FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

09
Квітень
2021

Методичні підходи до формування професійних компетентностей при викладанні освітної компоненти «економіка підприємства»

Ступак Анна
(Маріуполь, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Економіка підприємства)
Методичні підходи до формування професійних компетентностей при викладанні освітної компоненти «економіка підприємства»
Входження України в світовий та європейський освітній простір вимагає створення нової моделі освіти, яка була б здатна стати достойним конкурентом, а випускники кваліфіковані та затребувані.
З огляду на це формування професійної компетентності набуває особливої актуальності.
Нині високий рівень професійної компетентності є вирішальним чинником соціальної захищеності та професійності працівників, а його досягнення – голов¬ним завданням закладів освіти. Тому що роботодавцям потрібна не кваліфікація, а компетентність як поєднання навичок, що притаманні кожному індивідууму.
Питанням формування компетенцій присвячено багато праць зарубіжних та українських вчених, таких як В. Байденко, Л. Долинської, Б. Ельконіна, І. Зимньої, Н. Кузьміної, А. Маркової, Дж. Равена, А. Сазонової, М. Хомського, А. Хуторського та інших.
Метою статті є обґрунтування методичних підходів до формування професійних компетентностей майбутніх фахівців.
Виклад основного матеріалу дослідження. На сьогодні формується нова парадигма вищої освіти, яка безпосередньо пов’язана з професійною компетенцією та компетентністю.
Законом України «Про освіту» визначено, що компетентність – динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та/або подальшу навчальну діяльність [1].
Вітчизняна система освіти завжди була компетентнішою, орієнтованою на сферу професійної діяльності і в той же час була спрямована на підготовку фахівців для масового, стабільного, зі сталою технологією і номенклатурою товарів та послуг ринку. Сьогодні ситуація починає змінюватися: інтенсивно розвиваються технології, виробництво стає гнучким, вимагає іншого фахівця, здатного виявляти активність у мінливих умовах, саме тому актуальним є компетентніший підхід, який охоплює поряд з конкретними знаннями і навичками такі категорії, як здібності, готовність пізнання, соціальні навички тощо [2].
Роботодавцю потрібні фахівці, які здатні розв’язувати конкретні виробничі проблеми і те, що буде використовувати фахівець під час цього (знання, вміння, досвід та ін.), для роботодавця неважливо, як здійснюється процес розв’язання проблеми, а конкретний результат цього процесу [3].
В закладі вищої освіти, в процесі освоєння навчальних дисциплін здобувач освіти повинен оволодіти вміннями самостійно працювати і вчитися, комуні¬кативними здібностями, здатністю системного мислення і діями, орієнтованими на ринок.
Нового імпульсу надає прагнення України подолати бар’єри української та європейської освітньої системи в частині виконання вимог по вивчен¬ню іноземних мов. Тому в процесі вивчення дисципліни «Економіка підприємства» використовуються матеріали подані на іноземній мові, широко аналізуються всі процеси та учасники грошового ринку багатьох країн, наводиться інформацію про міжнародні організації та їх співробітництво з Україною.
Висновки. В процесі навчання дуже важливо забезпечити, озброїти студента необхідними знаннями, вміннями, навичками та навчити розвивати їх таким чином, щоб по закінченні навчального закладу людина здобула освітню компетентність. Формування саме цієї ключової компетентності повинне стати кінцевою метою викладання дисциплін професійного спрямування.
Література:
1. Про освіту. Закон України від 05.09.2017 р. № 2145-16 (дата оновлення: 05.09.2017, дата звернення: 16.03.2018)
2. Трішкіна Н.І. Сучасні підходи до формування професійних компетенцій фахівців торговельно-економічного профілю. Вісник Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля. Серія «Педагогіка і психологія». Педагогічні науки. 2015. № 1 (9). С. 193-199
3. Кадемія М.Ю. Формування професійної компетенції майбутнього фахівця. Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно- технічної еліти. 36. Наук. Праць /Л. Л. Товажнянського, О.Г. Романовського. Вип. 32-33 (36-37). Харків: НТУ «XIII», 2012. С. 32-39