Недавні записи
- В Ужгороді пройде наймасштабніша медична конференція в Україні — “Breast Weekend 2.0” 20.04.2025
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
Місце та роль продуктового рітейлу в структурі роздрібної торгівлі україни

Чкан Анна
Запоріжжя, Україна
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Економіка підприємства)
МІСЦЕ ТА РОЛЬ ПРОДУКТОВОГО РІТЕЙЛУ В СТРУКТУРІ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
Новітньою та сучасною формою роздрібної торгівлі є «рітейл», сутність якої полягає в здійсненні продажу товарів поштучно чи невеликими партіями [1]. Рітейл, як специфічна форма роздрібної торгівлі, має певні характерні та специфічні риси щодо способу продажу товарів та формування ціни з націнкою від 25 % до 200 %. Найбільш поширеними в практиці сьогодення є наступні види рітейлу: продуктовий, мережевий, мобільний, стріт-, non-food рітейл.
В економіці України торгівля займає вагому частку. В 2019 р. в загальній структурі ВВП частка оптової та роздрібної торгівлі склала 13,2 %, що на 3,6 % більше за відповідний показник 2018 р. [2]. Обсяги роздрібного товарообороту щороку збільшуються в середньому на 15-20 %. Однак, ця тенденція зазнала змін в 2020 р.
В першому півріччі 2020 р. Україна опинилась в нових умовах обмеження діяльності через пандемію та оголошення карантину. За даних умов більшість підприємств тимчасово припинила свою діяльність, інші переорієнтували її в формат on-line продажів. Це відповідно відобразилося на результатах діяльності підприємств. В квітні спостерігалося значне зниження обсягів продажів продовольчих та непродовольчих товарів (на рівні 43 %) проти рівня березня місяця, що в грошовому виразі склало – 22780 млн.грн [3].
Не зважаючи на негативні тенденції та умови діяльності, загалом сектор роздрібної торгівлі в Україні в першій половині 2020 р. збільшився на 5,9 % (у порівняних цінах) проти відповідного періоду 2019 р. [4].
Найменше негативний вплив через карантинні обмеження відчули підприємства продуктового рітейлу, які в більшості продовжували свою діяльність без наявності значних обмежень, запроваджених на території України. В першому півріччі 2020 р. мережеві оператори збільшили свою присутність. Перш за все, це зумовлено тим, що малі та мікропідприємства не змогли «пережити» складні умови ведення підприємницької діяльності в умовах карантину. А от великі мережі розширили масштаби своєї діяльності.
Найактивнішою з відкриття нових торгових точок була торгова мережа ТОВ «АТБ-маркет» – 55 нових точок. Майже на рівні з нею функціонувала мережа ТОВ «АРИТЕЙЛ» – 46 нових торгових точок. Наявною є також тенденція до скорочення кількості торгових точок: VolWest Retail – закрито 2 магазини, ТОВ «ЕКО» – 6 магазинів, ТОВ «Модерн-Трейд» – 1 магазин. Не зважаючи на незначне зниження активності в діяльності мережі VolWest Retail, торгові точки під її брендами (Наш Край, SPAR) входять до трійки найуспішніших та найбільш масштабних рітейлів України.
Успішність реалізації стратегій більшості лідерів продуктового рітейлу в Україні підтверджується тим, що вони входять в п’ятірку найбільших рітейлерів в Україні за версією Forbes Ukraine [5]:
– ТОВ «АТБ-Маркет» займає 2 позицію, маючи приріст виторгу на рівні 22 %. Фінансовий результат мережі збільшився в поточному році проти попереднього на 4,4 млрд.грн. і склав 104,9 млрд. грн.;
– Fozzy Group займає 4 позицію рейтингу, не зважаючи навіть на наявність зниження рівня виторгу в поточному році на 5 млн.грн. В загальному обсязі виручка мережі склала 78,2 млрд.грн.
В першу 100 лідерів продуктового рітейлу в Україні за версією Forbes Ukraine ввійшли також Metro Cash&Carry (29 позиція), Ашан (38 позиція), Varus (56 позиція), Novus (58 позиція).
Загалом на результативність роботи вітчизняного рітейлу здійснює така група факторів:
– активне застосування на практиці сучасних технологій продажів;
– уніфікація та стандартизація технології діяльності в закладах мережі;
– автоматизація процесів управління діяльністю підприємств в складі рітейлу за рахунок використання автоматизованих інформаційних систем;
– активна спільна рекламна політика для всіх підприємств рітейлу;
– започаткування продажу товарів під власною торговою маркою, налагодження виробництва та збуту власної лінійки товарів;
– формування багатоканальної комунікаційної мережі для зв’язку з існуючими покупцями, залучення нових (формат звернення через засоби масової інформації, мобільні оператори зв’язку, Інтернет тощо).
Література:
- Что такое – ритейл? Бизнес-портал. URL: https://copdoc.ru/articles/2700.html.
- 2. ВВП України за рік скоротився на 0,2%. ua. URL: https://ua.112.ua/ekonomika/vvp-ukrainy-za-rik-skorotyvsia-na-02-529891.html.
- Статистика роздрібного товарообігу в Україні. МінФін. URL: https://index.minfin.com.ua/ua/economy/trade/retail/.
- Роздрібна торгівля вийшла на рівень лютого 2020 року — аналітика Приватбанку. Бізнес. URL : https://business.ua/uk/rozdribna-torgivlya-vijshla-na-riven-lyutogo-2020-roku-analitika-privatbanku.
- Топ-15 найприбутковіших торгових мереж України за версією Forbes. RAU. URL: https://rau.ua/novyni/top-15-torgovyh-merezh-forbes/.