЧ- датчик. Після цього необхідно підключити живлення від блоку живлення монітора [3].
Після підключення всього необхідно правильно встановити всі перемички. Перш за все встановлюється перемичка що відповідає напругі керування матрицею. На зворотному боці скалера є інформація, про дозвіл і бітність. Бітність буває 6-bit і 8-bit, візуально роз’єми 6-ти і 8-ми бітові розрізняються за кількістю контактів [2-3]. Тепер можна виставити напругу живлення самої матриці. Перемички що відповідають за живлення повинні знаходиться біля роз’ємів живлення та керування у лівому куті, перемички що відповідають за настройки монітора на платі виглядають як лінійка перемичок і кожна пара підписана як певна літера.
Наступний крок і останній крок це прошивка. Для цього необхідно підключити флешку із прошивкою до USB входу, вмикаємо комп’ютер та вмикаємо матрицю. Необхідно обрати мову, регіон та знайти пункт автонастойка. Файл прошивки можна буде скачати в інтернеті, проте потрібно бути уважним і скачати прошивку до свого скалера а не до іншого. Для того щоб скачати правильну прошивку необхідно ввести назву скалера зі словом «прошивка» або «firmware». Для прошивки потрібно просто вставити флешку із файлом і подати живлення на скалер.
Отже, на сьогодні є багато можливостей виготовлення телевізора стандарту DVB-Т2, якщо є старі матриці моніторів або ноутбуків. Такий варіант є досить дешевим і легко реалізується технічно. Також дозволяє використовувати старі матриці яких є досить багато на ринку за невелику ціну.
Література:
1. Шпирко О.А. Модернізація старих моніторів та матриць ноутбуків на телевізор формату телебачення DVB-Т2. Новітні технології сучасного суспільства (НТСС-2020): І міжнародна науково-практична конференція (м. Чернігів, 17 грудня 2020 р.): тези доповідей. – Чернігів: НУ “Чернігівська політехніка”, 2020. – С 121-122.
2. Зинкевич А. В. Технологии цифрового телевизионного вещания. Учебное пособие. – Хабаровск: ТОГУ, 2019. – 102 с.
3. Як вибрати універсальний скалер для матриці. URL: https://langeron.net.ua/novini/jak-vibrati-universalnij-skaler-dlja-matritsi/
Науковий керівник: кандидат технічних наук Тромсюк В. Д.